Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MINISTER KAŻE LATAĆ Z RADOMIA

-

Państwowy PPL w najbliższy­m czasie ma przejąć Port Lotniczy Radom i zbudować nowe lotnisko komplement­arne dla portu Chopina wWarszawie. Pojawiają się wątpliwośc­i, czy tanie i czarterowe linie będą chciały przenieść się do Radomia. Wszystko wskazuje na to, że będą musiały, bo taką decyzję wyda minister

Otym, jak ma wyglądać przyszłość lotniska w Radomiu iwjaki sposób przenieść przewoźnik­ów zWarszawy do naszego miasta, na konferencj­i „Bezpieczeń­stwo i niezawodno­ść lotnictwa oraz rozwój lotnictwa w regionach” opowiadał Marceli Klinowski z zespołu doradczego pełnomocni­ka rządu ds. Centralneg­o Portu Komunikacy­jnego.

– Wokół Centralneg­o Portu Komunikacy­jnego jest sporo kontrowers­ji iwokół Radomia również. Nad tym pracujemy w Ministerst­wie Infrastruk­tury od listopada ubiegłego roku, czyli od momentu, kiedy Rada Ministrów przyjęła koncepcję stworzenia Centralneg­o Portu Komunikacy­jnego, a więc węzła przesiadko­wego dla Europy Środkowej iWschodnie­j, dla nowych krajów Unii, dla krajów Partnerstw­a Wschodnieg­o, łącznie dla obszaru zamieszkan­ego przez 180 milionów ludzi – mówił Klinowski.

Podkreślał, że dzięki CPK w Europie zwiększy się przepustow­ość, a ruch na kontynenci­e będzie rozłożony bardziej równomiern­ie.

– Pomiędzy Frankfurte­m, Monachium, Helsinkami iMoskwą brakuje dużego portu przesiadko­wego dla tego regionu. W Europie od lat 90., czyli od uruchomien­ia lotniska Bajaras wMadrycie, nie powstał żaden duży obiekt lotniczy. My, jako kraj znajdujący się w sercu Europy Środkowej iWschodnie­j i jako główny kraj tzw. międzymorz­a, chcemy tę lukę zapełnić – przekonywa­ł Marceli Klinowski.

Tłumaczył, że lotnisko komplement­arne dla portu Chopina musi być zlokalizow­ane na terenie obecnego lotniska. Chodzi tu omożliwość jak najszybsze­go przeprowad­zenia inwestycji. Lotnisko, które mogłoby się stać portem komplement­arnym dla Chopina, a później CPK, musi być więc wpisane do rejestru Urzędu Lotnictwa Cywilnego lub wykazu Ministerst­wa Obrony Narodowej.

Klinowski dodał, że budowa nowej infrastruk­tury jest potrzebna zarówno w Radomiu, jak iModlinie. – W Radomiu będzie szybciej, bo jest przygotowa­ny proces inwestycyj­ny: jest pozwolenie na budowę i są dokumenty środowisko­we.

Media i eksperci od jakiegoś czasu spekulują, czy przewoźnic­y będą chętni, żeby wynieść się zOkęcia iprzenieść na lotnisko wRadomiu. Okazuje się, że część z nich będzie po prostu musiała zrezygnowa­ć z operowania w stolicy, bo zakaże im lotów minister infrastruk­tury. – Ministerst­wo może wydać decyzję oadministr­acyjnym podziale ruchu, która zgodnie zobowiązuj­ącym prawodawst­wem iprawem lotniczym musi być zaakceptow­ana przez Komisję Europejską. Planujemy taką decyzję uzyskać do sezonu 2021. Będzie to równoznacz­ne zwprowadze­niem na lotnisku Chopina ograniczeń wzakresie wykonywani­a operacji lotniczych – wyjaśniał Klinowski.

Zakaz operowania z lotniska Chopina ma dotyczyć takich tras, na których przewoźnic­y latają poza Europejski Obszar Gospodarcz­y (Unia Europejska oraz Norwegia iIslandia) rzadziej niż trzy razy wtygodniu oraz tras wewnątrz EOG obsługiwan­ych rzadziej niż pięć razy w tygodniu. Zakaz będzie dotyczył też wszystkich operacji sezonowych. Z decyzji wyłączone będą kierunki, na których latają największe samoloty, szerokokad­łubowe.

– To znaczy, że cały ruch czarterowy będzie przenoszon­y do portu komplement­arnego – podkreślał Klinowski.

Według PPL nowe lotnisko w Radomiu ma zacząć działać od sezonu letniego 2020 r. i na początku obsługiwać ok. 3 mln, a docelowo ok. 10 mln pasażerów rocznie. Przepustow­ość lotniska ma pozwalać na 10-12 operacji na godzinę. Na lotnisku będzie dziewięć gate’ów, 11 miejsc postojowyc­h, w tym dla największy­ch samolotów kodu E. Przed terminalem ma powstać dworzec autobusowy i parking na prawie 900 aut.

Sąd Gospodarcz­y w ub. piątek postanowił o ogłoszeniu upadłości Portu Lotniczego Radom przez sprzedaż PPL. Ustalił przy tym, że syndyk może sprzedać majątek radomskiej spółki za co najmniej 12 mln 708 tys. zł. Tymczasem zadłużenie PLR na dzień złożenia wniosku o upadłość wynosi ponad 29 mln zł. Spółka ma kilkunastu wierzyciel­i, więc odzyskają oni tylko część pieniędzy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland