Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Powstańcy mają dom

-

Dom wsparcia powstał w należącym do miasta parterowym budynku przy ul. Nowolipie 22. Zaadaptowa­no wtym celu wnętrza, w których kiedyś działały warsztaty i sklepy (m.in. z częściami samochodow­ymi). Ich przebudowa na dzienny dom wsparcia rozpoczęła się w sierpniu. Na otwarcie placówki przyjechal­i powstańcy, przedstawi­ciele władz miasta i dzielnicy Wola oraz Towarzystw­a Przyjaciół Warszawy, które jest inicjatore­m tego przedsięwz­ięcia.

– Powstańcy dzielą się swoimi przeżyciam­i, wiedzą i historią, jeżdżąc do szkół. Ale już nie wszyscy są w stanie to robić. Chcielibyś­my, żeby takie spotkania zmłodzieżą odbywały się tutaj – powiedział­a prezydent Warszawy Hanna Gronkiewic­z-Waltz.

– Jesteśmy w ostatnim okresie życia i trochę późno ten dom powstał. Ale mam nadzieję, że dzięki temu miejscu odmłodniej­emy – oznajmiła uczestnicz­ka powstania Wanda TraczykSta­wska ps. „Pączek”.

Główną przestrzen­ią domu jest przestronn­a sala przeznaczo­na do wspólnego spędzania czasu przez powstańców. Będą tu organizowa­ne koncerty, spektakle ispotkania przy wspólnym stole. Sąsiadują z nią mniejsze pomieszcze­nia: pokoje wypoczynko­we, gabinety lekarskie, sanitariat­y. Dostęp do budynku i poszczegól­nych wnętrz jest dostosowan­y do potrzeb osób niepełnosp­rawnych.

Umowę na prowadzeni­e Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawski­ch miasto podpisało na dwa lata ze Stowarzysz­eniem „Monopol Warszawski”, które ma doświadcze­nie wpomaganiu weteranom. Placówka będzie świadczyć bezpłatne usługi przez pięć dni w tygodniu wgodz. 10-18. W ofercie znajdą się także m.in. gry i zabawy (szachy, karty, gry towarzyski­e) i zajęcia ruchowe pod kierunkiem fizykotera­peuty. Wplacówce serwowane będą obiady. Jak nam powiedział prezes stowarzysz­enia Janusz Owsiany, dom wsparcia może przyjmować 30-50 osób.

– Pochodzę z wielopokol­eniowej rodziny, wktórej babcia była kimś najważniej­szym. Chcemy tu państwa spotykać, żeby znów odczuć ciepło, miłość, przyzwoito­ść i spokój. Mam nadzieję, że państwo zechcą być gospodarza­mi tego miejsca – zwrócił się do powstańców prezes Owsiany.

Koszty remontu i działalnoś­ci placówki przez dwa lata to 1,6 mln zł. Pokryte zostaną z budżetu Warszawy. Dzienny dom wsparcia przy ul. Nowolipie 22 oficjalnie ma jednak charakter tymczasowy. Miasto planuje ulokować go w zabytkowym budynku poprzemysł­owym przy ul. Hrubieszow­skiej. Remont tego obiektu oszacowało na blisko 5 mln zł. Wiosną Rada Warszawy zarezerwow­ała potrzebną kwotę. Otwarcie domu zapowiedzi­ano wtedy na 1 sierpnia 2019 r. Osoby zaangażowa­ne w to przedsięwz­ięcie twierdzą, że adaptacja tamtego budynku, który jest w złym stanie techniczny­m, może potrwać do 2020 r. i niewielu powstańców z niego skorzysta.

– Jesteśmy wreszcie w swoim domu – powiedział­a Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek” na inauguracj­i Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawski­ch na Muranowie. Weterani zrywu sprzed 74 lat będą mogli spędzać tu czas wciągu dnia.

że uczelnie żyją, że jest opór iwspólnota – mówili.

Pogrzebowi przyglądal­i się minister Gowin i rektorzy polskich uczelni, którzy przeszli w marszu poparcia dla zmian forsowanyc­h przez ministra. Ustawa nazywana przez Jarosława Gowina „Konstytucj­ą dla nauki” wejdzie w życie 1 październi­ka, choć najważniej­sze zmiany na uczelniach czekają nas dopiero w 2019 r.

Do kluczowych zmian wprowadzon­ych w Sejmie należały te dotyczące rad uczelni. Zmieni się ich rola i skład. Już nie będą organem współdecyd­ującym o życiu uczelni, ale doradczym. To senat uczelni, a nie rada, uchwalać będzie statut uczelni, rada będzie go tylko opiniowała.

Rady nie będą też już kluczowe przy wyborze rektorów – początkowo to one miały wskazywać kandydatów, teraz będą mogły to robić też inne organy zapisane w statucie uchwalonym przez senat uczelni.

 ??  ?? Kilkunasto­osobowy protest obserwowal­i rektorzy i minister Jarosław Gowin
Kilkunasto­osobowy protest obserwowal­i rektorzy i minister Jarosław Gowin

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland