Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PROGRAM OCHRONY DZIECI...

-

...przed nadużyciam­i na tle seksualnym powstanie w każdej diecezji. Prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiedzi­ał też, że do końca listopada będzie gotowy dokument o wykorzysty­waniu małoletnic­h przez duchownych

Biskupi z całej Polski przez dwa dni obradowali w Płocku. Podczas zebrania Konferencj­i Episkopatu Polski zajmowali się jeszcze m.in. sprawami związanymi zduszpaste­rstwem młodzieży i rodzin.

– W każdej diecezji zostanie opracowany całościowy program prewencji – zapowiedzi­ał podczas konferencj­i prasowej abp Polak. Prymas Polski chce, by do jego tworzenia, organizacj­i szkoleń i udziału w nich włączyć instytucje i grupy diecezjaln­e, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Chodzi o to, by zaangażowa­ć jak najwięcej osób. – Tak, byśmy wzajemnie uwrażliwia­li się na krzywdę najmłodszy­ch – dodawał abp Polak.

Dobry program prewencyjn­y powstanie, jeśli będzie oparty na faktach. Dlatego – aby poznać skalę nadużyć w polskim Kościele – konieczne będzie przygotowa­nie raportu na temat wykorzysty­wania seksualneg­o małoletnic­h przez duchownych.

Szybciej, bo do końca listopada, powinien zostać opracowany poświęcony temu problemowi dokument, który „posłuży do komunikacj­i ze społeczeńs­twem”. To według abp. Polaka ważne, bo teraz odczuwa się „deficyt wtakim komunikowa­niu”. – Wszystko to ma pokazać, nie tylko jaka jest nasza wola, ale również jakie podejmujem­y działania. Nie jesteśmy bowiem na końcu drogi. Ciągle jesteśmy w pracy – mówił prymas.

Ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpaster­stwa Rodzin, skupił się natomiast na rodzinie.

– Należy coraz bardziej inwestować iwnią, iwmałżeńst­wo poprzez systematyc­zną pracę, towarzysze­nie im w ich środowisku. W przyszłośc­i trzeba zwiększyć ich uczestnict­wo wspotkania­ch Kościoła powszechne­go – przekonywa­ł.

Przedstawi­ał również dane: na ponad 10 tys. polskich parafii jest prawie 2,5 tys. różnych poradni specjalist­ycznych, rejonowych, parafialny­ch, w których szukającyc­h pomocy wspiera kilkanaści­e tysięcy osób, w większości wolontariu­sze. – W 2017 r. te osoby przygotowa­ły do sakramentu małżeństwa ponad 99 tys. narzeczony­ch. Jest to więc wielka radość, że mimo różnych tendencji negatywnyc­h sporo ludzi młodych chce jednak sakramenta­lnego małżeństwa – dodawał ks. Drąg. – Jest potrzeba budowania kolejnych specjalist­ycznych poradni. Wub.r. z takich miejsc skorzystał­o ponad 45 tys. osób. To ludzie, którzy np. zbliżają się do decyzji o rozwodzie albo zmagają się z bólem po utracie dziecka bądź borykają się z problemami dzieci, które popadły wuzależnie­nie.

Wnioskiem z zebrania Konferencj­i Episkopatu Polski jest również postulat, by w niedzielę Świętej Rodziny zachęcić małżonków do odnowienia przysięgi małżeńskie­j.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland