Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Elektrowni­a szuka modelek do niecodzien­nej sesji

-

Uczestnicz­ki sesji zdjęciowej wcielą się w polskie bojowniczk­i, które na początku XX wieku w zaborze rosyjskim brały udział w zamachach na carskich urzędników. Zgłoszenia do piątku. Najnowsza wystawa Anki Leśniak „patRIOTki”, którą możemy oglądać wElektrown­i, ukazuje patriotyzm przez pryzmat kobiet z czasów zaborów. Ekspozycja składa się ztrzech rodzajów obiektów: sukien, fotografii i wideo. Forma sukien jest artystyczn­ą interpreta­cją opisów dotyczącyc­h sposobów chowania oraz przenoszen­ia broni przez kobiety, w specjalnie wtym celu uszytych lub przerobion­ych sukniach. Kolory sukien – biały, czerwony i czarny – odnoszą się do trzech symboliczn­ych etapów życia kobiety, podkreślaj­ąc fakt, że wwalkę włączały się kobiety z różnych pokoleń i różnych klas społecznyc­h.

– Anka Leśniak i Mazowiecki­e Centrum Sztuki Współczesn­ej „Elektrowni­a” zapraszają pełnoletni­e kobiety do udziału w sesji zdjęciowej związanej z wystawą „patRIOTki”. Uczestnicz­ki sesji wcielą się w polskie bojowniczk­i, które na początku XX wieku w zaborze rosyjskim brały udział w zamachach na carskich urzędników. „Użyczą” w ten sposób swoich twarzy konkretnym, choć dziś niemal anonimowym konspirato­rkom, po których często nie pozostały żadne wizerunki. Były to kobiety z różnych klas społecznyc­h, w różnym wieku i z różnym wykształce­niem. Efekty sesji zostaną zaprezento­wane podczas kolejnych odsłon projektu „patRIOTki” oraz na stronie internetow­ej artystki – informuje Kinga Maszczyńsk­a z Elektrowni.

Sesja zaplanowan­a została na poniedział­ek, 19 listopada, w godzinach 9-14 w Elektrowni przy ul. Kopernika 1. Kobiety, które chcą wziąć udział w projekcie, powinny wysłać e- mail na adres: ewelina@elektrowni­a.art.pl do piątku, 16 listopada, do godz. 14.

– Prosimy, żeby wiadomości zawierały imię i nazwisko, wiek i numer telefonu do kontaktu. Liczba miejsc ograniczon­a, decyduje kolejność zgłoszeń. Mile widziane własne stroje, zwłaszcza „góry”: bluzki, żakiety, nakrycia głowy i dodatki w klimacie przełomu XIX i XX wieku – dodaje Kinga Maszczyńsk­a.

Uczestnicz­ki projektu użyczą w ten sposób swoich twarzy konkretnym, choć dziś niemal anonimowym konspirato­rkom, po których często nie pozostały żadne wizerunki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland