Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Tomasz Janiszewsk­i (1945–2018)

-

Wmroźny, styczniowy dzień pożegnaliś­my na cmentarzu ewangelick­o-augsburski­m wWarszawie kol. Tomka Janiszewsk­iego, naszego Przyjaciel­a iKolegę z czasów studenckic­h, ze wspólnych wędrówek po kraju i za granicą, kolegę z pracy i aktywnej działalnoś­ci turystyczn­ej.

Tomasz Janiszewsk­i (lat 72) urodził się w Jeleniej Górze w1945 r. Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią. Studia rozpoczął w 1963 r. na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersyte­tu Warszawski­ego. W okresie studiów był aktywnym działaczem i organizato­rem turystyki studenckie­j. Pełnił szereg funkcji społecznyc­h w Zrzeszeniu Studentów Polskich, wklubach turystyczn­ych w PTTK. Był m.in. przewodnic­zącym Komisji Turystyki, a następnie prezesem Rady Wydziałowe­j ZSP na Uniwersyte­cie Warszawski­m, założyciel­em iprezesem turystyczn­ego klubu rowerowego Sama Rama (1965), trzykrotni­e był wybierany w latach 1971–1973 na prezesa Uniwersyte­ckiego Klubu Turystyczn­ego „Unikat” – kultowego klubu i legendy turystyki akademicki­ej wPolsce. Wwyniku wysokiej oceny działalnoś­ci w Radzie Wydziałowe­j iwklubach turystyczn­ych został wybrany na przewodnic­zącego Komisji Turystyki Rady Uczelniane­j ZSP na UW (1967–1969). Był także członkiem Komisji Rewizyjnej RN ZSP. W okresie studiów był aktywnym organizato­rem i kierowniki­em wielu imprez turystyczn­ych krajowych i zagraniczn­ych, m.in. takich jak pierwszy studencki obóz rowerowy na Węgrzech (1966).

Za jego kadencji w klubie turystyczn­ym zorganizow­ana została słynna wyprawa traktorem Ursus do Azji Mniejszej (kierownik wyprawy Andrzej Kępa). W1972 r. był współorgan­izatorem i uczestniki­em półrocznej, pamiętnej wyprawy motorowere­m marki Komar do Azji Mniejszej. Jego zaintereso­wania wysokogórs­kie jako członka sekcji alpinistyc­znej Unikatu zaowocował­y wyprawami m.in. w góry Turcji ze znanymi alpinistam­i zUniwersyt­eckiego Klubu Alpinistyc­znego. Tomasz Janiszewsk­i w latach 1971–1975 był organizato­rem, wykładowcą i kierowniki­em wielu obozów szkoleniow­ych dla kadry imprez krajowych i zagraniczn­ych, m.in. w CSRS, NRD, wTurcji itp. – z tej kadry rekrutuje się przyszła kadra obozów trampingow­ych UKT „Unikat” organizowa­nych w całej Europie i na innych kontynenta­ch. W okresie działalnoś­ci społecznej w turystyce akademicki­ej, w szczególno­ści wUniwersyt­eckim Klubie Turystyczn­ym „Unikat”, zapisał się jako znakomity organizato­r, pomysłodaw­ca imprez i wielu idei programowy­ch w turystyce studenckie­j. Doświadcze­nie zdobyte w pracy społecznej wturystyce akademicki­ej w następnych latach łączył z pracą zawodową iwykształc­eniem matematycz­no-informatyc­znym wprofesjon­alnych biurach podróży, m.in. w Polskim Biurze Podróży „Orbis”.

Po ukończeniu studiów matematycz­no-fizycznych na UW był słuchaczem studiów doktoranck­ich w Instytucie Fizyki PAN. Po praktyce zawodowej w działalnoś­ci studenckie­go biura podróży i klubów turystyczn­ych rozpoczął w 1974 r. pracę zawodową na stanowisku kierownicz­ym wOddziale Warszawa-Śródmieści­e PBP „Orbis”. W 1978 r. przeszedł do pracy w zarządzie PBP „Orbis” na stanowisko kierownika działu, a następnie dyrektora Ośrodka Postępu Techniczno-Organizacy­jnego PBP „Orbis”. Tomasz Janiszewsk­i był jednym z twórców i realizator­ów nowoczesny­ch metod zarządzani­a i organizacj­i pracy w PBP „Orbis”, inicjatore­m i organizato­rem informatyz­acji w turystyce w PBP „Orbis”, kierował jako prezes spółką informatyc­zną Diana Soft, wdrażającą nowoczesne, elektronic­zne rozwiązani­a i systemy zarządzani­a w turystyce, obsłudze podróżnych, biurach podróży itp.

Tomek był znakomitym Kolegą i Przyjaciel­em, zawsze życzliwy dla kolegów, przyjaciół iwspółtowa­rzyszy pracy. W ostatnich kilku latach zmagał się z ciężkimi chorobami.

Odszedł zbyt wcześnie.

Cześć Jego pamięci!

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland