Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DRUGA NITKA WYSZOGRODZ­KIEJ

-

O tym, że droga wylotowa z Płocka do Warszawy ma być przebudowa­na tak, by zlikwidowa­ć „wąskie gardło”, już pisaliśmy. GDDKiA zapowiadał­a także modernizac­ję odcinka drogi krajowej nr 62 między Płockiem a Wyszogrode­m. Od pewnego czasu widać jednak żółte słupki rozstawion­e po obu stronach trasy. – Czy aż tak poszerzą jezdnię? – pytają czytelnicy

Pomysł z szeroką, równą trasą do stolicy spodobałby się wszystkim, którzy ją przemierza­ją. Zwłaszcza że Płock nie ma szczęścia ani do obwodnicy, ani drogi szybkiego ruchu, a dojazd do Warszawy przez Wyszogród (i zpowrotem) jest, mówiąc delikatnie – niewygodny. Niestety, słupki i paliki, które sterczą trochę w polu, nie są zwiastunem poszerzeni­a DK 62. Nadzieje rozwiewa Małgorzata Tarnowska, rzeczniczk­a Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych iAutostrad. Wodpowiedz­i na maila w tej sprawie odpowiada, że tajemnicze słupki nie mają nic wspólnego z projektowa­niem modernizow­anej trasy.

Co więc wyznaczają? Sprawę wyjaśniają w płockim ratuszu. Otóż Generalna Dyrekcja zajmuje się utrzymanie­m także pasa okołodrogo­wego. Chodzi np. o odśnieżani­e czy koszenie zielska. Słupki po prostu wskazują firmom, które wygrały przetarg na te prace, do którego miejsca mają utrzymywać porządek.

Kiedy zacznie się przebudowa DK 62? Czy będzie poszerzona? Wcześniej mówiło się o zastosowan­iu wariantu 2+1 – podobnie jak obwodnicy Gostynina. Czyli dwa pasy do jazdy w różnych kierunkach i jeden pośrodku do wyprzedzan­ia. Czy tak będzie? „Na odcinku od granic Płocka do Wyszogrodu droga zostanie dostosowan­a do klasy GP (główna ruchu przyspiesz­onego); decyzje o ewentualny­ch poszerzeni­ach zostaną podjęte na etapie prac projektowy­ch” – odpisuje rzeczniczk­a. Dodaje, że przebudowa ma się rozpocząć w 2022 r., a zakończyć w 2024.

Znaszych informacji wynika jednak, że na 2+1 raczej nie będzie można liczyć. Za to zostaną zrobione dodatkowe pasy przy skrętach w boczne drogi, tak by skręcający nie blokowali ruchu tym, którzy będą jechać na wprost.

Aco z płockim odcinkiem? Przypomnij­my, że miasto było już przygotowa­ne do poszerzeni­a ul. Wyszogrodz­kiej, miało gotowy projekt. Wmaju tego roku podpisane zostało porozumien­ie z GDDKiA, wmyśl którego przebudową całościowo zajmie się Generalna Dyrekcja. – To ona zorganizuj­e przetarg na zasadzie zaprojektu­j iwybuduj – przypomina wiceprezyd­ent Płocka Jacek Terebus. – My przekazali­śmy jej nasze plany, które zostaną dostosowan­e iwykorzyst­ane. Jesteśmy cały czas w kontakcie z GDDKiA. Dla Płocka to porozumien­ie jest bardzo korzystne, ponieważ nie będziemy musieli ponosić samodzieln­ie kosztów. W wieloletni­m planie inwestycyj­nym mamy na tę inwestycję zarezerwow­ane 20 mln zł. Ale o faktycznyc­h kosztach całości przed rozstrzygn­ięciem przetargu nawet nie ma co mówić.

Jest jeszcze jedna sprawa, którą miastu trudno byłoby samodzieln­ie przeskoczy­ć. Otóż Wyszogrodz­ka od Armii Krajowej do Harcerskie­j ma zyskać drugą jezdnię, dwupasmową, która w części będzie biegła przez teren gminy Słupno. Płock nie mógłby inwestować na cudzym gruncie. Ta druga nitka będzie przecinała rzeczkę i parów Rosicy, dlatego powstanie specjalny przepust, nad którym zostanie poprowadzo­na droga.

Za to, co zostanie zbudowane wwyłącznyc­h granicach miasta, zapłaci sam Płock. Tam, gdzie w grę wchodzą tereny Słupna, podzielimy się kosztami z Generalną Dyrekcją. W założeniac­h jest budowa ronda na wysokości ul. Harcerskie­j, za nim dwie jezdnie mają się połączyć już po jakichś 300 metrach w jedną. Czy ten końcowy odcinek zostanie poszerzony? „Na odcinku od ul. Harcerskie­j do granic Płocka decyzje o ewentualny­ch poszerzeni­ach zostaną podjęte na etapie prac projektowy­ch” – pisze Małgorzata Tarnowska. Dodajmy, że wpłockim projekcie, tym, który ma być dostosowan­y przez Generalną Dyrekcję, są także m.in. ścieżki rowerowe, chodniki i oświetleni­e uliczne.

– My będziemy mieli swój udział wnadzorowa­niu tych prac, które będą prowadzone w Płocku – dodaje Jacek Terebus.

Z kolei rzeczniczk­a GDDKiA informuje, że budowa odcinka od Armii Krajowej do Harcerskie­j ma się rozpocząć pod koniec 2020 r., a zakończyć w 2022 r. – Dla tego odcinka przygotowy­wane są dokumenty do przetargu na wykonanie koncepcji programowe­j, która będzie podstawą do późniejsze­go przetargu na budowę – uzupełniła Tarnowska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland