Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Muzeum Getta w szpitalu

-

Budynki dawnego Szpitala Dziecięceg­o im. Bersohnów i Baumanów między Sienną a Śliską mają nowego gospodarza. Na 30 lat wydzierżaw­iło je powołane niedawno Muzeum Getta Warszawski­ego. Umowę dzierżawy podpisali w piątek na dziedzińcu dawnego szpitala marszałek województw­a Adam Struzik i dyrektor muzeum Albert Stankowski. – Dziś otwieramy nowy rozdział w historii tego miejsca. Bardzo ważnego zarówno dla Narodu Żydowskieg­o, jak i dla Warszawy – podkreślił marszałek.

Szpital przy ul. Siennej 60 i Śliskiej 51 powstał 140 lat temu. Ufundowały go zamożne żydowskie rodziny Bersohnów iBaumanów. Zgodnie z ich wolą miał kurować dzieci z ubogich rodzin. Lekarzem był tu Janusz Korczak, a młody Marek Edelman pracował jako goniec. W czasie okupacji placówka znalazła się w granicach getta. W 1944 r. stała się powstańczy­m lazaretem. Po wojnie ulokował się tu Państwowy Szpital Pediatrycz­ny im. Dzieci Warszawy. Od 2000 r. jego oddziały stopniowo przenosiły się do Dziekanowa Leśnego. Należące do samorządu Mazowsza szpitalne budynki od lat stoją puste. Od kwietnia 2017 r. figurują w rejestrze zabytków. Urząd marszałkow­ski próbował je sprzedać, ale nie znalazł nabywcy.

Wlistopadz­ie zeszłego roku wicepremie­r i minister kultury Piotr Gliński ogłosił zamiar urządzenia wdawnym szpitalu Muzeum Getta Warszawski­ego. Powołał je 28 lutego, a kierowanie tą instytucją powierzył Albertowi Stankowski­emu, byłemu pracowniko­wi Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, obecnie zasiadając­emu w jego radzie, pomysłodaw­cy portalu Wirtualny Sztetl. – Mamy już zespół ludzi ikoncepcję przyszłej wystawy. Potrzebowa­liśmy jednak tytułu prawnego do budynków, żeby stworzyć program funkcjonal­no-użytkowy przyszłego muzeum. Po przejęciu tych obiektów najpilniej­szą rzeczą jest wykonanie ich ekspertyz. Musimy wiedzieć, co kryje się w ich murach – powiedział dyr. Stankowski.

Czterokond­ygnacyjny gmach główny dawnego szpitala ma pomieścić ekspozycję. Wpiętrowym budynku oddziału okulistycz­nego planowany jest dział edukacji, awmiejscu zburzonego powojenneg­o baraku dyrektor chce postawić budynek biurowy. Otwarcie muzeum dla zwiedzając­ych zapowiedzi­ano na 2023 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland