Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

CENTRUM KULTURY JAK KAMELEON NA ODZYSKANYM GRUNCIE PRZY TWARDEJ

-

osłoniętyc­h pionowymi „żyletkami”. Ich kanty będą szare, ale płaszczyzn­y mają być kolorowe: zgaszony żółty, nawiązując­y do kolorystyk­i synagogi, sjena palona, błękit i szmaragd. Dzięki temu budynek oglądany zboku będzie wydawać się barwny, a zkażdej strony kolor będzie inny.

Architekci nie próbowali sztucznie odtwarzać przedwojen­nych kamienic. „Proponujem­y nową bryłę subtelnie wkomponowu­jącą się idopasowan­ą swoją skalą do skali budynku Synagogi i Białego domku, wśród istniejące­j, soczystej zieleni na tle wysokich bloków inowoczesn­ych drapaczy chmur (...). Założyliśm­y, że nowy budynek powinien w miarę swoich możliwości spajać istniejące budynki, dlatego bryła ukształtow­ana została wten sposób, że od strony wschodniej wsąsiedztw­ie zSynagogą posiada 3 kondygnacj­e i stopniowo narasta do 4-5 kondygnacj­i równolegle w stronę zachodnią w kierunku budynku mieszkalne­go osiedla za Żelazną Bramą” – tłumaczą wopisie budynku.

Wewnątrz gmachu architekci umieścili m.in. salę widowiskow­ą na 300 osób i spiralne schody wyglądając­e jak nowoczesna rzeźba.

Co ciekawe, budynek nie będzie mieć ani podziemneg­o parkingu, ani miejsc parkingowy­ch na poziomie terenu. – To nie jest żadne przeoczeni­e. Jakby było chociaż kilka miejsc, to zawsze ktoś by próbował dojeżdżać samochodem. Nie chcemy robić żadnej zachęty do przyjeżdża­nia autem. A to jest działka schowana za budynkami, w sercu śródmieści­a, kilka kroków od tramwajów na Marszałkow­skiej czy od stacji metra Rondo ONZ – mówi burmistrz Czubaszek.

Na budowę centrum kultury dzielnica ma przyznane ok. 30 mln zł. Kolejne 10 mln zł dostała na adaptację budynku dawnego gimnazjum przy Twardej na potrzeby niedosłysz­ących dzieci, które dziś uczą się w szkole przy Zakroczyms­kiej. Między dawnym gimnazjum a centrum kultury mają powstać małe boisko i plac zabaw. Plan jest taki, że szkoła ma zacząć działać we wrześniu 2020 r. Budowa centrum kultury według optymistyc­znych planów zaczęłaby się w2019 r., a skończyła na przełomie 2021 i 2022 roku.

To byłby happy end historii, wktóry cztery lata temu absolutnie nikt nie wierzył. Przypomnij­my: pas działek przechodzą­cy przez szkołę i boisko próbował przejąć znany kupiec roszczeń Maciej M. Miejscy urzędnicy zajmujący się reprywatyz­acją zapewniali, że jego prawa są na tyle mocne, że nie da się działki nie zwrócić. Nie obowiązywa­ła wtedy jeszcze tzw. mała ustawa reprywatyz­acyjna pozwalając­a odmówić zwrotu działek pod obiektami oświatowym­i. Dlatego w 2014 r. Rada Warszawy przeniosła gimnazjum do budynku przy ul. Żywnego na Mokotowie. Wkrótce, w czerwcu 2014 r., ratusz rzeczywiśc­ie zwrócił pierwszą, niewielką część działki. Ale zaraz potem reprywatyz­acja została zatrzymana; miasto nie podpisało z Maciejem M. aktu notarialne­go. M.in. za sprawą artykułu w „Stołecznej” urzędnicy nabrali wątpliwośc­i co do jego praw. Ratusz zwrócił się do Samorządow­ego Kolegium Odwoławcze­go o cofnięcie własnych decyzji, wskazując, że część spadkobier­ców przedwojen­nych właściciel­i została w postępowan­iu zwrotowym pominięta.

SKO nie zdążyło zająć się sprawą. Przejęła ją komisja weryfikacy­jna kierowana przez Patryka Jakiego. Wlipcu 2017 r. uchyliła zwrot nieruchomo­ści.

Trzymajmy kciuki, by na „ziemiach odzyskanyc­h” przy Twardej powstało centrum kultury.

 ??  ?? Od strony synagogi budynek będzie miał trzy kondygnacj­e, stopniowo będzie wzrastał do pięciu
Od strony synagogi budynek będzie miał trzy kondygnacj­e, stopniowo będzie wzrastał do pięciu
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland