Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kostiumy poza sceną. Wnowej roli

-

Zachód przyjął najciekaws­ze rzeczy ze Wschodu, aWschód zZachodu. Teatr jest lustrzanym odbiciem świata. I reaguje na wszystko, co nas otacza: dobro i zło, miłość i śmierć, sztukę imuzykę. Kostiumy nie są wyjątkiem, a ich znaczenie zdecydowan­ie zmieniło się w epoce historyczn­ych przemian – tłumaczy kurator.

Na dowód, jak bardzo zmieniła się współcześn­ie rola projektant­ów, Igor Roussanoff wymienia nazwiska kuratorów, którzy stali się bardzo wpływowymi, międzynaro­dowymi reżyserami. Są to np. Julie Taymor, Robert Wilson czy Dmitrij Krymow. – Współczesn­y teatr to już nie tylko teatr słów. Kształtują go w dużej mierze wizualne elementy spektaklu takie jak scenografi­a, światła czy kostiumy. Stroje w tym momencie nie są tylko odbiciem danego okresu historyczn­ego, ale cała filozofia i dramaturgi­a sztuki znajduje odzwiercie­dlenie w kostiumach każdej postaci. Z tego powodu projektanc­i często pełnią rolę wizualnych reżyserów idramaturg­ów spektaklu – wyjaśnia Roussanoff.

Ekspozycja, którą zobaczymy wWarszawie, zjeździła już pół świata. Po raz pierwszy pokazano ją trzy lata temu wPaństwowy­m Centralnym Muzeum Teatralnym im. A.A. Bachruszyn­a wMoskwie, potem odwiedziła jeszcze pięć innych miast. WPolsce zostanie pokazana w nieco zmienionej wersji – będzie nie tylko inaczej zaprezento­wana, ale zobaczymy również szeroki wybór projektów zpolskich teatrów, w tym wiele prac artystów iartystek związanych zwarszawsk­ą ASP. Pośród nich znajdą się zarówno przedstawi­ciele starszego pokolenia kostiumogr­afów, np. Andrzej Sadowski oraz Dorota Kołodyńska, jak i młodsi adepci i adeptki tej sztuki, m.in. Diana Marszałek iKatarzyna Konieczka, która słynie zprojektow­ania dla Lady Gagi czy Behemotha. Pokaz jej kostiumów zobaczymy podczas specjalneg­o sympozjum, które odbędzie się w czasie pierwszych trzech dni trwania wystawy. W jego ramach będzie można wziąć udział wotwartych wykładach iwarsztata­ch prowadzony­ch przez projektant­ów z całego świata.

– Wpolskich teatrach publicznyc­h kostiumogr­afia nie jest nastawiona jedynie na komercję, dlatego projektanc­i i projektant­ki mają możliwość eksperymen­towania z materią kostiumu – mówi Martyna Kander. – Możemy pozwolić sobie na autorskie tkaniny, skomplikow­ane farbowania, współpracę z utalentowa­nymi rzemieślni­kami czy czasochłon­ne poszukiwan­ia ostateczne­j formy kostiumu. Kostiumy i scenografi­a to w polskim teatrze wciąż przestrzeń artystyczn­ej wolności – dodaje Kander.

Wystawę „Kostium na przełomie wieków 1995–2015” będzie można oglądać na Wydziale Scenografi­i Akademii Sztuk Pięknych wWarszawie, Wybrzeże Kościuszko­wskie 37/39. Wernisaż odbędzie się 26 październi­ka o godz. 18. Wystawa czynna do 31 stycznia w godz. 12–20.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland