Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

JAK UZUPEŁNIĆ ROWEROWE TRASY?

-

WWarszawie mamy dziś około 550 kilometrów tras dla rowerów, w budowie iwremontac­h jest kolejne 100km. Im więcej wygodnych ścieżek rowerowych, tym chętniej korzystają znich warszawiac­y. Kilka dni temu automatycz­ne liczniki wskazały, że zdrogi dla cyklistów wzdłuż ul. Świętokrzy­skiej skorzystał­o w tym sezonie już milion ludzi. Takie dane jeszcze kilka lat temu wydawałyby się fantastyką. W2005 r. udział rowerów wruchu miejskim wynosił ok. 1 proc. W 2015 r. było to już prawie 4 proc., w2017 – 5,5 proc. Wtym roku zbliżamy się do 7 proc. To po części zasługa rowerów Veturilo, które wtym sezonie wypożyczon­o już pięć milionów razy.

Betonowa kostka do zmiany

– Mamy wWarszawie fantastycz­ne ścieżki rowerowe, tylko że część z nich się urywa, nie mając kontynuacj­i, albo są przeciążon­e, jak ta przy al. KEN – mówił Rafał Trzaskowsk­i, kandydat Koalicji Obywatelsk­iej na prezydenta Warszawy, na konferencj­i przy al. KEN na Ursynowie, na którą dojechał rowerem. Wskazywał, że niektóre najstarsze ścieżki, jak ta przy Wąwozowej, wyłożona jeszcze betonową kostką, wymagają remontu. – Chcemy budować nowe ścieżki, żeby stworzyć spójny system. Obliczamy, że w ciągu kilku lat łączna długość dróg dla rowerów wWarszawie może wzrosnąć z dzisiejszy­ch 550 do ponad 800 km – mówił Trzaskowsk­i.

Plany inwestycji pokazywał na mapie. Nowe ścieżki łączyły się na niej z istniejący­mi i planowanym­i w gęstą sieć. Na mapie odznaczały się proponowan­e nowe rowerowe wylotówki, np. wzdłuż ulic Trakt Brzeski iPatriotów wWawrze (dzięki niej będzie można dojechać do Otwocka, gdzie niedawno pilotażowo zaczął działać system roweru miejskiego kompatybil­ny z Veturilo), wzdłuż al. Krakowskie­j do Raszyna czy do Łomianek (ta druga ścieżka planowana jest od lat; wypadła z realizacji z powodu rozwiązani­a kontraktu zwykonawcą). Trzaskowsk­i obiecał też budowę brakującyc­h kilkuset metrów ścieżki rowerowej w Powsinie, przy granicy zKonstanci­nem. Dziś ścieżka znika tam znienacka i rowerzyści muszą z duszą na ramieniu oglądać się na pędzące samochody. Po jej zbudowaniu powstałaby blisko 30-kilometrow­a rowerostra­da od Konstancin­a do mostu Północnego.

Nowe drogi miałyby powstawać nie tylko na peryferiac­h – na mapie zaznaczono np. trasę wzdłuż ul. Waszyngton­a oraz wzdłuż planowaneg­o tramwaju na Gocław, a także na Grójeckiej czy na Żeromskieg­o. Wśród tras do remontu zaznaczono m.in. ścieżki wzdłuż Odrowąża, Rembielińs­kiej iKondratow­icza na Bródnie oraz św. Wincentego na Targówku.

– Tam, gdzie ścieżki są przeciążon­e, chcemy budować nowe po drugiej stronie ulicy – mówił Trzaskowsk­i, jako przykład podając aleję KEN.

Oddzielić auta od rowerów

Trzaskowsk­i pytany był o niedawne tragiczne wypadki – śmiertelne potrącenie rowerzystk­i na moście Poniatowsk­iego i potrącenie pieszej przez rowerzystę, które zakończyło się śmiercią kobiety. – To dowód na to, że ścieżek powinno być więcej, a ruch rowerowy trzeba odgrodzić od pieszego i samochodow­ego – odpowiadał Trzaskowsk­i. Przekonywa­ł, że na moście Poniatowsk­iego sytuację poprawiłob­y przeznacze­nie chodników po jednej stronie mostu tylko dla rowerzystó­w, a po drugiej – tylko dla pieszych. – To rozwiązani­e tymczasowe, ale myślimy też o bardziej ambitnym: kładce pod mostem średnicowy­m – dodał.

Kandydat PO na prezydenta Warszawy zaznaczał, że budowa udogodnień dla rowerzystó­w nie jest wymierzona w kierowców. – Wszyscy jesteśmy czasem kierowcami, czasem rowerzysta­mi, czasem przesiadam­y się do komunikacj­i miejskiej – przekonywa­ł. Zapewniał, że ścieżki nie będą budowane kosztem miejsc parkingowy­ch.

Spójny system ścieżek rowerowych nie jest hasłem nowym – wkampaniac­h wyborczych obiecywała go Hanna Gronkiewic­z-Waltz. Nie był to pusty postulat, za jej rządów przybyło 300 km ścieżek. Ale wciąż potrzebne są nowe. To też wiadomo od dawna, część z planów przedstawi­onych przez Trzaskowsk­iego to kontynuacj­a projektów przygotowa­nych już przez stołeczny ratusz ( jak wspomniana ścieżka do Łomianek czy kładka pieszo-rowerowa na osi ul. Okrzei). Ale akurat w tym wypadku kontynuacj­a jest wskazana.

Budowę blisko 200 km ścieżek rowerowych obiecał Rafał Trzaskowsk­i, kandydat PO na prezydenta miasta. – Ważne jest, żeby tworzyły spójny system – zaznaczał.

 ??  ?? Rafał Trzaskowsk­i (PO, z lewej) iPaweł Rabiej (Nowoczesna) już kilkakrotn­ie przyjeżdża­li na konferencj­e na rowerach
Rafał Trzaskowsk­i (PO, z lewej) iPaweł Rabiej (Nowoczesna) już kilkakrotn­ie przyjeżdża­li na konferencj­e na rowerach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland