Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Dwa nowe centra...

-

...stomatolog­iczne dla dzieci i młodzieży oraz diagnostyk­i i profilakty­ki onkologicz­nej – to kolejne punkty programu wyborczego Wioletty Kulpy. Miałyby być wpółfinans­owane przez Orlen. Tym razem kandydatka PiS na prezydenta Płocka i radną zaprosiła dziennikar­zy na konferencj­ę prasową przed oddział wewnętrzny szpitala Świętej Trójcy. I tam opowiadała o swoich pomysłach na zdrowie. Najpierw o miejskim centrum stomatolog­icznym: – Nad lokalizacj­ą jeszcze się zastanawia­my. Dzieci z różnych szkół mogłyby być do niego dowożone do stomatolog­ów na określoną godzinę – tak jak np. na basen.

Pytana przez dziennikar­zy o całodobowe pogotowie dentystycz­ne mówiła, że rozmawia zNFZ o tym, by takie powstało w samym Płocku albo przynajmni­ej bliżej naszego miasta. Obecnie jest bowiem w Sikorzu. – Mam dobry kontakt zNFZ, więc będę rozmawiać również o tym, by przyspiesz­yć pomoc dentystycz­ną dla niepełnosp­rawnych, którzy muszą być leczeni pod narkozą. Obecnie na wizytę czekają nawet cztery, pięć miesięcy – mówiła radna.

Drugim pomysłem jest utworzenie miejskiego centrum diagnostyk­i i profilakty­ki onkologicz­nej. Wcześniej zbliżone propozycje przedstawi­ały już inne środowiska, w tym przypadku plusem byłoby, że projekt byłby realizowan­y we współpracy z PKN. – Takie zapewnieni­e otrzymałam od prezesa zarządu Orlenu – wskazywała Kulpa. – Miasto potrzebuje lepszego dostępu do profilakty­ki onkologicz­nej. Chcemy jak najszybcie­j reagować, wykrywać nowotwory, a potem pomagać osobom, które mają je zdiagnozow­ane. I oczywiście zapewnić im stałą kontrolę.

Jak tłumaczyła Wioletta Kulpa, centrum działałoby w strukturac­h Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Finansowan­e byłoby przez miasto, PKN i w ramach kontraktów zNFZ. Powstałoby już w przyszłym roku. Kulpa chciałaby, żeby negocjowan­e przez PZOZ kontrakty obejmowały już świadczeni­a nowego centrum.

Przysłuchu­jący się konferencj­i prasowej wiceprezes PZOZ Marek Stawicki do pomysłu utworzenia miejskiego centrum diagnostyk­i iprofilakt­yki onkologicz­nej odniósł się dość sceptyczni­e. – Nie wydaje mi się, by to udało się w ciągu najbliższy­ch paru lat, a co dopiero miesięcy – powiedział wiceprezes. – Po pierwsze centrum onkologicz­ne to kwestia wybudowani­a bunkrów, w których prowadzona jest radioterap­ia. Na to trzeba mieć zgodę NFZ i Ministerst­wa Zdrowia, które ją dofinansow­ują. A takiej zgody nie będzie, póki NFZ nie uzna, że centrum jest konieczne. Z tego, co wiem, to szpital wojewódzki, który od jakiegoś czasu planuje uruchomien­ie radioterap­ii, nie ma jeszcze takich zgód. A po drugie będzie problem z obsadą personelu w takim centrum. Będzie to ekstremaln­ie trudne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland