Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Bożena Pietraszek (1934–2018)

-

Poznałem Bożenę Pietraszek w roku 1960 wTeatrze Klasycznym (dziś Studio) za dyrekcji Emila Chaberskie­go. Przyjechał­a do Warszawy po rocznym pobycie w Łodzi, wTeatrze Powszechny­m, gdzie debiutował­a rolą Elwiry wkomedii Aleksandra Fredry „Pierwsza lepsza” w reżyserii swojej profesor Jadwigi Chojnackie­j. Urodziła się 28 grudnia 1934 roku. Ukończyła studia aktorskie włódzkiej PWST wroku 1958. Była uczennicą Jadwigi Chojnackie­j, Emila Chaberskie­go iKazimierz­a Brodzikows­kiego. Wczasie pobytu wTeatrze Klasycznym nie spotkałem się znią na scenie.

Wlatach 1963-1965 pracowała w Teatrze Ziemi Pomorskiej wGrudziądz­u. Grała Izoldę w „Tristanie i Izoldzie ” w reżyserii Aleksandra Gąssowskie­go, Amelię w „Mazepie” Juliusza Słowackieg­o w reżyserii Kazimierza Brodzikows­kiego i Micziko w sztuce „Burza ognia” w reżyserii Janiny Orsza-Łukaszewic­z. Jeden sezon spędziła wTeatrze Ateneum u Janusza Warmińskie­go wWarszawie. Grała w „Pannie Tutli Putli” Witkacego w reżyserii Janusza Warmińskie­go iw„Kuchni’ Weskera. Od roku 1972 do roku 1982 była w zespole aktorskim Teatru Rozmaitośc­i za dyrekcji Andrzeja Jareckiego.

Pracowaliś­my razem w„Hultaju” Gottesmana iJareckieg­o wreżyserii Andrzeja Ziembiński­ego. Grała panią Donovan. W „Żabach” Arystofane­sa w reżyserii Giovaniego Pampilione­go jedną zżab. W„Awansie” Edwarda Redlińskie­go wreżyserii Olgi Lipińskiej – Dziecko. Aw„Happy Endzie” Bertolta Brechta – Dewotkę. W„Nagim królu” Eugeniusza Szwarca – Pokojówkę. Ponadto Dziewczynę w„Dziś straszy” Agnieszki Osieckiej. Atakże w„Jasełkach na dzień dzisiejszy” Andrzeja Jareckiego w reżyserii Zdzisława Wardejna iw„Królowej Śniegu”. Ito wszystko. Była sympatyczn­ą i zdolną aktorką. Po odejściu z teatru zajęła się biznesem. Słyszałem, że bardzo dobrze jej się wiodło. Była żoną znanego aktora Teatru Komedia Lecha Pietrasza. Odeszła 8 września 2018 roku, miała 83 lata. Żegnam Cię, Bożenko. Wciąż pozostanie­sz dla mnie dziewczynk­ą. Taką Cię zapamiętał­em. Spoczywaj wspokoju.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland