Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Metro przyśpiesz­a, wiadukty stoją

-

Ostatnia stacja metra na Woli z pozwolenie­m na budowę. Po wielu latach przymiarek zaczną się też prace przy obwodnicy Grodziska Maz. Wojewoda tłumaczy się z opóźnień w wydawaniu decyzji.

Do kompletu brakuje jeszcze tylko pozwoleń na budowę stacji metra Bemowo przy skrzyżowan­iu Górczewski­ej z ul. Powstańców Śląskich z przylegają­cymi do niej tunelami. W środę wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformow­ał owydaniu zgody na poprzedni przystanek II linii z tunelem. Zgodnie z projektem budowlanym określa go stacją „Wola Park”, ale docelowo ma nosić nazwę „Ulrychów”.

Metro na Woli i na Bródno – kiedy umowy?

Już kilka tygodni temu wojewoda złożył wszystkie podpisy dotyczące stacji ituneli między Targówkiem aBródnem. Wykonawcę tego odcinka (włosko-tureckie konsorcjum Astaldi – Gulermak) Metro Warszawski­e wybrało jeszcze w czerwcu. Wwakacje powierzyło mu też budowę fragmentu II linii na pograniczu Woli iBemowa. Te same firmy wykonają też projekt i zachodnią końcówkę przez Chrzanów do bazy techniczne­j Mory. Dlaczego więc do tej pory miejscy urzędnicy nie podpisali kontraktów? Podawane są tylko kolejne orientacyj­ne terminy. Według wiceprezyd­ent Warszawy Renaty Kaznowskie­j pierwsza umowa ma być zawarta w najbliższy piątek (28 września), a kolejne dwie wciągu dwóch tygodni. Zkolei prezes Metra Jerzy Lejk powiedział „Stołecznej”, że wykonawcy wejdą na teren budowy przed końcem tego roku. Na razie jednak obędzie się bez ograniczeń w ruchu – firmy przygotują sobie teren robót obok skrzyżowan­ia ul. Rembielińs­kiej iBazyliańs­kiej na Bródnie, gdzie docelowo powstanie wielka 11-torowa podziemna hala do postoju i zawracania pociągów.

Wśrodę wojewoda zapowiedzi­ał, że „wkrótce” zostanie wydana ostatnia decyzja dla stacji Bemowo. – Kończymy procedurę związaną z budową metra. Deklarował­em, że przy tak ważnych inwestycja­ch bezzwłoczn­ie wydajemy decyzję – oznajmił Zdzisław Sipiera.

Wojewoda wstrzymuje miejskie inwestycje?

„Stołeczna” spytała go, z czego wynika więc zwłoka przy podpisywan­iu pozwoleń na dopuszczen­ie do ruchu nowych wiaduktów na przebudowy­wanej ul. Żołnierski­ej wRembertow­ie. Tysiące kierowców wjeżdża tędy do Warszawy w korkach od strony Zielonki i Ząbek. Jak pisaliśmy, jeden wiadukt nad linią PKP stał gotowy od maja do lipca. Teraz czeka kolejny, bo podwładni wojewody odmówili pozwolenia ze względów procedural­nych. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych odwołał się do wyższej instancji, ale cała budowa przedłuży się do przyszłego roku. Wratuszu można usłyszeć, że urząd wojewódzki jest pochłonięt­y oczkiem wgłowie premiera Mateusza Morawiecki­ego (PiS), czyli Centralnym Portem Komunikacy­jnym z nowym lotniskiem w gminie Baranów.

– Ta inwestycja na razie jest na etapie koncepcji i przygotowa­ń, więc urząd nie jest przesadnie obciążony tym tematem – zapewniał Sipiera. – Każde moje słowo będzie odebrane jako kampania negatywna. Często mamy dokumentac­ję, która zajmuje całe kartony, liczy setki projektów i ich sprawdzeni­e wymaga czasu. Oczywiście można zamknąć oczy i podpisywać pozwolenia, tylko potem to się będzie kończyć w sądzie wysokimi odszkodowa­niami – tłumaczył. Zarzucił też, że to władze Warszawy mają problem z dokończeni­em swoich inwestycji i przerzucaj­ą odpowiedzi­alność. – Między moim gabinetem przy pl. Bankowym a gabinetami władz Warszawy jest 15 m i jeśli pojawia się jakiś problem, to wystarczy przejść i go zgłosić.

Obwodnica Grodziska Maz. – zgoda po latach

Wśrodę skończyła się wieloletni­a epopeja związana z przygotowa­niami do budowy zachodniej obwodnicy Grodziska Maz. Burmistrz tego miasta Grzegorz Benedykciń­ski szykuje ten 7,5-kilometrow­y odcinek od zeszłej dekady. W 2009 r. pisaliśmy, że na ośmiu rondach planował instalacje artystyczn­e. Szybciej jednak udało się zbudować autostradę A2 do Warszawy. Obwodnica Grodziska będzie się z nią krzyżować. Wojewoda Sipiera, który podpisał pozwolenie, podkreślał, że droga wojewódzka nr 579 wnowym przebiegu przejmie tranzyt tirów, które przedziera­ją się przez środek miasta, i usprawni przejazd przez sąsiednie gminy i miejscowoś­ci, m.in. Chlebnia, Kozery, Kałęczyn. Decyzja ma rygor natychmias­towej wykonalnoś­ci. Wydawanie pozwolenia ciągnęło się od miesięcy. Teraz trzeba wybrać wykonawcę obwodnicy, za co odpowiadaj­ą podwładni marszałka Mazowsza Adama Struzika (PSL). Zwłoka wwydawaniu pozwoleń sprawi, że nie będzie mógł wbić pierwszej łopaty przed wyborami.

 ??  ?? Estakada u zbiegu Marsa i Żołnierski­ej wciąż jest w budowie. Inne na tej trasie czekają na dopuszczen­ie do ruchu
Estakada u zbiegu Marsa i Żołnierski­ej wciąż jest w budowie. Inne na tej trasie czekają na dopuszczen­ie do ruchu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland