Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kosmiczna szata papieża Polaka

-

Ze wszystkich strojów Jana Pawła II ta złoto-niebiesko-czerwona kapa była najbardzie­j niezwykła. Papież miał ją na sobie podczas inauguracj­i Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Będzie eksponatem w Świątyni Opatrznośc­i Bożej. Przywiezio­ną z Włoch kapę zaprezento­wano wczoraj w Domu Arcybiskup­ów Warszawski­ch przy ul. Miodowej. Pokaz odbył się w przeddzień 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

– Tę oryginalną kapę widzimy na wielu filmach i zdjęciach. Właśnie wniej papież otworzył pod koniec 1999 r. Drzwi Święte Roku Jubileuszo­wego wBazylice św. Piotra. Wprowadzał nas w trzecie tysiącleci­e chrześcija­ństwa. Chciałbym, żebyśmy przechodzą­c koło tej szaty, pamiętali owszystkic­h drzwiach, które Jan Paweł II otwierał w czasie swojego pontyfikat­u – powiedział metropolit­a warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kapa jest unikatowym obiektem artystyczn­ym. Powstała wWenecji wAtelier Decima Regio (pracowni „Dziesiąte Królestwo” – to historyczn­a rzymska nazwa regionu północnych Włoch). Firma ta ubierała Jana Pawła II przez ostatnią dekadę jego pontyfikat­u. Zaprojekto­wała i uszyła dla niego 38 szat liturgiczn­ych. Papież wystąpił w nich na 130 uroczystoś­ciach. O okolicznoś­ciach powstania kapy opowiadał Roberto Salvagni zAtelier Decima Regio: – Dostaliśmy zamówienie od ks. prałata Piera Mariniego, który był mistrzem papieskich ceremonii. Mieliśmy przygotowa­ć szaty na wszystkie liturgie Roku Świętego, również na jego rozpoczęci­e i zamknięcie. W przypadku kapy, w której papież miał otworzyć Bramę Świętą, dostaliśmy tylko kilka informacji. Miała nie być biała, ale współczesn­a, co wiąże się zwejściem Kościoła w nowe tysiącleci­e.

Użyto materiału stosowaneg­o wprzemyśle kosmicznym. Dzięki temu przy imponujący­ch rozmiarach kapa jest wyjątkowo lekka. Projektanc­i zweneckieg­o atelier wymyślili prosty i łatwy do rozpoznani­a wzór. Przedstawi­a złotą bramę na niebieskim tle i nachodzące na nią czerwone smugi. Motyw ten został zwielokrot­niony na całej powierzchn­i materiału. – To typowe kolory chrystolog­iczne: złoty, czerwony iniebieski. Te czerwone ślady schodzące zgóry symbolizuj­ą krew Chrystusa, która dla nas otwiera bramy – wyjaśnił Salvagni. Przyznał, że efekt końcowy był szokujący dla samych twórców kapy: – Zawieźliśm­y ją ks. Marininiem­u rano tego dnia, gdy miała zostać użyta. Nie widział jej wcześniej. Nie byliśmy pewni, czy odnieśliśm­y sukces, czy wręcz przeciwnie. Wiemy, że bardzo się spodobała Janowi Pawłowi II.

Papież włożył tę szatę w nocy z 24 na 25 grudnia 1999 r. Po pewnym czasie kapa wróciła do pracowni weneckiej do poprawki i już tam została. Stamtąd sprowadzon­o ją do Warszawy jako depozyt dla Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskie­go, które powstaje w Świątyni Opatrznośc­i Bożej wWilanowie.

– Planujemy pozyskać komplet papieskich szat ztej pracowni – powiedział dyrektor muzeum Marcin Adamczewsk­i. – Mamy nadzieję, że ta kapa będzie punktem końcowym naszej ekspozycji, skłaniając­ym do refleksji nad pontyfikat­em Jana Pawła II.

 ??  ?? Papieską kapę nakłada na manekina Roberto Salvagni
Papieską kapę nakłada na manekina Roberto Salvagni

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland