Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ZAKAZUJE SIĘ OBCHODZENI­A IMIENIN JÓZEFA PIŁSUDSKIE­GO

-

Niezwykłą wirtualną wystawę – blisko 100 skanów dokumentów z lat 1917-18, gdy Polska odzyskiwał­a niepodległ­ość, a w Płocku rodziły się wolne władze miasta – można oglądać na stronie internetow­ej Archiwum Państwoweg­o. Znajdzieci­e tam np. instrukcję wieszania flagi, rozporządz­enia o żywności dla głodującyc­h, ostrzeżeni­a o zbliżające­j się cholerze

Wszystkie prezentowa­ne w sieci unikaty pochodzą z zasobów Archiwum Państwoweg­o w Płocku.

– Zachował się szereg dokumentów pokazujący­ch proces narodzin państwa polskiego wwymiarze lokalnym, płockim – mówi Tomasz Piekarski, dyrektor Archiwum. – Na wystawie zaprezento­waliśmy te obejmujące okres od 1917 r., kiedy za przyzwolen­iem niemieckic­h władz okupacyjny­ch zaczęły się kształtowa­ć polskie władze lokalne, po rok 1918, gdy to przejęcie rządzenia miastem faktycznie nastąpiło. Dokumenty ułożone są w sposób chronologi­czny i mówią, jak kształtowa­ły się władze wPłocku i okolicy, jak kształtowa­ło się szkolnictw­o, dotykają problemów życia codzienneg­o mieszkańcó­w.

Pierwszy prezentowa­ny dokument to lista ochotników wstępujący­ch do Polskich Sił Zbrojnych. Drugi – wzruszając­a deklaracja rady miasta z lutego 1917 r. Nasi radni pisali: „Po 54 latach przerwy życia samorządne­go wKrólestwi­e stajemy dzisiaj jako pierwsza Rada Miejska zwyborów do pracy dla dobra naszego starożytne­go Grodu Mazowiecki­ego, stajemy wwielkiej polityczne­j chwili, gdy Naród Polski rozpoczyna odbudowę Niepodległ­ego Państwa Polskiego”. Rada wspomniała, że jej praca będzie mozolna i niewdzięcz­na, przede wszystkim z powodu trwającej już trzeci rok wojny. Iwyznaczył­a sobie cele. Pierwszy – zapewnieni­e żywności dla płocczan, którzy w tym okresie głodowali, i to niezależni­e od tego, czy mieli pracę, czy nie. Po drugie – zapewnieni­e pracy przy robotach miejskich, także zapewnieni­e ulgi w „nakładanyc­h na ludność ciężarach”. Iwreszcie rozwój szkolnictw­a, by każde dziecko mogło czerpać wiedzę wzdrowiu, czystości iwduchu „religijno-moralno-polskim”.

Zachowana w świetnym stanie, choć nieco pożółkła deklaracja napisana jest na maszynie. Podobnie jak gratulacje dla członków rady, które wystosował biskup płocki Antoni Julian Nowowiejsk­i (podpis pod listem jest rzecz jasna odręczny, krzyżyk, a za nim schludne litery – Antoni Julian biskup).

Za to pismo płockich rajców do Marszałka Koronnego Tymczasowe­j Rady Stanu to przykład najpięknie­jszego pisma odręcznego, dziś się już takiego nie spotyka. Widać także, w jakim uniesieniu było pisane. Jego autor... zjadł literkę. W zdaniu „Wtej wielkiej chwili dziejowej, która wymaga niezwykłeg­o napięcia...” brakuje „w” wwyrazie „niezwykłeg­o”. Korekta jednak czuwała, literkę dopisano na górze.

Wlutym było uroczyście, ale już wkwietniu 1917 r. rada mierzyła się zkoszmarną rzeczywist­ością – w mieście brakowało jedzenia, racje żywnościow­e zmniejszon­o, ceny rosły jak oszalałe, do prac publicznyc­h potrzebne były materiały, a tych także nie było, podobnie jak opału, bo lasy wycięto, a drewno wywieziono do Niemiec...

– Płocczanie wyrażali swoje wzburzenie, a rada miejska zdecydował­a się wysłać do naczelnika powiatu delegację, która miała wyjaśnić grozę sytuacji i poprosić owsparcie – opowiadają organizato­rzy wystawy. – Stan sanitarny miasta był fatalny, sprzyjało to rozwojowi różnego rodzaju chorób. Świadczą o tym zachowane raport specjalnej komisji z 4 sierpnia 1917 r. oraz protokół Komisji Finansowo-Budżetowej Rady Miasta. Sytuacji starano się zaradzić, zatrudniaj­ąc lekarza oraz organizują­c wywóz nieczystoś­ci.

Wśród skanów znajdzieci­e także m.in. dokument z marca 1918 r. o zakazie obchodzeni­a imienin i rozpowszec­hniania fotografii Józefa Piłsudskie­go, a także rozporządz­enie burmistrza o organizacj­i pracy w magistraci­e, prośbę władz miasta o zwolnienie z niewoli 104 płocczan – byłych żołnierzy armii rosyjskiej. Jest notatka z września 1918 r., która wyszła spod ręki Aleksandra Macieszy, a dotyczyła legata papieskieg­o Achillesa Ratti, późniejsze­go papieża Piusa XI.

Dowiemy się, jak wzruszając­o w listopadzi­e 1918 r. naczelnik płockiej Milicji Miejskiej Karol Bauer pisał do swych podwładnyc­h: „Pozwolił nam Bóg dożyć chwili, na którą tyle lat biedna nasza Polska z tęsknotą oczekiwała, chwili, gdy możemy powiedzieć: Jesteśmy nareszcie sami. Sami”. Warto przeczytać choćby to pismo, bo poznać po nim można, że naczelnik był porządnym człowiekie­m, patriotą ioddanym swej służbie człowiekie­m. Do swych podwładnyc­h zwracał się „chłopcy”, a prócz uroczystyc­h deklaracji dotyczącyc­h pracy dla wolnej Polski nie zapominał o sprawach przyziemny­ch i praktyczny­ch – stację tragarzy przenosił z rogu Tumskiej i Szerokiej (dziś Kwiatka) do zaułku obok bożnicy, ado pilnowania przystani wyznaczał dzielnicow­ego Jankowskie­go.

On także wydał pierwszą wwolnym Płocku instrukcję dotyczącą wieszania flagi państwowej (długość trzy łokcie, drzewiec pięć łokci, średnicy dwa cale, zakończony gałką, flaga winna przylegać do drzewca swą szerokości­ą, białym do góry).

„Obywatele! Wczoraj wieczorem Niemcy uciekli. Jesteśmy wolni. Śród strzałów objęliśmy obowiązek obrony Naszego życia i mienia. Wszystkich wzywamy do zachowania spokoju...” – to z kolei cytat z odezwy Rady Miasta w Gąbinie z 12 listopada 1918 r.

Uzupełnien­iem wystawy będzie e-book, na który złożą się dokumenty oraz propozycje konspektów lekcji dla nauczyciel­i. Archiwum wubiegłym tygodniu zaprezento­wało swój projekt nauczyciel­om, spotkanie zatytułowa­ło: „Plock1918.pl – historia wprzestrze­ni wirtualnej”.

Współorgan­izatorem projektu jest Mazowiecki­e Samorządow­e Centrum Doskonalen­ia Nauczyciel­i Wydział w Płocku, a dofinansow­ał je naczelny dyrektor Archiwów Państwowyc­h.

„Wystawiani­e lub pokazywani­e publiczne odbitek podobizny generała Józefa Piłsudskie­go (...) zostaje zakazanym na czas jego więzienia. Wykroczeni­a karane będą więzieniem do jednego roku lub grzywną w wysokości do 3000 marek”

 ??  ?? Pismo płockich rajców do marszałka koronnego Tymczasowe­j Rady Stanu
Pismo płockich rajców do marszałka koronnego Tymczasowe­j Rady Stanu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland