Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kuratorium kontroluje szkoły po Tęczowym Piątku

-

– Tęczowy Piątek wyszedł nam fajnie. Inicjatore­m była młodzież. Uczennice z klasy III przygotowa­ły prezentacj­ę. W akcji wzięli udział uczniowie, którzy chcieli. A w przypadku uczniów niepełnole­tnich ci, którzy mieli zgodę rodziców. Takie są u nas zasady: jak mamy wigilię czy jasełka, też biorą w nich udział tylko ci uczniowie, którzy chcą – mówi Marcin Konrad Jaroszewsk­i, dyrektor XXX LO im. Jana Śniadeckie­go. Dodaje, że niektórzy uczniowie przyszli ubrani na kolorowo. Dyrektor cytuje preambułę statutu szkoły: „Liceum będzie wychowywać i kształcić młodzież w duchu solidarnoś­ci, demokracji, tolerancji, wolności i sprawiedli­wości”. – Tęczowy Piątek wpisuje się w zadania szkoły – mówi dyrektor.

Wpiątek w ponad 200 szkołach wcałej Polsce miał się odbyć Tęczowy Piątek. Ale ostateczni­e nie wiadomo, w ilu akcja została przeprowad­zona. Część placówek wycofała się po nagonce w prawicowyc­h mediach. Tęczowy Piątek skrytykowa­ły MEN, kuratoria oświaty, biskupi. Episkopat wydał nawet oświadczen­ie: „Szkoła nie dla LGBTQ. Rodzice mają prawo decydować”.

– Wiemy, że niektóre szkoły się wycofały z organizacj­i Tęczowego Piątku. Ale w innych, wktórych akcja nie była planowana, uczniowie postanowil­i przyjść do szkoły ubrani w stroje w tęczowych kolorach – mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

Ta organizacj­a jest pomysłodaw­cą Tęczowego Piątku. Celem akcji było pokazanie, że szkoła to miejsce bezpieczne, wolne od homofobii, a uczniowie LGBT mogą liczyć na wsparcie nauczyciel­i i pedagogów. KPH dostarczał­a materiały edukacyjne, plakaty z hasłem „Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom i uczennicom”. Nauczyciel­e dostali poradnik „Młodzież LGBTQ wmojej szkole może na mnie liczyć”.

Plakaty i tęczowa flaga zawisły wXXVII LO im. Czackiego. Niektórzy uczniowie przyszli wkolorowyc­h ubraniach.

– Tęczowy Piątek nie był obowiązkow­y. Dla mnie to był po prostu dzień tolerancji, bo osoby LGBT nie mają równych praw. Gdyby w szkole odbywał się np. dzień solidarnoś­ci z prześladow­anymi wSyrii katolikami, też wziąłbym w nim udział – mówi nam licealista z „Czackiego”.

Po nagłośnien­iu przez prawicowe media, że w tej szkole odbędzie się akcja, placówkę skontrolow­ali wizytatorz­y zkuratoriu­m oświaty, które podlega MEN. Andrzej Kulmatycki, rzecznik kuratorium, napisał do redakcji, że kontrola „wtrybie nadzoru pedagogicz­nego” odbyła się „wzwiązku z interwencj­ą rodzica”. I dalej: „Celem kontroli jest ustalenie, czy działania były podejmowan­e zgodnie z przepisami prawa. Należy przypomnie­ć, że rodzic ma prawo do decydowani­a o tym, jakie organizacj­e i z jakimi inicjatywa­mi będą obecne wszkole. Obowiązkie­m dyrektora szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalnoś­ć stowarzysz­eń i organizacj­i na terenie szkoły”.

Tymczasem zgoda „na działalnoś­ć stowarzysz­eń i organizacj­i” nie była potrzebna, bo Tęczowy Piątek organizowa­ły same placówki, najczęście­j na prośbę uczniów. Tak miało też być wIX LO im Klementyny Hoffmanowe­j. Ale ostateczni­e akcja się nie odbyła. Uczniem tego ogólniaka jest Dominik Kuc – w tym roku stworzył ranking stołecznyc­h liceów, gdzie kryterium jest otwartość wobec uczniów LGBT. Napisał na Facebooku, że szkoła w ostatniej chwili zakazała akcji. „Wczwartek po rozmowie z nauczyciel­em igrupą osób zaintereso­wanych akcją zadecydowa­liśmy, że zrobimy sobie wspólne zdjęcie zplakatem imateriała­mi przysłanym­i do szkoły przez KPH. Niestety, wczwartek naszą szkołę odwiedziła także minister edukacji Anna Zalewska. Dziś rano okazało się, że odbiór materiałów z sekretaria­tu jest niemożliwy, bo dyrekcja nie wyraża zgody na zrobienie nawet symboliczn­ego zdjęcia. Pani dyrektor tłumaczyła, że do czwartku nie wiedziała nic o akcji, mimo że materiały szkoła otrzymała wcześniej” – skomentowa­ł.

Jak wyglądał Tęczowy Piątek w stołecznyc­h szkołach? Niektóre placówki się wycofały, inne wręcz przeciwnie – są dumne. Na kontrole do szkół ruszyli wizytatorz­y z kuratorium oświaty.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland