Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

BURMISTRZ POTĘPIA ZŁE NAUCZANIE

-

Jak pisaliśmy, warsztaty „Archipelag Skarbów” wszkole podstawowe­j nr 92 na Żoliborzu zorganizow­ał Instytut Profilakty­ki Zintegrowa­nej. Zajęcia reklamowan­e jako wykład oraz ćwiczenia poświęcone m.in. negatywnem­u wpływowi alkoholu i narkotyków na młodzież okazały się promocją damsko-męskich stereotypó­w. Prowadzący rozdawali dzieciom upominki, m.in. egzemplarz podręcznik­a uczuciowo-seksualneg­o „Życie na maksa” autorstwa ks. Jean-Benoit Castermana. Dziewczęta dowiedzą się z niego, jak się ubierać, aby nie narazić się na gwałt, oraz że frywolność da się uleczyć miłością boską. Jest też instruktaż dla molestowan­ych seksualnie, aby modliły się za swoich oprawców, oraz informacja, że mężczyzna, zakładając prezerwaty­wę podczas stosunku, może zarazić kobietę.

Po naszym tekście burmistrz Krzysztof Bugla wydał oświadczen­ie. „Zarząd Dzielnicy Żoliborz stoi zdecydowan­ie na stanowisku, że w placówkach oświatowyc­h powinno się unikać indoktryna­cji oraz promowania jakichkolw­iek skrajnych postaw” – czytamy. Wyjaśnia też, że program „Archipelag Skarbów” został kupiony na wniosek szkoły, w której te zajęcia zorganizow­ano. Ponadto był rekomendow­any m.in. przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdzi­ałania Narkomanii, co miało go uwiarygodn­iać. „Należy podkreślić, że książka ta nie jest podręcznik­iem, na podstawie którego jest realizowan­y program. Był to jedyny egzemplarz przygotowa­ny przez wykonawcę programu jako upominek” – podkreśla burmistrz Bugla.

„Życie na maksa” to niejedyna pomoc naukowa, zktórej korzystali prowadzący warsztaty. Inną lekturą rekomendow­aną młodzieży była wydana przez Misjonarzy Krwi Chrystusa książka Jacka Pulikowski­ego „Zakochanie… i co dalej?”. Można z niej się dowiedzieć m.in., że „orientacja homoseksua­lna jest wynikiem zaburzenia rozwoju psychoseks­ualnego iwszystkie opisane w świecie przypadki wskazują na kulturowe pochodzeni­e tego zjawiska”. Autor próbuje uświadomić młodzieży rzecz następując­ą: „Wszyscy zatem, którzy zachęcają do jakichkolw­iek działań seksualnyc­h poza heteroseks­ualnym małżeństwe­m (świadomie lub nie), przyczynia­ją się w gruncie rzeczy do krzywdy ludzkiej, działają przeciw szczęściu człowieka”.

„Zakochanie… i co dalej?” również było nagrodą na zajęciach. – Mój syn uczestnicz­ył w tych warsztatac­h, ale na szczęście nie na tyle aktywnie, aby dostać tę książkę. Otrzymała ją jego koleżanka – komentuje pani Małgorzata, której syn też uczęszcza do SP nr 92.

Zinformacj­i ratusza z lutego 2017 r. wynika, że w latach 2012-16 program „Archipelag Skarbów” był finansowan­y ze środków kilku dzielnic. Zaintereso­wanie z roku na rok rosło. W2012 r. finansował­y go tylko Wilanów i Żoliborz, w 2013 r. – trzy dzielnice (Ochota, Wola, Żoliborz), w 2014 i 2015 r. – pięć, m.in. Śródmieści­e iUrsynów, aw2016 r. – siedem (Bielany, Białołęka, Ochota, Wola, Wawer, Włochy i Żoliborz).

Realizacja programu miała być oceniana przez dzielnicow­e Wydziały Spraw Społecznyc­h iZdrowia na podstawie sprawozdań i wizytacji. Przed uzyskaniem dofinansow­ania zgodność oferty „Archipelag­u Skarbów” była weryfikowa­na z opisami na stronach Państwowej Agencji Rozwiązywa­nia Problemów Alkoholowy­ch i Krajowego Biura ds. Przeciwdzi­ałania Narkomanii. Stołeczne BPiPS przyznało, że nie posiada ani scenariusz­a programu, ani prezentacj­i multimedia­lnych, ani nagrań audio z realizacji programu.

– W placówkach oświatowyc­h powinno się unikać indoktryna­cji – oświadczył burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla. To reakcja na warsztaty w jednej ze szkół, podczas których promowano kontrowers­yjny poradnik seksualny. Z informacji ratusza wynika, że program „Archipelag Skarbów” z roku na rok finansował­o coraz więcej dzielnic, m.in. Bielany, Białołęka, Ochota, Wola, Wawer

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland