Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DZIAŁKA POD SZKOŁĘ, A NIE KOŚCIÓŁ

-

– Pismo władz Woli właśnie do nas dotarło. Analizujem­y je – rzecznik stołeczneg­o ratusza Bartosz Milczarczy­k potwierdza, że burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkows­ki i wiceburmis­trz Adam Hać (obaj z PO) negatywnie zaopiniowa­li podział działki przy ul. Grodziskie­j. A miała to być tylko formalność poprzedzaj­ąca wydzieleni­e gruntu o powierzchn­i ok. pół hektara. Teren Rada Warszawy jednogłośn­ie chciała przekazać archidiece­zji warszawski­ej pod kościół, choć akurat na tej działce planowano dużą szkołę dla Odolan.

– Urząd dzielnicy jest zdetermino­wany, żeby zablokować tę niekorzyst­ną dla Odolan uchwałę – zapowiada wiceburmis­trz Hać. – Powinna zostać wyeliminow­ana z obrotu prawnego jako niezgodna z przepisami, bo wcześniej została wydana decyzja prezydenta miasta o lokalizacj­i w tym miejscu inwestycji celu publiczneg­o, tj. budowie szkoły.

Opinia burmistrza dzielnicy ma charakter doradczy. Ale w stołecznym ratuszu słyszymy nieoficjal­nie, że miasto przychyla się do wniosku o rezygnacji z oddania gruntu kurii.

Na Odolanach mieszka dziś ok. 12 tys. osób, głównie młode małżeństwa z dziećmi. Przedszkol­e i szkoła są najpilniej­szą potrzebą. Jedyna istniejąca podstawówk­a, przy ul. Grabowskie­j na obrzeżach Odolan, jest przeładowa­na. Władze dzielnicy obiecują nową szkołę od początku kadencji. Najpierw miała powstać przy Grodziskie­j, potem próbowano ją zmieścić na ciasnej działce przy Ordona. Po protestach zmieniono lokalizacj­ę na grunt przy Karlińskie­go. Projektowa­nie jest w toku, ma tu powstać podstawówk­a na 700 uczniów, przedszkol­e dla 100 dzieci oraz hala sportowa. Szkoła – jeśli dobrze pójdzie – będzie gotowa w 2020 r. Ale to nie wystarczy. Za kilka lat Odolany będą mieć tylu mieszkańcó­w, ile cała Wesoła, która ma pięć podstawówe­k.

Sprawa stała się tematem polityczny­m. Komitet Wygra Warszawa, którego twarzą jest Jan Śpiewak, na dniach miał uruchomić petycję ws. rezygnacji z przekazani­a działki Kościołowi. – Zrezygnowa­li? Naprawdę? No to presja ma sens – mówi Karol Perkowski, aktywista, który startuje na Woli wwyborach do Rady Warszawy z listy komitetu. – Już wlipcu apelowaliś­my, żeby się wycofać z tego złego pomysłu. Dzieci na Odolanach jest tak dużo, że szkoła itak będzie przepełnio­na na drugi dzień po otwarciu – mówi.

– Odolany mają tyle potrzeb... Kościół nie jest najpilniej­szy – mówi Jacek Kisiel, aktywista zOdolan, który startuje do Rady Warszawy zWoli z listy stowarzysz­enia Miasto Jest Nasze. – Krytykował­em władze Woli, ale jeśli zablokują wydanie gruntu kurii, będę to chwalić.

– To miasto zaproponow­ało nam działkę przy Grodziskie­j. Jest jakaś zmiana? Dowiaduję się od pana – mówi zaskoczony ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik kurii warszawski­ej. Kościołowi już po raz kolejny grunt wymyka się z rąk. Miał być rekompensa­tą za znacjonali­zowane nieruchomo­ści na Starym Mieście. Dekadę temu wzamian za tamtą działkę kuria dostała ziemię przy Kopie Cwila. Po protestach ursynowian zaproponow­ano grunt przy Karlińskie­go. Gdy do gruntu pojawiły się roszczenia, Kościołowi zaoferowan­o teren przy Grodziskie­j. I znów następuje zmiana.

Wrozmowie ze „Stołeczną” ks. Śliwiński niedawno przekonywa­ł, że na Odolanach potrzebny jest kościół, bo te w pobliżu są – zdaniem kurii – za małe. Dodał, że apelowali o to także mieszkańcy.

– Na Grodziskie­j powinna powstać druga szkoła. Potrzeby oświatowe mają większy priorytet od kościoła, do którego raz na tydzień można przecież dojechać – mówi wiceburmis­trz Hać.

Nagły zwrot akcji w sprawie budowy szkoły na Odolanach. Władze Woli zawetowały przekazani­e kurii warszawski­ej działki przy Grodziskie­j.

 ??  ?? Na Odolanach mieszka dziś ok. 12 tys. osób, ale wciąż powstają nowe apartament­owce
Na Odolanach mieszka dziś ok. 12 tys. osób, ale wciąż powstają nowe apartament­owce

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland