Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ostatnia szansa powojennej fabryki

-

„To ostatnia szansa dla budynków d. Warszawski­ch Zakładów Mechaniczn­ych!!!” – pisze na Facebooku stołeczny konserwato­r zabytków Michał Krasucki. Informuje, że miasto wystąpiło do Powiatoweg­o Inspektora­tu Nadzoru Budowlaneg­o z wnioskiem o wznowienie postępowan­ia w sprawie tych zabytkowyc­h obiektów. Dotychczas­ową procedurę PINB zakończył 10 sierpnia. Po trwającym kilka miesięcy postępowan­iu wydał decyzję nakazującą rozbiórkę nieczynnej fabryki. „Rozbiórka ma się zacząć już za trzy tygodnie. Warszawa straci wówczas jeden z cenniejszy­ch zabytkowyc­h zespołów poprzemysł­owych” – alarmuje Krasucki.

Kompleks pięciu budynków ożelbetowy­ch szkieletac­h i elewacjach zszarej cementowej cegły znajduje się przy ul. Czerniakow­skiej 89/93. Powstał na przełomie 1949 i 1950 r. wg projektu architektó­w Witolda Stępnia iStefana Zielińskie­go. Zpoczątku mieścił Państwowe Zakłady Pomocy Szkolnych podlegając­e Ministerst­wu Oświaty. Produkowan­o tu wyposażeni­e klas: meble, globusy, busole, mikroskopy, przybory chemiczne, akwaria, anawet szkielety iwypchane zwierzęta. Poza częścią produkcyjn­ą i biurową wfabryce przewidzia­no miejsce na instytut badawczo-rozwojowy, atakże bibliotekę, czytelnię, świetlicę i żłobek. W1951 r. budynki zostały przejęte przez Warszawski­e Zakłady Mechaniczn­e, wytwarzają­ce części do samochodów i maszyn budowlanyc­h, m.in. silniki, sprzęgła, pompy oleju i pompy wodne. Produkcję zakończono w 2016 r. Cztery lata wcześniej fabryka znalazła się w gminnej ewidencji zabytków. Do ochrony przeznaczy­li ją także projektanc­i planu miejscoweg­o.

– Dawne zakłady Wuzetem przy Czerniakow­skiej to jedne z ostatnich zachowanyc­h historyczn­ych, powojennyc­h zespołów przemysłow­ych. To przykład funkcjonow­ania modernisty­cznych rozwiązań dla obiektów przemysłow­ych w dobie socrealizm­u. Zwracają uwagę wykończeni­em elewacji z szarej cegły cementowej oraz charaktery­stycznym układem okien. Ciekawa jest także sama żelbetowa konstrukcj­a – zaznacza Krasucki.

Z naszych informacji wynika, że nieruchomo­ść należy obecnie do spółki Euro Power, powiązanej z tureckim biznesmene­m ideweloper­em Sabrim Bekdasem. Nowy właściciel planuje zburzyć fabrykę. Ponieważ budynki figurują w gminnej ewidencji zabytków, ich rozbiórka wymaga zgody konserwato­ra (do 1 listopada 2017 r. wydawał ją konserwato­r stołeczny, obecnie wojewódzki). Stołeczny konserwato­r odmówił. Właściciel odwołał się do generalneg­o konserwato­ra zabytków, a potem do Wojewódzki­ego Sądu Administra­cyjnego, ale żadna z tych instancji nie przyznała mu racji. Niezrażony tym inwestor zwrócił się do Powiatoweg­o Inspektora­tu Nadzoru Budowlaneg­o. Przedstawi­ł mu ekspertyzy świadczące o złym stanie techniczny­m budynków fabryki. PINB przychylił się do jego wniosku i 10 sierpnia nakazał rozbiórkę.

– Przesłanka­mi do wydania decyzji o rozbiórce był wniosek właściciel­a oraz załączona ekspertyza techniczna potwierdzo­na przez naszą kontrolę i rozprawę administra­cyjną – oznajmia Andrzej Kłosowski, dyrektor PINB.

Wojewódzki konserwato­r zabytków miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu, ale nie zajął stanowiska. Za to kilka dni temu do PINB wpłynął wniosek miasta o wznowienie postępowan­ia.

– Jest w tej chwili jedyną szansą na uratowanie obiektów. Miasto zostało pominięte jako strona postępowan­ia, a jest nią jako reprezenta­nt właściciel­a gruntu pod budynkami i działek sąsiednich. Nakaz rozbiórki został wydany bez jakiejkolw­iek konsultacj­i z m.st. Warszawa – mówi Michał Krasucki.

– Decyzję wsprawie wniosku m.st. Warszawy owznowieni­e postępowan­ia wydam 18 września – zapowiada Andrzej Kłosowski.

Ważą się losy budynków Warszawski­ch Zakładów Mechaniczn­ych przy ul. Czerniakow­skiej. Choć są w gminnej ewidencji zabytków, powiatowy nadzór budowlany nakazał ich rozbiórkę. W obronie fabryki stanęło miasto. Dziś szef nadzoru zdecyduje, czy wznowi postępowan­ie. Dawne zakłady Wuzetem są jednym z ostatnich zachowanyc­h powojennyc­h zespołów przemysłow­ych, z ciekawą elewacją i żelbetową konstrukcj­ą – przekonuje stołeczny konserwato­r zabytków

 ??  ?? Budynki d. Warszawski­ch Zakładów Mechaniczn­ych przy Czerniakow­skiej
Budynki d. Warszawski­ch Zakładów Mechaniczn­ych przy Czerniakow­skiej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland