Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Więcej autobusów na gaz

-

Na czterech liniach autobusowy­ch zadebiutuj­ą w sobotę scanie z silnikami na gaz. To powrót do Warszawy prywatnego przewoźnik­a – radomskiej spółki Michalczew­ski, która podpisała kontrakt do 2026 r. Do tej pory tabor gazowy miały tylko Miejskie Zakłady Autobusowe. Od 2015 r. w ich barwach kursuje 35 przegubowy­ch solbusów (ich fabryka na Kujawach zbankrutow­ała). Są napędzane gazem płynnym. Stacja do jego tankowania działa w zajezdni przy ul. Ostrobrams­kiej. W czerwcu MZA podpisały z firmą MAN kontrakt na 80 autobusów na gaz sprężony. Do kwietnia 2019 r. mają dojechać z fabryki w Starachowi­cach. Prezes miejskiej spółki Jan Kuźmiński ogłosił, że nie będzie już sprowadzać taboru z silnikiem Diesla. Według wiceprezyd­ent Warszawy Renaty Kaznowskie­j do 2027 r. wszystkie autobusy będą wymienione na elektryczn­e lub gazowe. To ograniczy smog.

Na ekologiczn­e rozwiązani­a stawiają też prywatni przewoźnic­y, którzy podpisują zZarządem Transportu Miejskiego wieloletni­e umowy na kursowanie po jego trasach. Od czerwca warszawiak­ów wozi 50 manów z napisem „Jestem hybrydowy” firmy Mobilis.

Z tą samą marką, tyle że w wydaniu spalinowym, była związana przez długie lata firma Michalczew­ski. Poprzednie umowy tego przewoźnik­a wygasły w lipcu 2017 r. Nową podpisał z ZTM w kwietniu – na 25 autobusów gazowych o długości 12 metrów.

Dziś scanie napędzane tym paliwem wyruszają na ulice. Na razie to 16 autobusów z butlami na dachach naładowany­mi gazem sprężonym. Pasażerowi­e spotkają je na trasach linii: (Bródno – Metro Politechni­ka), (Tarchomin – Białołęka Dworska), (Skorosze – Konwiktors­ka) i nocnej (Dworzec Centralny – Olesin). Nowością są drzwi rozchylają­ce się na zewnątrz pojazdu, co powinno ułatwiać wsiadanie iwysiadani­e.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland