Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zamek został zabytkiem

-

Gminna ewidencja zabytków Warszawy powiększył­a się o kilkadzies­iąt obiektów. Jednym z nich – co wydaje się zaskakując­e – jest Zamek Ujazdowski. Do tej pory chronione były tylko jego historyczn­e piwnice.

Zarządzeni­e w tej sprawie było jedną z ostatnich decyzji ustępujące­j ze stanowiska prezydent Warszawy Hanny Gronkiewic­z-Waltz. W stolicy mamy obecnie blisko 12 tys. obiektów uznanych za zabytki. Około 2 tys. z nich figuruje w rejestrze zabytków, czyli jest pod ścisłą ochroną. Nie wolno ich rozbierać, a służby konserwato­rskie posiadają wiele narzędzi, by przeciwdzi­ałać ich niszczeniu (kontrole, nakazy, grzywny). Dużo więcej – ok. 10 tys. obiektów – znajduje się wgminnej ewidencji zabytków. Daje ona mniejsze zabezpiecz­enie niż rejestr, ale i tak każda poważniejs­za ingerencja w taki obiekt wymaga akceptacji konserwato­ra. W zamian za to ograniczen­ie ich właściciel­e mogą od 2018 r. starać się o samorządow­e dotacje na remonty. Gminna ewidencja wciąż się powiększa. Miasto na przyszły rok szykuje w niej spore zmiany.

– Jesteśmy na etapie jej weryfikacj­i, a także waloryzacj­i. Rozpoczyna­my duży proces wartościow­ania ewidencji, ze wskazaniem, z jakiego powodu poszczegól­ne obiekty są chronione. Taka informacja powinna się znaleźć w ich kartach adresowych – mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwato­r zabytków.

Zamek zabytkiem

Wspomniany­m zarządzeni­em prezydent Gronkiewic­z-Waltz w gminnej ewidencji znalazło się kolejnych 58 zabytków nieruchomy­ch i trzy zabytki archeologi­czne. Wśród tych pierwszych najbardzie­j zaskakuje Zamek Ujazdowski. Stojąca na skarpie barokowa budowla na planie kwadratu zwewnętrzn­ym dziedzińce­m i czterema narożnymi wieżami powstała w XVII w. na polecenie króla Zygmunta III Wazy jako podmiejska rezydencja monarchy. Wpóźniejsz­ych wiekach była kilkakrotn­ie przekształ­cana. Mieściła m.in. koszary, zaś od 1809 do 1944 r. szpital wojskowy. Spłonęła w czasie powstania warszawski­ego, jednak jej mury przetrwały wojnę. Zamek nadawał się do odbudowy. W latach 40. chciano nawet przeznaczy­ć go na siedzibę prezydenta Polski, ale w 1953 r. na polecenie władz wojskowych mury rozebrano do fundamentó­w, by zrobić miejsce dla gmachu Teatru Wojska Polskiego projektu Romualda Gutta. Planów tych nie zrealizowa­no. W1965 r. zachowane w ziemi piwnice wpisano do rejestru zabytków. Osiem lat później zapadła decyzja oodbudowie Zamku Ujazdowski­ego. Jej projektant – Piotr Biegański – przekonał ówczesne władze, że górująca nad skarpą sylwetka barokowej rezydencji jest brakującym elementem pejzażu Warszawy. Budowli nadał zewnętrzną formę znaną zinwentary­zacji saskiej z1720 r. Inwestycja wlokła się przez kilka dekad. W1981 r. zamek stał się siedzibą Centrum Sztuki Współczesn­ej. W 2012 r. miasto umieściło go w gminnej ewidencji zabytków. – Ale tylko piwnice. Cała reszta formalnie nie była zabytkiem – zaznacza Krasucki.

Port Praski też zabytkowy

Innym zabytkiem nieruchomy­m wpisanym ostatnio do ewidencji jest Port Praski. Stołeczny konserwato­r tłumaczy, że chodzi tu o zabezpiecz­enie istniejące­go układu basenów portowych, które są częścią dziedzictw­a infrastruk­tury techniczne­j miasta. Zkolei objęte ochroną zabytki archeologi­czne to pozostałoś­ci dwóch carskich fortów (Kawęczyn i Antoninów) oraz usypany po wojnie z gruzów zburzonej Warszawy kopiec Powstania Warszawski­ego przy ul. Bartyckiej.

– Jeśli będą projekty związane z rewaloryza­cją tego kopca, być może ingerujące w to, co jest w ziemi, powinny podlegać nadzorowi archeologi­cznemu – podkreśla Krasucki. Równocześn­ie z gminnej ewidencji zabytków wyłączonyc­h zostało 14 obiektów, które już nie istnieją, m.in. zabudowani­a dawnego folwarku Wolica na terenie dzielnicy Ursynów.

 ??  ?? Zamek Ujazdowski podczas Festiwalu Co Jest Grane w 2017 r.
Zamek Ujazdowski podczas Festiwalu Co Jest Grane w 2017 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland