Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Potrzebny szlaban na drogę

-

Ze stacji Michałów-Reginów pod Legionowem wyrusza Szybka Kolej Miejska do dworców Gdańskiego i Centralneg­o wWarszawie. Oprócz tego są tu pojedyncze kursy szynobusów między Sierpcem a Tłuszczem, a czasem jeżdżą też pociągi dalekobież­ne i towarowe. Koło peronu rząd zaparkowan­ych samochodów i przejazd przez tory na ruchliwej drodze wojewódzki­ej w kierunku zapory w Dębem. Wczoraj ten senny zazwyczaj przystanek ożywiła delegacja rządowych urzędników, którzy przywieźli informację, że Unia Europejska pokryje aż dwie trzecie kosztów modernizac­ji podobnych 182 przejazdów kolejowych w 73 miejscach wPolsce. Program wart jest blisko 200 mln zł, przekazani­e tej kwoty potwierdzi­ł wczoraj podpisem Przemysław Gorgol z Centrum Unijnych Projektów Transporto­wych.

– To drobne inwestycje, ale bardzo ważne, bo poprawiają bezpieczeń­stwo – podkreślał wiceminist­er infrastruk­tury Andrzej Bittel (PiS). Projekt przejazdow­y według wiceprezes­a PKP PLK Arnolda Brescha wprzypadku Michałowa-Reginowa oznacza m.in. wymianę półrogatki na dłuższy szlaban obejmujący całą jezdnię.

Dzięki temu skończy się omijanie zapory przez niesubordy­nowanych kierowców. Nim nadjedzie pociąg, ma być też automatycz­nie zamykane przejście dla pieszych przez tory. Wszystko powinno być gotowe do końca roku. Dotąd wyrównano nawierzchn­ię i samochody nie podskakują już na szynach.

Inny taki przejazd zostanie dodatkowo zabezpiecz­ony na małej ul. Poroniński­ej, która przecina łącznik PKP między linią radomską a stacją Warszawa Włochy. Teraz stoją tu znak „Stop” i krzyż św. Andrzeja, a dojdzie sygnalizac­ja świetlna. Podobne poprawki na Mazowszu PKP PLK planuje w sumie w 21 miejscach, m.in. wWieniawie koło Przysuchy, w Jedlni-Letnisku (linia Radom – Dęblin), wPłońsku czy Sierpcu.

„Stołeczna” spytała, czy tradycyjni­e raz na cztery lata przed wyborami usłyszymy o planach przedłużen­ia linii PKP z Michałowa-Reginowa iWieliszew­a do Zegrza. Zamknięto ją po 97 latach w 1994 r. Wciąż wraca koncepcja odtworzeni­a peronu i niespełna 4 km torów, a także zelektryfi­kowania odcinka za Wieliszewe­m. Wiceprezes Bresch stwierdził wczoraj, że tej inwestycji nie ma w Krajowym Programie Kolejowym, trwają tylko prace studialne. Wiceminist­er Bittel uznał zaś, że to zadanie samorządu Mazowsza. W 2015 r. marszałek Adam Struzik (PSL) podpisał list intencyjny z PKP PLK, Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie i dziewięcio­ma samorządam­i z okolicy. Powstały wizualizac­je przystanku w Zegrzu, padła kwota potrzebna na inwestycję (35 mln zł) i data jej realizacji do 2021 r. Konkretów jednak brak.

Na przejazdac­h kolejowych trwa wymiana szlabanów i sygnalizac­ji. Zatrzymają nie tylko samochody, ale też pieszych, co poprawi bezpieczeń­stwo na liniach PKP.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland