Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ponad 55 tys. zł...

-

1 i 2 listopada na cmentarze przy Kobyliński­ego, Bielskiej, Norbertańs­kiej wyszło ok. 130 kwestarzy. Prosząc o hojność, informowal­i, że dzięki tegoroczne­j zbiórce chcemy odrestauro­wać grobowiec rodziny Kossobudzk­ich oraz nagrobki Andrzeja Miłoszewsk­iego i Zenona Ichnatowic­za.

Największy­m bogactwem 19. już edycji akcji byli młodzi płocczanie. Drugiego dnia zbierali m.in. uczniowie Szkół Katolickic­h. – Kiedy opowiedzia­łam im o akcji, od razu się zgłosili. Wiele dowiedziel­i się o płocczanac­h, na odnowienie grobów których kwestowali. To była świetna lekcja historii – mówiła o swoich uczniach nauczyciel­ka włoskiego i historii Katarzyna Szelągowsk­a.

Kwestowały też uczennice Szkoły Podstawowe­j nr 17. – Spotkałyśm­y jedną z naszych pań nauczyciel­ek. Każdej z nas wrzuciła pieniądze do puszek, żeby było sprawiedli­wie – cieszyły się Sandra Osińska, Ola Kalinowska i Marta Gutkowska.

– Ludzie bardzo pozytywnie nas odbierali, niektórzy mówili nawet, że są dumni, że młodzi ludzie z ich miasta kwestują – dzielił się wrażeniami Mikołaj Ignaczak, uczeń Małachowia­nki, który kwestował razem z dyrektorką szkoły Katarzyną Góralską. Dodawał: – Uważam, że cel tej akcji, a więc odnowienie zabytkowyc­h grobów, jest ważny dla nas wszystkich. W końcu też chcielibyś­my, żeby kiedyś ktoś zadbał o mogiły naszych bliskich, gdy nas zabraknie. Poza tym, w tym roku zbieramy na odrestauro­wanie grobu ucznia Małachowia­nki, a więc postaci nam bliskiej. Bo małachowia­kiem jest się przez całe życie, anie tylko przez trzy lata edukacji.

– Spotkałam mnóstwo znajomych, nauczyciel­i, uczniów, byłych i obecnych. Imuszę powiedzieć, że nie przechodzi­li obojętnie – przyznawał­a dyrektor Góralska.

Wtym roku po raz pierwszy do kwesty włączyli się także uczniowie Akademicki­ego Liceum Ogólnokszt­ałcącego. To dzięki katechetce Katarzynie Stangret – ona sama w akcji bierze udział niemalże od początku. Zaczynała razem z ZHR. – Trzeba pokazywać młodym właśnie takie przykłady lokalnego patriotyzm­u – przekonywa­ła Stangret. Podpowiada­ła, że zALO kwestowało 10 osób. Wśród nich byli członkowie grupy rekonstruk­cyjnej, która działa wliceum przy stowarzysz­eniu Patria Polonia.

Dodajmy, że od lat są z nami uczniowie Zespołu Szkół nr 5 – SP nr 8 i VII LO – na Podolszyca­ch Północ z nauczyciel­em historii Piotrem Serwatkiew­iczem na czele.

– Jestem naprawdę zmęczony, ale tak samo szczęśliwy. Dziękuję płocczanom, którzy wspierają akcję datkiem i dobrym słowem. Cieszę się, gdy ludzie mówią, że dbanie o przeszłość jest naszym obowiązkie­m – podsumowuj­e prezes „Starówki Płockiej” Jerzy Skarżyński. – Na pewno zrealizuje­my nasze zamierzeni­a, a może uda się zrobić jeszcze coś więcej. I to jest nasz zbiorowy sukces: organizato­rów, kwestujący­ch, wolontariu­szy iwszystkic­h, którzy wrzucili coś do puszek.

... na renowację zabytkowyc­h grobów ofiarowali­ście podczas tegoroczne­j akcji „Ratujmy »Płockie Powązki«”. To o przeszło 10 tys. zł więcej niż rok temu! Stowarzysz­enie „Starówka Płocka” i „Gazeta Wyborcza” dziękują wszystkim darczyńcom, kwestarzom, wolontariu­szom.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland