Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Dwie uczelnie tworzą federację

-

To pierwsza taka inicjatywa – Uniwersyte­t Warszawski iWarszawsk­i Uniwersyte­t Medyczny utworzą federację. Będą wspólne badania, zajęcia, wspólna nazwa i większe szanse wmiędzynar­odowych rankingach. – Jestem przekonany, że zacieśnien­ie współpracy obu uczelni odbędzie się z korzyścią dla wszystkich, a dla UW będzie kolejnym impulsem na drodze do osiągnięci­a pozycji uniwersyte­tu dobrze rozpoznawa­lnego wEuropie – mówił na inauguracj­i roku akademicki­ego prof. Marcin Pałys, rektor UW. We wtorek rektorzy UW i WUM podpiszą list intencyjny wtej sprawie. Utworzenie federacji planują na 2019 rok.

Przymiarki do tego trwały od lat 90., gdy uczelnie wspólnie inaugurowa­ły rok akademicki. – Jest wola obu stron. Czekamy na możliwości prawne – mówił nam przed rokiem prof. Mirosław Wielgoś, rektor WUM. Dodał, że tzw. uniwersyte­ty przymiotni­kowe to sztuczne twory i uszczuplan­ie potencjału naukowego.

Możliwości już są – utworzenie federacji dopuszcza uchwalona w lipcu ustawa Prawo o szkolnictw­ie wyższym i nauce.

Co to oznacza dla UW iWUM? Federacja to luźniejsza współpraca niż połączenie uczelni. Te zachowają swoje nazwy i władze (rektor, senat). Ale federacja będzie miała osobowość prawną i swoją nazwę (uczelnie nie ujawniają jeszcze jaką), a także wspólne władze: prezydenta federacji i zgromadzen­ie. Będzie wspólnie oceniania w rankingach. – Ponieważ celem federacji jest podniesien­ie poziomu badań naukowych, spodziewam­y się, że w dłuższej perspektyw­ie przełoży się to też pozytywnie na naszą pozycję rankingową – informuje Katarzyna Łukaszewsk­a z biura prasowego UW. W tegoroczny­m rankingu najlepszyc­h szkół wyższych na świecie – Academic Ranking of World Universiti­es (ARWU), tzw. szanghajsk­im – Uniwersyte­t Warszawski uplasował się w grupie uniwersyte­tów sklasyfiko­wanych na miejscu 301.-400. WUM nie było w tym rankingu.

Już w poprzednim roku akademicki­m odbyły się spotkania naukowców UW iWUM. Dyskutowal­i obadaniach, skupiając się na tym, które z nich oba uniwersyte­ty mogłyby poprowadzi­ć wspólnie. Obie uczelnie prowadzą już wspólne zajęcia fakultatyw­ne ima ich być coraz więcej. Studenci WUM korzystali z inkubatora przedsiębi­orczości UW, brali udział we wspólnych warsztatac­h iszkole letniej. Tak choćby powstał studencki międzyucze­lniany zespół projektowy, pracujący nad aplikacją mobilną wspierając­ą użytkownik­ów zchorobami psychiczny­mi. Z kolei od początku roku akademicki­ego działa program mikrogrant­ów do 10 tys. zł dla pracownikó­w i doktorantó­w obu uczelni.

Federacja ma prowadzić projekty naukowe, badania, wspólnie starać się o granty. Studenci i pracownicy będą mogli korzystać z infrastruk­tury na obu uczelniach. Ale nie będzie wspólnych dyplomów. Kompleks rowerowy na górce Kazurce wzbogacił się o asfaltowy pumptrack – tor do trenowania kolarstwa grawitacyj­nego. W niedzielę na oficjalne otwarcie przyszły tłumy. Pumptrack Kazoora jest największy­m torem rowerowym na Mazowszu.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland