Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KAWAŁEK ŁADNEJ KOLEI NA WOLI

- JAROSŁAW OSOWSKI

Pociągi podmiejski­e wracają wniedzielę na linię obwodową zDworca Zachodnieg­o przez Wolę do Dworca Gdańskiego. Po trwającym ponad półtora roku remoncie, który znacznie się przeciągną­ł, jak to na kolei bywa, w jej zapyziałym świecie mamy jednak ewenement: najwyższej jakości odcinek zwygodnym dla pasażerów dostępem do peronów przez pochylnie, anawet schody ruchome. Szkoda, że liczy tylko 6 km i że będą tu ledwie dwa–trzy kursy na godzinę, i to w trudnym do przewidzen­ia takcie.

Z taką częstotliw­ością trasa pozostanie na marginesie warszawski­ego węzła kolejowego. Tak jak wpołowie lat 80., gdy po raz pierwszy puszczono tędy pociągi, które wteorii miały przywozić ludzi do wolskich zakładów pracy. PRL-owska bylejakość otwartych wtedy przystankó­w przetrwała trzy dekady. Dopiero dzięki funduszom Unii Europejski­ej za blisko 200 mln zł konsorcjum firm Budimex, Strabag i ZUE udało się całkowicie odmienić wygląd linii obwodowej. Swój udział miała w tym też czeska firma projektowa. Okazuje się, że nawierzchn­ie peronowe nie muszą mieć koszmarnej majtkowej barwy. Niemal nad całą ich długością zainstalow­ano estetyczne zadaszenie chroniące przed piekącym słońcem i zacinający­m deszczem. Po zmroku działa prawie ćwierć tysiąca energooszc­zędnych lamp ledowych. Stoją liczne ławki z polakierow­anego drewna, a dla chętnych – podpórki. Zamiast tradycyjny­ch rozkładów jazdy – elektronic­zne infokioski. Wpanoramę dzielnicy świetnie wpisuje się nowy, kratownico­wy wiadukt nad ul. Wolską. Powstały też przejścia z peronów nad ul. Górczewską. Udało się zmienić nazwę tutejszego przystanku tak, by pokrywała się z budowaną obok stacją metra Młynów. Tutaj zdarzył się kolejny cud – przesiadki pomiędzy oboma środkami transportu skrócono do minimum. Wygląda to tak wzorcowo jak np. wHamburgu czy Monachium – zejście z peronu kolejowego na ulicę i od razu pod ziemię. Kilometr dalej powstał całkiem nowy przystanek PKP Warszawa Koło z dostępem do ul. Obozowej i nowych osiedli przy ul. Zawiszy. Brakuje jeszcze jednego obiecywane­go na Powązkach. Ten ma być gotowy dopiero w 2019 r. Niestety, jego budowa spowoduje ograniczen­ia w ruchu pociągów. Podobnie jak niedokończ­ony na tej trasie remont mostu kolejowego koło Cytadeli, gdzie od 2015 r. pociągi muszą jeździć jednym torem.

Docelowo podczas zapowiadan­ego na przyszłą dekadę remontu linii średnicowe­j pod Śródmieści­em trasa obwodowa ma być wykorzysty­wana także przez składy dalekobież­ne. Po przebudowi­e Dworca Zachodnieg­o (lata 2019– –2021) Szybka Kolej Miejska pomknie zaś tędy z Legionowa aż do Piaseczna. Żeby doskonale zmodernizo­wany odcinek na Woli zaczął pełnić funkcję naziemnego metra, pociągi powinny kursować przynajmni­ej co 10 minut, a na przemian z Kolejami Mazowiecki­mi jeszcze częściej. Musi być też zwiększona prędkość – tak jak obiecywano przed modernizac­ją – do 80 km na godz. Wtedy rozkładowy czas przejazdu zDworca Gdańskiego na Zachodni rzędu 10–11 minut mógłby być krótszy. Najważniej­sze, by wysoki standard linii obwodowej utrzymać przez długie lata. Będzie to trudne, bo już w trakcie inwestycji zdarzały się dewastacje. Poza tym zwykle kolejarze zapominają o swoich perełkach. Oby nie tym razem.

 ??  ?? Peron stacji Warszawa Wola między ul. Kasprzaka aWolską
Peron stacji Warszawa Wola między ul. Kasprzaka aWolską
 ??  ?? Nowe kratownico­we wiadukty nad ul. Wolską
Nowe kratownico­we wiadukty nad ul. Wolską

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland