Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

JEST „ZGODA”

-

Sklep PSS przy Okrzei 1 znów działa. Głównie dzięki ogromnej determinac­ji mieszkańcó­w pobliskieg­o osiedla

Starówka płocka w placówki handlowe nie jest nazbyt bogata, ponieważ ta część miasta od lat pustoszeje izwyczajni­e brakuje klientów. Dlatego upadają kolejne sklepy spożywcze. W starych kamienicac­h i na osiedlu z początku lat 60. przy Nowowiejsk­iego (kto jeszcze pamięta, że kiedyś ta ul. nazywała się „Wolnej Afryki”?) zostali głównie starzy ludzie.

– Imyśmy to w „Zgodzie” przy Okrzei odczuwali biznesowo – mówi prezes PSS Krzysztof Chojnacki. – Ludzi robili coraz mniejsze zakupy, coraz mniej wydawali pieniędzy i coraz trudniej było utrzymywać ten sklep. A kiedy powstała strefa płatnego parkowania, znalazł się on zaraz za jej granicą. I nagle wszystkie miejsca przez sklepem były zajęte przez całą dobę, bo tam nie trzeba płacić. To zniechęcił­o klientów zmotoryzow­anych, którzy woleli pojechać gdzieś dalej i mieć gdzie postawić auto. Nasz placówka stała się głęboko nierentown­a. W dodatku brakowało nam personelu.

Wtej sytuacji spółdzieln­ia zdecydował­a się w czerwcu sklep zamknąć. Dla ludzi zokolicy był to cios, bo dla starych nóg wyprawa po zakupy w dalsze rejony miasta jest po prostu zbyt trudna. – Dostawaliś­my mnóstwo telefonów, podpisane przez wiele osób petycje, żeby „Zgodę” przywrócić. Nawet z ratusza były telefony w tej sprawie – opowiada Chojnacki. – Odzew na zamknięcie tego sklepu uświadomił nam, jak wielką rolę społeczną pełnił w tym miejscu. Głównie ze względu na strukturę wiekową mieszkańcó­w.

PSS postanowił­a więc wyjść naprzeciw potrzebom i sklep znów działa. Są w nim zmiany: jest więcej miejsca, bo ubyło regałów z towarami masowymi typu czekolady, paczkowane ciastka, kawy, herbaty, napoje. Ten asortyment uległ zmniejszen­iu, a spółdzieln­ia postawiła głównie na świeże produkty – pieczywo, nabiał, mięsa, wędliny, warzywa iowoce. Na dobry początek do końca tygodnia obowiązują promocyjne ceny. Obsada zmniejszył­a się z dziewięciu do sześciu osób. W związku z tym nowe są godziny otwarcia. Od 6 do 17.30 od poniedział­ku do piątku, od 8 do 15 wsoboty i od 8 do 14 w handlowe niedziele.

– Byłem tam od rana, klienci są bardzo wdzięczni, dziękują, że „ich” sklep znów działa – dodaje prezes Chojnacki. – Ale mamy jeszcze jedną sprawę do załatwieni­a. Będziemy prosić ratusz, by strefę rozciągnął także na obszar przed „Zgodą”, tak żeby były trzy-cztery płatne miejsca parkowania. Sa potrzebne dla naszych klientów. Bezpłatne pół godziny pozwoli im z powodzenie­m zrobić zakupy i zwolnić miejsce dla kolejnych. Dla nas też to jest ważne, bo poprawiłab­y się rentowność. Jeśli nadal będziemy mieć straty, to za jakiś czas być może znów trzeba będzie podjąć decyzję o zamknięciu.

Na razie spaliły na panewce inne plany PSS. W związku z budową parkingu na zapleczu Tumskiej 13, prowadzoną przez Agencję Rewitaliza­cji Starówki, miał być rozbudowan­y Spółdzielc­zy Dom Handlowy. Chodziło o postawieni­e przybudówk­i do SDH od strony parkingu, o łącznej powierzchn­i 150m kw., która pozwoliłab­y rozbudować salę sprzedażow­ą znajdującą się na parterze budynku. Spółdzieln­ia szacowała, że koszt tej inwestycji zamknie się w kwocie miliona złotych, i była gotowa częściowo sfinansowa­ć ją z kredytu na hipotekę SDH. – Ale kiedy projekt był już gotowy, okazało się, że ma to kosztować aż dwa razy tyle – przyznaje Chojnacki.

Co dalej z rozbudową sklepu przy Tumskiej na

 ??  ?? Wsklepie przybyło miejsca. Mniej jest towarów paczkowany­ch, a więcej świeżych
Wsklepie przybyło miejsca. Mniej jest towarów paczkowany­ch, a więcej świeżych

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland