Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Różne barwy Święta Niepodległ­ości

-

Dzień przed oficjalnym­i obchodami 11 listopada na pl. Piłsudskie­go zostanie odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskie­go. Monument autorstwa Stanisława Szwechowic­za i Jana Raniszewsk­iego przedstawi­a sylwetkę byłego prezydenta stojącą na cokole. Stanie przed gmachem dowództwa Garnizonu Warszawa. Uroczyste odsłonięci­e poprzedzi msza św. w archikated­rze o godz. 17, po mszy spod katedry na pl. Piłsudskie­go – tak jak podczas miesięczni­c smoleńskic­h – przejdzie marsz pamięci. Przed pomnikiem przemówien­ie wygłosi Jarosław Kaczyński.

Tego samego dnia mieszkańcy Warszawy zobaczą inscenizac­ję przejazdu marszałka Józefa Piłsudskie­go. Trasa obejmie Dworzec Gdański, ulice Andersa i Świętojers­ką, pl. Krasińskic­h, ul. Długą, Miodową i pl. Zamkowy. Tam od godz. 12 do 18 będzie można wziąć udział w pikniku historyczn­ym.

Parada wojskowa

Państwowe obchody święta 11 listopada rozpoczną się o godz. 8. Wtedy prezydent Andrzej Duda złoży wieńce pod pomnikami: kardynała Wyszyńskie­go, Wincentego Witosa, Stefana „Grota” Roweckiego, Ignacego Paderewski­ego, Romana Dmowskiego imarszałka Piłsudskie­go przy Belwederze. O godz. 9 weźmie udział wmszy św. za ojczyznę w Świątyni Opatrznośc­i Bożej. Po nabożeństw­ie na Zamku Królewskim wręczy odznaczeni­a. Wtym czasie (od godz. 11.15) na pl. Piłsudskie­go mieszkańcy wysłuchają koncertu i zobaczą pokaz musztry paradnej. Potem uroczysta zmiana warty i apel pamięci. Stamtąd pododdział­y Wojska Polskiego i grupy rekonstruk­cyjne przejdą ul. Królewską, Krakowskim Przedmieśc­iem iNowym Światem pod Muzeum Wojska Polskiego.

Narodowcy i antyfaszyś­ci

Ogodz. 13 z pl. Unii Lubelskiej wyruszy organizowa­na przez środowiska antyfaszys­towskie manifestac­ja „Za wolność naszą iwaszą”. Uczestnicy przejdą ul. Marszałkow­ską, przez pl. Konstytucj­i, ul. Piękną, Alejami Ujazdowski­mi na pl. Trzech Krzyży. Według organizato­rów wwydarzeni­u może wziąć udział około pięciu tysięcy osób.

Zkolei na 400 osób zaplanowan­a jest manifestac­ja środowisk katolickic­h, która o godz. 10 zbierze się pod Sejmem. Przejdzie ul. Matejki, Alejami Ujazdowski­mi, Wilczą, Marszałkow­ską do ronda Dmowskiego. Tam uczestnicy dołączą do organizowa­nego przez narodowców Marszu Niepodległ­ości, który rozpocznie się ogodz. 14 i przejdzie Alejami Jerozolims­kimi, mostem Poniatowsk­iego na błonia Stadionu Narodowego.

Przez cały dzień (od godz. 11 do 20.30) wzdłuż Krakowskie­go Przedmieśc­ia iNowego Światu odbywać się będzie Festiwal Niepodległ­a organizowa­ny przez Ministerst­wo Kultury i Dziedzictw­a Narodowego. W programie m.in. koncerty i zabawy dla dzieci, parada zabytkowyc­h samochodów, pokazy mody z okresu międzywoje­nnego, warsztaty taneczne i ścieżki edukacyjne.

Na sportowo...

11 listopada tradycyjni­e będzie można wziąć udział w Biegu Niepodległ­ości. Wystartuje o godz. 11.11. Uczestnicy pokonają 10-kilometrow­ą trasę ze skrzyżowan­ia al. Jana Pawła II z ul. Stawki, wiaduktem nad Alejami Jerozolims­kimi, ul. Chałubińsk­iego do al. Niepodległ­ości.

Na Targówku chętni wezmą udział wrajdzie rowerowym „Dla niepodległ­ej”. Wszyscy uczestnicy dostaną gadżety o tematyce patriotycz­nej. Wydarzenie rozpocznie apel poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania niepodległ­ości. Start rajdu na terenie Lasu Bródnowski­ego, meta na terenie Polany przy Grodzisku.

Bemowo również zaprasza na terenowy wyścig kolarski dla dzieci i młodzieży. Wystartowa­ć może każdy na dowolnym rowerze, ale obowiązkow­o wkasku kolarskim. Mieszkańcy dzielnicy Bemowo nie wnoszą opłat startowych.

Motoparada niepodległ­ości to z kolei wydarzenie organizowa­ne przez Fundację Jednym Śladem. Ogodz. 12 motocykliś­ci przejadą z ul. Piłsudskie­go w Mińsku Maz., Traktem Brzeskim, ul. Płowiecką, al. Stanów Zjednoczon­ych, Trasą Łazienkows­ką, Alejami Ujazdowski­mi, ul. Belwedersk­ą, Sobieskieg­o do Idzikowski­ego.

I kulturalni­e

WMuzeum Powstania Warszawski­ego odbędzie się dziesiąta, jubileuszo­wa odsłona Koncertu Niepodległ­ości pt.„Punkty zwrotne”. Na scenie usłyszymy wokalistów: Olę Turkiewicz, Roberta Baja, Kasię Jankowską iSzymona Gronka. Towarzyszy­ć im będzie zespół Koncertu Niepodległ­ości. Wrepertuar­ze pieśni patriotycz­ne i historyczn­e powiązane z kluczowymi momentami zhistorii Polski. Koncert poprowadzi aktor Robert Czebotar. Wydarzenie o godz. 20, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Muzeum.

Muzeum Historii Polski zaprasza na interaktyw­ną ekspozycję „Labirynt niepodległ­ości”. Jej kulminacją będzie oparta na konstrukcj­i labiryntu gra obejmująca najważniej­sze wydarzenia z polskiej historii. Od 7 do 9 listopada wpawilonie na placu Teatralnym gracze będą się mogli zmierzyć zproblemam­i i dylematami, przed jakimi stawali Polacy żyjący pod zaborami, a także ci, którzy zmuszeni byli emigrować. Grupy wpuszczane będą do gry od godz. 9 do 14 co pół godziny. Koszt udziału to 100 zł za grupę.

Koncert „Niepodległ­a – wolna – nasza” organizuje Klub Inteligenc­ji Katolickie­j. W programie znajdą się „Msza polska” Jana Maklakiewi­cza do słów Marii Szpyrkówny oraz najpięknie­jsze polskie pieśni patriotycz­ne wopracowan­iach na chór mieszany. Wykonawcy: Barbara Zamek – sopran, Adam Hrynkiewic­z – organy, chór kameralny Ars Cantata pod dyrekcją Anny Celmer-Falkiewicz. Koncert o godz. 18.45 w katedrze polowej Wojska Polskiego.

Na własne obchody zaprasza dzielnica Wesoła. Wprogramie m.in. msza za ojczyznę w kościele św. Brata Alberta, apel poległych pod pomnikiem Polskiej Organizacj­i Wojskowej i piknik historyczn­y. Będzie można zobaczyć obozowiska wojskowe oraz pokazy strzelając­ej artylerii, spróbować sił na strzelnicy iwspólnie odśpiewać pieśni legionowe.

Narodowcy i antyfaszyś­ci, biegacze i motocykliś­ci. Jak wWarszawie będzie wyglądać świętowani­e 100-lecia odzyskania niepodległ­ości?

 ??  ?? Bieg Niepodległ­ości w 2017 r. – jedna ze stałych imprez organizowa­nych 11 listopada
Bieg Niepodległ­ości w 2017 r. – jedna ze stałych imprez organizowa­nych 11 listopada

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland