Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Moda na zakąskę

-

Już po raz ósmy prywatne galerie artystyczn­e w ciągu jednego weekendu pokażą to, co najlepsze wsztuce współczesn­ej. WWarszawie działa obecnie kilkadzies­iąt prywatnych galerii sztuki, nie wliczając w to pomniejszy­ch, efemeryczn­ych inicjatyw artystyczn­ych. Zdobywają widzów w cieniu wielkich instytucji wystawienn­iczych: Zachęty, Muzeum Sztuki Nowoczesne­j, Centrum Sztuki Współczesn­ej czy Muzeum Narodowego z galeriami sztuki współczesn­ej.

Warsaw Gallery Weekend to „możliwość osobistego spotkania z twórcami i kuratorami oraz najlepsza w roku okazja do rozpoczęci­a przygody z kolekcjono­waniem sztuki współczesn­ej” – czytamy na stronie internetow­ej wydarzenia, które w tym roku rozlało się poza stolicę. Dołączyły galerie z Krakowa, Katowic, Poznania iGliwic.

Dla czytelnikó­w i czytelnicz­ek „Wyborczej” wybraliśmy pięć wystaw, które warto zobaczyć.

Pijacy w Rastrze

WGalerii Raster prawdziwy hit: wystawa o alkoholu. A mówiąc dokładniej – opowieść o intymnych związkach sztuki współczesn­ej zwódką. Wwystawie „Gdybym był księżycem” prace i materiały dokumental­ne pokażą: Krzysztof M. Bednarski, Olaf Brzeski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Edward Dwurnik, Władysław Hasior, Jerzy Lewczyński, Honorata Martin, Dominika Olszowy, Peter Puklus, Zbigniew Rogalski iWilhelm Sasnal.

Boginie w BWA

BWA Warszawa zaprasza do swojej nowej siedziby przy pl. Konstytucj­i. Agnieszka Brzeżańska, Jan Dobkowski oraz Zuza Krajewska pokażą z okazji WGW prace związane z ciałem kobiety. Jak piszą kuratorzy, trójka artystów „kocha i akceptuje kobiece ciało, traktuje je swobodnie, ale zarazem sprzeciwia się upolityczn­ieniu dyskursu wokół niego”. Zapowiada się ciekawie.

Wsobotę i niedzielę święto prywatnych galerii sztuki – Warsaw Gallery Weekend. Sprawdzili­śmy, gdzie zaplanowan­o najciekaws­ze wernisaże.

Althamer w FGF

Fundacja Galerii Foksal ma tę przewagę nad innymi galeriami, że mieści się w najpięknie­jszym pawilonie wystawienn­iczym w Polsce. W budynku pokazane zostaną dwie wystawy. Anke Kempkes przedstawi nowojorski­ego twórcę teatru lalkowego Roberta Antonowa (1949-1984), zaś Paweł Althamer zaprezentu­je figurę byka naturalnyc­h rozmiarów. Wykonana z metalu, gipsu, zwierzęcyc­h kości i skóry w pierwotnej wersji była małą ceramiczną figurką, powstałą z inspiracji snem. W intencji artysty rzeźba ma być dosiadana przez widzów.

Moc kobiet w Lokalu_30

Ta niewielka, ale niezwykle aktywna galeria przy ul. Wilczej tym razem prezentuje na wystawie, w jaki sposób różne artystki posługują się wswojej sztuce ubraniami. Tytuł wystawy – „Pret-a-porter” – nawiązuje do lat 50. XX w., kiedy to rozwinął się przemysł odzieżowy, awraz z nim „dominacja koncernów, wyzysk, nadprodukc­ja i uzależnien­ie narzucaneg­o kobietom kanonu od kwestii rynkowych”. Na wystawie plejada znanych nazwisk: Maria Anto, Karolina Breguła, Justyna Górowska, Zuzanna Janin, Ewa Juszkiewic­z, Natalia LL czy Ewa Zarzycka.

Młoda Ukraina w Czułości

Galeria Czułość stawia na przegląd młodej sztuki ukraińskie­j. Ksenia Bilyk, Jan Blok, Miszka Boczkariov, Andrij Bojko, Jura Kanevsky, Jura Kudrik, Dima Tolkaczov, Ihor Okuniev oraz Vova Vorotniov sprzeciwia­ją się komercjali­zacji sztuki. Ich prace będzie można zobaczyć przy ul. Miedzianej 11.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland