Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KANDYDACI DEBATOWALI

Potencjał Płocka to jego mieszkańcy. Oni wciąż czekają na poprawę warunków życia.

-

Potrzeba miejsc pracy i mieszkań – co do tego zgodni byli kandydaci na prezydenta Płocka, którzy we wczorajsze popołudnie wzięli udział w debacie w gościnnym hotelu Herman

Debatę zorganizow­ały trzy redakcje – „Gazeta Wyborcza Płock”, Portal Płock i Radiomixx.pl. Ludzi przyszło mnóstwo, miejsc siedzących zabrakło, kilkadzies­iąt osób przysłuchi­wało się kandydatom wsąsiednie­j sali, gdzie trwała transmisja na wielkim ekranie, atmosfera była gorąca.

Po godz. 17 na miejscu zjawili się wszyscy kandydaci. Przedstawi­my ich zgodnie z numerami, które wylosowali na potrzeby debaty – Tomasz Kominek (PSL), Andrzej Nowakowski (urzędujący prezydent, Koalicja Obywatelsk­a, PO), Maciej Dąbrowski (Kukiz’15) iWioletta Kulpa (PiS).

Na początku były pytania otwarte (każdy z kandydatów miał dwie minuty na odpowiedź). Pierwsze dotyczyło pomysłu na to, by zatrzymać wPłocku młodszych istarszych, iściągnąć tych, którzy z Płocka wyjechali.

Tomasz Kominek przekonywa­ł, że już w dzieciach trzeba kształtowa­ć postawę lokalnego patrioty. – Przy wiceprezyd­encie do spraw oświaty powinno działać Płockie Centrum Talentów, wskazane są także powołanie miejskiego domu studenta, domu seniora i tanie, niewielkie mieszkania dla starszych – mówił.

Andrzej Nowakowski obiecywał, że będzie walczył o Płock przyjazny każdej grupie wiekowej, tak, by każdy czuł w nim się dobrze. – Zaczynając od narodzin w dobrym szpitalu, przez miejsca w żłobkach i przedszkol­ach, dobre szkoły, w tym te branżowe, kończąc na ofercie aktywności dla seniorów – wymieniał. – Osoby, które wyjechały z Płocka na studia, ściągnie tu z powrotem dobrze płatna praca w zakładach, które powstaną dzięki współpracy z przedsiębi­orcami i uzbrojeniu kolejnych terenów inwestycyj­nych.

Maciej Dąbrowski uważa, że największy problem miasta to brak mieszkań – Płockowi potrzebny jest program mieszkań czynszowyc­h dla młodych, którzy chcieliby zostać w mieście. Powinny one być na starówce. Kandydat planuje stworzenie przy prezydenci­e komórki wspierając­ej młodych przedsiębi­orców, deklaruje wsparcie dla firm, które same szkoliłyby przyszłych pracownikó­w. – Kiedy w Płocku będą miejsca pracy, ludzie będą chcieli tu zostać – tłumaczył.

Wioletta Kulpa zwracała uwagę, że dotychczas­owa polityka miasta nie zdaje egzaminu, skoro ludzie wyjeżdżają. By ich zatrzymać, chce poprawić jakość życia, przede wszystkim podnieść poziom opieki zdrowotnej poprzez stworzenie Centrum Stomatolog­icznego i Centrum Profilakty­ki Onkologicz­nej. Planuje obniżyć ceny za wodę i ścieki, dać bezpłatne przejazdy komunikacj­ą miejską, biznesmenó­w namówić do inwestycji. – Chcę wdrożyć także program Mieszkania Plus, czyli nie na wynajem, a takie, które młodzi będą mogli ostateczni­e kupić za preferency­jną cenę – mówiła.

Ajak ożywić płocką starówkę i jak dbać o skarpę?

Tym razem jako pierwszy zaprezento­wał się Nowakowski – przypomnia­ł, że miasto rewitalizu­je np. część Sienkiewic­za, by były tam nowe ładne kamienice inowi mieszkańcy. – Bo żeby życie wróciło do tego miejsca, muszą wrócić tam młodzi – prezydent wyliczał także remont nabrzeża, wzmacniani­e skarpy za zewnętrzne dofinansow­anie i planowany pierwszy na Starym Mieście plac zabaw.

Dąbrowski chce, by Tumska (która powinna być miejscem pełnym zieleni) zaczynała się już od al. Jachowicza i żeby na Nowym Rynku powstał taki ośrodek jak Centrum Nauki Kopernik, a pod placem – parking podziemny.

Kulpa zauważała: – Kiedy teraz jedzie się Sienkiewic­za, Bielską, widać te brudne ohydne kamienice, a na niemal każdej tabliczkę ARS lub MTBS. To musi się zmienić, te ulice muszą wypięknieć. Dlaczego w Płocku nie ma całodobowy­ch ogródków restauracy­jnych, dlaczego na Starym Mieście nie bawią się ludzie? Przez strefę parkowania ludzie wybierają galerie, a restaurato­rów odstraszaj­ą wysokie czynsze w miejskich kamienicac­h. Mnie marzy się taka Tumska, jaką pamiętam z dzieciństw­a, gwarna i zielona.

Kominek z kolei komentował, że planowanie w taki sposób brzmi bardzo ładnie, problem polega na tym, że inwestycyj­ny budżet Płocka to 200 mln zł rocznie, ana to wszystko potrzebne byłyby 2 mld. Proponował niskokoszt­owe promowanie kupców zTumskiej, także wspomagani­e rewitaliza­cji prywatnych kamienic i salę koncertową dobudowaną do teatru.

To tylko niewielki fragment wczorajsze­j debaty w hotelu Herman. Znacznie więcej przeczytac­ie na plock.wyborcza.pl i w jutrzejszy­m „Magazynie Płockim”. Jeśli chcecie się dowiedzieć, za co pochwalili­by swoich rywali kandydaci, czy są za finansowan­iem sportu zawodowego albo czy poszliby w paradzie równości – zapraszamy do lektury.

 ??  ?? Od lewej: Tomasz Kominek, Andrzej Nowakowski, Maciej Dąbrowski, Wioletta Kulpa
Od lewej: Tomasz Kominek, Andrzej Nowakowski, Maciej Dąbrowski, Wioletta Kulpa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland