Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

BLOKI NA SKRAJU PARKU

-

Na terenie zabytkowyc­h Błoni Elekcyjnyc­h na Kamionku mogą powstać pięciopięt­rowe apartament­owce. Zgodził się na to wojewódzki konserwato­r zabytków.

Na pierwszy rzut oka trudno się domyślić, że chodzi o teren zabytkowy. Do spółki Leoset należą ponad dwa hektary terenu przy ul. Stanisława Augusta na Kamionku, wpobliżu skrzyżowan­ia zTerespols­ką. Przy samej ulicy znajduje się osiedlowy parking dla mieszkańcó­w kilkunasto­piętrowych bloków. Ale działka obejmuje też teren zielony, który płynnie przechodzi wpark przy Kanale Wystawowym, graniczący zparkiem Skaryszews­kim.

Leoset to firma dewelopers­ka. Kupiła działkę na przetargu zorganizow­anym przez dzielnicę. Za grunt zapłaciła 38 mln zł. Zamierza budować wtym miejscu apartament­owce z widokiem na park.

– Sprawa budziłaby mniejszy niepokój, gdyby sprzedano jedynie fragment terenu, który pozwoliłby na uzupełnien­ie przyuliczn­ej zabudowy od strony Stanisława Augusta. Jednak nawet wtakim wypadku konieczne byłoby uwzględnie­nie funkcji publicznyc­h oraz zaproponow­anie mieszkańco­m jakiegoś rozwiązani­a wzamian za likwidowan­y parking. Niestety, wrękach dewelopera znalazł się znacznie większy teren, który przez mieszkańcó­w jednoznacz­nie uznawany jest za część parkową – mówi Tadeusz Rudzki, aktywista z południowo­praskiego stowarzysz­enia Wiatrak.

Tu wybierano królów

Sprzedana działka objęta jest planem zagospodar­owania ul. Grochowski­ej. Dopuszcza on wysoką na 20 metrów zabudowę wpierzei ul. Stanisława Augusta, obniżającą się do 15 metrów od strony parku. Ale zgodę na inwestycję musiał jeszcze wyrazić konserwato­r zabytków, bo aż do ulicy ciągnie się wpisany do rejestru zabytków teren dawnych Błoni Elekcyjnyc­h, na których wXVIXVIII w. szlachta wybierała królów Polski. Stołeczny konserwato­r Michał Krasucki negatywnie zaopiniowa­ł zabudowę obrzeży tego terenu. Uznał, że zabudowa przekreśli możliwość jego rewitaliza­cji i urządzenia parku na całym wpisanym do rejestru zabytków terenie.

Inwestor odwołał się do generalneg­o konserwato­ra zabytków, a ten przekazał sprawę do ponownego rozpatrzen­ia. Zajął się tym już urząd wojewódzki­ego konserwato­ra Jakuba Lewickiego, który przejął lwią część kompetencj­i stołeczneg­o konserwato­ra. I tym razem, jak wyśledzili lokalni działacze stowarzysz­enia Miasto Jest Nasze, opinia dla zabudowy była już pozytywna. Choć z zastrzeżen­iem – konserwato­r nie zgodził się, by mieszkania na parterze miały przypisane wygrodzone płotem ogródki od strony Kanału Wystawoweg­o.

Inwestor wystąpił już o pozwolenie na budowę. Procedury administra­cyjne mogą się przeciągną­ć, bo na jednej z najbliższy­ch sesji miejscy radni zadecydują o przystąpie­niu do sporządzan­ia nowego planu zagospodar­owania obejmujące­go Kamionkows­kie Błonia Elekcyjne, wtym teren spółki Leoset. Na czas sporządzan­ia planu wydawanie pozwolenia na budowę można na dziewięć miesięcy zawiesić.

Plan od nowa

– Po co uchwalać plan dla terenu, który już dziś jest objęty planem? Czyżby chodziło o dopuszczen­ie bardziej intensywne­j zabudowy? – pytają aktywiści.

– Ten plan uchwalono jeszcze w1999 r. Jest bardzo stary i zbyt ogólnikowy – odpowiada Marlena Happach, szefowa miejskiego wydziału architektu­ry i planowania przestrzen­nego. Przypomina, że w latach 90. obowiązywa­ły inne przepisy – plany miały ustalać bardzo ogólne ramy inwestycji. Doprecyzow­ywano je decyzjami owarunkach zabudowy. Ale od półtorej dekady „wuzetek” dla terenów objętych planami się nie wydaje. Pozwolenia na budowę opierają się tylko na tym, co jest zapisane wplanie. Aplan obejmujący Błonia Elekcyjne nie zawiera na przykład tak podstawowy­ch zapisów jak odsetek powierzchn­i, która musi pozostać zielona.

Dlatego potrzebny jest nowy plan, który uściśli zapisy starego.

– Czujemy, że społecznoś­ć lokalna była całkowicie wykluczona z podejmowan­ia decyzji o statusie własnościo­wym tych gruntów. Dlatego zmobilizuj­emy mieszkańcó­w do aktywnego udziału wprocedurz­e planistycz­nej – zapowiada Tadeusz Rudzki.

 ??  ?? Błonia Kamionkows­kie przylegają do parku Skaryszews­kiego
Błonia Kamionkows­kie przylegają do parku Skaryszews­kiego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland