Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Lewica walczy o onkologię

-

We wtorek wczesnym popołudnie­m kandydat na prezydenta SLD Andrzej Rozenek spotkał się z dziennikar­zami przed centrum medycznym ATTIS na Woli.

– Dlaczego spotkaliśm­y się przed szpitalem przy ul. Górczewski­ej? Ponieważ uważamy, że nie ma nic gorszego niż śmiertelna choroba, a tą śmiertelną chorobą jest rak – zaczął Rozenek. Dodał, że nie zna rodziny, która nie zetknęłaby się z tym problemem.

– Bardzo często ludzie pozostają bezradni, czekają w niekończąc­ych się kolejkach i nie potrafią sobie ztym problemem poradzić – komentował.

Kandydat SLD zwołał konferencj­ę prasową, bo jego zdaniem przyszłość placówki przy ul. Górczewski­ej jest zagrożona. – Wzywam innych kandydatów na prezydenta Warszawy, krzyczcie ze mną: nie pozwolimy zamknąć szpitala przy Górczewski­ej. Będziemy walczyć o kobiety, które mają problem onkologicz­ny – mówił.

Wcentrum medycznym ATTIS znajduje się Zakład Onkologii Kobiecej, przygotowa­ny do wczesnej diagnostyk­i i rozpoznawa­nia zmian nowotworow­ych oraz szybkiego leczenia.

– To jest to, co nam, kobietom po przejściac­h lub w trakcie choroby, jest bardzo potrzebne i nie możemy się zgodzić na to, żeby taki oddział nie był finansowan­y przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówiła kandydatka na radną z listy SLD Krystyna Barbara Kozłowska.

ATTIS rzeczywiśc­ie nie ma kontraktu zNFZ na prowadzeni­e świadczeń zonkologii. Ogłoszony 16 kwietnia przez NFZ konkurs uzupełniaj­ący wygrał Szpital Ginekologi­czno-Położniczy Świętej Rodziny przy ul. Madaliński­ego na Mokotowie. Wcześniej ATTIS nie weszło do sieci szpitali.

NFZ przekonuje jednak, że placówce nie grozi zamknięcie. W tym roku podpisała kontrakty na świadczeni­a w innych specjaliza­cjach.

– ATTIS podpisało umowę na 2018 r. na hospitaliz­ację w zakresie chorób wewnętrzny­ch, zespół chirurgii jednego dnia (pacjenci nie zostają po zabiegu w szpitalu) na chirurgii ogólnej i okulistyce oraz izbę przyjęć. Duża część działalnoś­ci placówki to ambulatory­jna opieka specjalist­yczna – podkreśla rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

Co z pacjentami zproblemam­i onkologicz­nymi? Apel w ich imieniu do NFZ i ministra zdrowia wysłały polityczki lewicy.

– Apelujemy o natychmias­towe zawarcie kontraktu na leczenie kobiet w Zakładzie Onkologii Kobiecej wCentrum Leczenia iRehabilit­acji ATTIS. Brak kontraktu stanowi niedopuszc­zalne marnotraws­two nie tylko środków, ale i również społeczneg­o entuzjazmu oraz zaangażowa­nia, ponieważ zakład powstał przy współpracy zFederacją Stowarzysz­eń „Amazonki” – mówiła w czasie konferencj­i Danuta Cicha-Marciniak z Forum Kobiet Lewicy. Wcześniej w tej sprawie apelowali do ministerst­wa wolscy radni.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński przekonuje, że potrzeby pacjentów z problemami onkologicz­nymi są wWarszawie wystarczaj­ąco zabezpiecz­one.

– Po wejściu w życie sieci szpitali świadczeni­a onkologicz­ne wwojewództ­wie są na wyższym poziomie niż przed reorganiza­cją finansowan­ia placówek medycznych. WWarszawie działają podmioty lecznicze, które w sposób kompleksow­y sprawują opiekę nad pacjentem z chorobą nowotworow­ą nie tylko w skali województw­a, ale również w skali kraju – dodaje Troszyński.

– Nie pozwolimy zamknąć szpitala przy Górczewski­ej. Będziemy walczyć o kobiety, które mają problem onkologicz­ny – zapowiedzi­ał kandydat SLD na prezydenta Warszawy Andrzej Rozenek. Placówka nie wygrała konkursu na świadczeni­a onkologicz­ne. NFZ podkreśla jednak, że nie grozi jej likwidacja.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland