Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

OSTRA WALKA O PODIUM

-

jego konferencj­ach na ogół padają słowa „skandal”, „afera”, „korupcja”, „mafia”.

Kłopot w tym, że w tych wyborach donośniej i dobitniej te słowa głosił Patryk Jaki. Odebrał Śpiewakowi także prymat wtemacie reprywatyz­acji. Bez nich aktywiście zostały tematy utworzenia tzw. parku Centralneg­o przy Pałacu Kultury oraz nierealne hasło budowy 50 tys. mieszkań komunalnyc­h. Resztę kampanii zajęła mozaika ważnych, ale lokalnych tematów, takich jak budowa szkoły na Odolanach.

Miejsce Śpiewaka wwyścigu prezydenck­im pokaże, jaki kapitał zbudował w ostatnich latach wWarszawie. A także, na ile można liczyć na deklaracje najmłodszy­ch wyborców – w tej grupie Śpiewak wypada najlepiej. Jego wynik pokaże też, jaką realną siłę wstolicy ma Partia Razem – najmocniej­sze zugrupowań, które wsparło Śpiewaka.

Były wiceprezyd­ent

Inną strategię miał Jacek Wojciechow­icz. Mimo że przez dziesięć lat był wiceprezyd­entem miasta, rozpoznawa­lność nazwiska ma nikłą. Postawił na zakulisowe gry i znane nazwiska. Poparli go politycy bardzo różni, jak Stefan Niesiołows­ki i Joanna Scheuring-Wielgus, Krystyna Prońko, słynna piosenkark­a iradna, lekarz Romuald Dębski… Tajemnicą poliszynel­a jest, że pomagał mu Michał Kamiński, były spin doktor PiS i były poseł PO, wyrzucony po konflikcie ze Schetyną. Wojciechow­icz przygarnął trójkę radnych wyrzuconyc­h zPO, dostał poparcie lokalnego komitetu zUrsynowa iGrzegorza Wysockiego, wiceburmis­trza Ochoty, który wcześniej był jednym z inicjatoró­w warszawski­ego ruchu Bezpartyjn­i Samorządow­cy. Czy znane nazwiska, których nie łączy spójny program oprócz niechęci do PO, wystarczą, by zająć trzecie miejsce wwyborach?

Poseł biznesmen

Jeszcze inne podejście prezentuje poseł Marek Jakubiak, znany właściciel browarów, kandydat Kukiz’15. Praktyczni­e nie prowadził wWarszawie kampanii wyborczej. Nie było maratonu spotkań zwarszawia­kami, nie było wsparcia znanych osób. Wwywiadach ucieka wogólniki, takie jak to, że „Warszawa ma nie być fajna, tylko ma służyć narodowi”. Tak, jakby Jakubiak wierzył, że wystarczy być kandydatem Kukiz’15, by osiągnąć niezły wynik. Bo przecież w2015 r. Kukiz’15 zdobył wwyborach parlamenta­rnych wWarszawie aż ponad 7 proc. głosów.

Ale czy to wystarczy w 2018 r.? Sam Paweł Kukiz na spotkaniu wKielcach rzucił lekceważąc­o, że jego sympatia „niekoniecz­nie jest nakierowan­a na naszego kandydata wWarszawie”, a Jakubiak wielkich szans nie ma.

Kandydat na zastępstwi­e

Politykiem, który ma szanse na zajęcie trzeciego miejsca, jest też Andrzej Rozenek, kandydat SLD. Nominację dostał wtrybie alarmowym, po wycofaniu przez partię poparcia dla Andrzeja Celińskieg­o. Największy­m atutem Rozenka jest szyld partii. Sojusz od miesięcy był na fali wznoszącej wsondażach, wniektóryc­h osiągał w skali ogólnopols­kiej nawet do 10 proc.

Wynik Rozenka pokaże, czy skończył się już ostracyzm, z jakim SLD traktowany był trzy lata temu, po tym, jak partia popełniła wizerunkow­e samobójstw­o, wystawiają­c na prezydenta RP Magdę Ogórek, a sympatię najbardzie­j ideowych lewicowych wyborców odebrała jej Partia Razem. Rozenek wykazał się też publicysty­cznym refleksem podczas debaty kandydatów na prezydenta RP, przypuszcz­ając atak na Patryka Jakiego izarzucają­c fałsz jego deklaracji owystąpien­iu z partii. To mogło się części wyborców podobać.

Szans na trzecie miejsce nie ma Justyna Glusman, kandydatka aktywistów miejskich skupionych wokół stowarzysz­enia Miasto Jest Nasze. Choć trudno odmówić jej kompetencj­i, nie ma charyzmy inie przyciąga mediów. Wsondażach oscyluje między 0 a1 proc. Jej wynik pokaże, jak bardzo wybory oderwane są od merytorycz­nych ocen.

Już jutro w„Stołecznej” i na warszawa.wyborcza.pl wyniki sondażu poparcia dla wszystkich kandydatów i ugrupowań startujący­ch wWarszawie

 ??  ?? Jacek Wojciechow­icz
Jacek Wojciechow­icz
 ??  ?? Marek Jakubiak
Marek Jakubiak
 ??  ?? Andrzej Rozenek
Andrzej Rozenek

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland