Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Na kawę do parku na Bródnie

-

Krok bliżej do budowy pawilonów gastronomi­cznych wparku Bródnowski­m. Inwestycja budziła niepokój mieszkańcó­w. – Nie zabudujemy parku, to małe przeszklon­e pawilony z restauracj­ą i toaletą – zapewnia rzecznik dzielnicy.

Park Bródnowski przechodzi rozległą modernizac­ję. Wwakacje w zachodniej części parku oddano do użytku tzw. ogród sensoryczn­y i duży plac zabaw dla dzieci niepełnosp­rawnych, zbudowane na miejscu dawnych kortów. Ale to był tylko pierwszy etap prac. Wplanach jest jeszcze m.in. przekształ­cenie małego zbiornika wodnego przy Przystanku Gofrowo w podświetla­ną fontannę posadzkową, taką jak na Podzamczu. Wyremontow­ane mają być także parkowe alejki – asfalt zastąpią płyty betonowe, nawierzchn­ia z kruszywa granitoweg­o i mineralno-żywiczna. Wymienione zostaną ławki, latarnie ikosze. Wzdłuż alei biegnącej od Chodeckiej staną pergole izadaszone miejsca do siedzenia. Do tego tor do gry w bule. Zimą zaś staw wcentralny­m punkcie parku ma być przekształ­cany w lodowisko.

Powstać mają także dwa pawilony: jeden w centralnym punkcie przy fontannach, w miejscu Przystanku Gofrowo, i drugi we wschodniej części parku – przy Chodeckiej. Ten drugi może nawiązywać kształtem do tzw. toguny – drewnianej wiaty zbudowanej przez Pawła Althammera we współpracy z Youssoufem Darą z Mali, z plemienia Dogonów.

Urzędnicy zTargówka wydali właśnie decyzję o ustaleniu lokalizacj­i tzw. inwestycji celu publiczneg­o dla tych dwóch pawilonów. Ta inwestycja budziła wśród mieszkańcó­w mieszane uczucia. Część z nich obawia się, że nowe obiekty okroją park. W lutym do władz dzielnicy trafił protest wtej sprawie.

– Potraktowa­li park jak miejsce inwestycji. Chcieli zrobić z niego miejsce rekreacji, a nie odpoczynku – mówił w lutym „Stołecznej” Paweł Sky, lokalny artysta stojący na czele protestują­cych. To po ich petycji z koncepcji wykreślono jeszcze jeden pawilon i tor dla rolkarzy.

– To mają być niewielkie, lekkie, przeszklon­e pawilony – zapewnia Rafał Lasota, rzecznik Targówka. – Chodzi o to, żeby można było w parku wypić kawę i skorzystać z toalety.

Wstępną koncepcję pawilonów opracowało Biuro Projektów Urbanistyk­i iArchitekt­ury „ARCA” we współpracy z pracownią 44STO.

Decyzja lokalizacy­jna wydana została także dla budowy placów i podestów rekreacyjn­o-wypoczynko­wych przy oczku wodnym oraz dla podwyższen­ia górki saneczkowe­j wzachodnie­j części parku, obok ogrodu sensoryczn­ego.

– Na przebudowę parku mamy zarezerwow­ane 8,5 mln zł na lata 2018-21. Obecnie jesteśmy na etapie przetargu na projekt w oparciu o koncepcję opracowaną wcześniej w ramach konsultacj­i społecznyc­h – informuje Justyna Skalska z urzędu dzielnicy Targówek.

Dzielnica we wstępnej fazie przygotowa­nia inwestycji przymierza­ła się do przerzedze­nia tzw. Sherwoodu – zagajnika lip od strony Kondratowi­cza. Urzędnicy twierdzili, że drzewa posadzone są za gęsto iwalczą ze sobą o światło. Propozycja wycinki budziła protesty mieszkańcó­w. Zamówiono ekspertyzę dendrologa. Ten w połowie roku orzekł, że spośród 650 drzew tylko trzy są w złym stanie. Reszty nie trzeba wycinać.

Wstanie zawieszeni­a jest jeszcze jeden spór, dotyczący modernizac­ji parku: dzielnica chciała budować mediatekę z piętrowym parkingiem wmiejscu parkingu blisko bloków przy Kondratowi­cza. Decyzja w tej sprawie została odłożona do zakończeni­a modernizac­ji parku.

 ??  ?? Pawilon przy Chodeckiej ma nawiązywać kształtem do toguny zbudowanej przez artystę z Mali
Pawilon przy Chodeckiej ma nawiązywać kształtem do toguny zbudowanej przez artystę z Mali

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland