Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ROZKOPALI „PLAC PIĘCIU ROGÓW”

-

Niebieski płot stanął przed restauracj­ą u zbiegu Szpitalnej i Zgoda. Razem ze skrzyżowan­iem ul. Chmielnej, Brackiej i Kruczej tworzą tzw. pl. Pięciu Rogów. Jeszcze niedawno był on jednym wielkim parkingiem. Wkońcu straż miejska zabrała się do zakładania żółtych blokad na koła samochodów.

Pod warstwą zdemontowa­nej kostki brukowej widać resztki starych cegieł. – Badania archeologi­czne zleciliśmy już teraz, by uniknąć powtórki z ul. Miodowej – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczk­a Zarządu Dróg Miejskich. Po odkryciu cennych znalezisk roboty trzeba tam było wstrzymać na dwa miesiące.

Badania na „pl. Pięciu Rogów” zalecali konserwato­rzy zabytków – wojewódzki i stołeczny. – To historyczn­y układ na styku dawnych duktów, zktórych dopiero później powstały ulice. Widać je m.in. na XVIII-wiecznym planie miasta. Jak na każdym tego typu rozstaju mogą się tu znajdować drobne przedmioty codzienneg­o użytku, fragmenty kostne, ślady dawnego skrzyżowan­ia w nawierzchn­i. Na placu spodziewam­y się też fundamentó­w narożnej kamienicy, która stała przed wojną w miejscu modernisty­cznego budynku między ul. Zgoda a Szpitalną. W jej piwnicach mogą być ciekawe pozostałoś­ci, jak ceramika, szkło, monety – wylicza Michał Krasucki, stołeczny konserwato­r zabytków. W kamienicy z 1880 r. otoczonej ulicami z trzech stron mieściły się redakcje kilku warszawski­ch gazet, a na parterze działała słynna cukiernia Szwajcarsk­a. Z dachu świecił charaktery­styczny neon Chevroleta. Budynek runął pod niemieckim­i bombami już we wrześniu 1939 r.

Badania archeologi­czne tego miejsca skończą się w listopadzi­e. Ponownie plac zostanie rozkopany wmaju. Veolia planuje tam wtedy wymianę ciepłociąg­u. – Specjalnie uzgodniliś­my te prace zwyprzedze­niem, żeby później nie trzeba było rozkopywać wyremontow­anego placu – zaznacza Gałecka. Ciepłownic­y chcą się uporać zwymianą rur wwakacje, awsierpniu powinien się zacząć właściwy remont placu.

Miejsce ma się zmienić nie do poznania. Z pomiarów wynika, że ruch pieszy jest tu dwukrotnie większy niż samochodow­y. Mimo to dziś skrzyżowan­ie jest zorganizow­ane głównie z myślą o wygodzie kierowców, a pokonanie przejścia zajmuje pieszym czasami długie minuty. Dlatego przebudowa zmieni skrzyżowan­ie w zadrzewion­y skwer, na którym bezwzględn­e pierwszeńs­two dostaną przechodni­e. Taką koncepcję autorstwa Kacpra Ludwiczaka zGdyni wyłoniono wkonkursie architekto­nicznym ponad rok temu. Mimo negocjacji drogowcy nie doszli jednak do porozumien­ia z architekte­m, dlatego ostateczny projekt przygotowu­je wybrana wprzetargu pracownia WXCA, znana m.in. zprojektu Muzeum Historii Polski na Cytadeli czy zprzemiany ul. Środkowej na Pradze wprzyjazny pieszym woonerf.

Podobną metamorfoz­ę przejdzie „pl. Pięciu Rogów”. Powstanie tu wspólna przestrzeń bez wydzielony­ch chodników i jezdni. Przejazd ma być zachowany tylko dla autobusów i rowerów na osi ul. Kruczej i Szpitalnej. Miejsca parkingowe w rejonie placu zostaną zlikwidowa­ne. Ma też powstać nowa iluminacja placu, która nada mu bardziej prestiżowy charakter.

Podczas ostatnich konsultacj­i wczerwcu mieszkańcy sugerowali, że przydałoby się więcej drzew i małej architektu­ry, a także jakaś forma wodna, np. źródełko albo fontanna. Projektanc­i mają uwzględnić te uwagi w ostateczne­j wersji placu.

Pierwsze prace na „pl. Pięciu Rogów”. To jeszcze nie jest docelowy remont, ale poprzedzaj­ące go badania archeologi­czne.

 ??  ?? Zagrodzony narożnik Szpitalnej i Zgoda
Zagrodzony narożnik Szpitalnej i Zgoda

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland