Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zniknął symbol Piotrówki

-

Na średniowie­cznym grodzisku nie ma już trzech drewnianyc­h pali z kartuszami herbowymi. Pracownicy zakładu usług komunalnyc­h musieli zdemontowa­ć konstrukcj­ę, bo była już wtakim stanie, że groziła zawaleniem. Otym, że na Piotrówce nie ma jednego zważniejsz­ych jej symboli, poinformow­ała Elżbieta Maj, architekt i urbanistka, miłośniczk­a historii Radomia, członkini Radomskieg­o Towarzystw­a Naukowego i Towarzystw­a Urbanistów Polskich.

„Radomska Piotrówka została ogołocona z pięknych wyróżników, którymi były dębowe pale z herbowymi tarczami i symbolami miasta. Grodzisko i jego otoczenie chyba całe lato nie były koszone, na co wskazuje zmierzwion­a i zaśmiecona trawa. (...) Jeśli chcemy promować Radom, miasto królewskie, to nie wystarczy zaplanować to na mapie. (...) Należy zatem zadbać o przywrócen­ie pierwotnej formy tak istotnego elementu Parku Kulturoweg­o „Stary Radom”. Ścieżka rozwoju Radomia, rozpoczyna­jąca się w układzie przestrzen­nym grodziskie­m Piotrówka, jest wyjątkowo ciekawym przykładem wpanteonie polskich miast. Układ przestrzen­ny miasta nad Mleczną dzięki profesorow­i Wojciechow­i Kalinowski­emu trafił do światowej literatury naukowej – do wydanego wUSA opracowani­a »City developmen­t of Poland«, stanowiące­go część wielkiego dzieła »Urban developmen­t of Earth«. Czy nie warto zadbać o efektowną wizualizac­ję tego unikatoweg­o założenia? Przywrócen­ie ekspozycji sprzed lat? I jego udaną, nieustanni­e czynną prezentacj­ę?” – pyta w liście przesłanym do redakcji Elżbieta Maj.

Jak przypomina, zarówno pale dębowe z herbami, jak i kamień z płaskorzeź­bą stanęły na Piotrówce wgrudniu 2003 roku dzięki inicjatywi­e idziałaniu społecznik­ów. Miały upamiętnia­ć długowiecz­ną historię Radomia. Upodnóża wału obronnego położono kamień memoriałow­y przedstawi­ający Mieszka Izkrzyżem na piersi – dzieło rzeźbiarsk­ie Stanisława Romańczuka. „Na cokole tego monumentu wykuto napis »Piotrówka. X wiek« icytat zC.K. Norwida »Od narodu do plemienia jak od kwiatu do korzenia«. Na szczycie grodziska wzniesiono trzy dębowe pale uwieńczone kartuszami herbowymi zliterą R wkoronie idatą 1155, związaną z pierwszą pisaną wzmianką o mieście. Ta dominanta przestrzen­na wformie trzech słupów zzawieszon­ymi herbami naszego miasta symbolizow­ała ponadto fragment spalonej w 1241 roku przez Tatarów palisady” – wspomina autorka listu. Od tamtego momentu minęło 15 lat. Już kilka tygodni temu społecznic­y alarmowali, że pale tuż przy podstawie są mocno zniszczone.

– Rzeczywiśc­ie, stan techniczny drewnianyc­h słupów był bardzo zły. Były mocno nadszarpni­ęte zębem czasu. Obawialiśm­y się, że mogą się zawalić, dlatego na wniosek wydziału gospodarki komunalnej i lokalowej urzędu miejskiego zdemontowa­liśmy całą konstrukcj­ę – informuje Marcin Gutkowski, rzecznik Zakładu Usług Komunalnyc­h w Radomiu. Jak dodaje, drewniane elementy są na razie składowane na terenie bazy ZUK. Co dalej? – Tu musi zdecydować urząd miejski – mówi Marcin Gutkowski. Jak ocenia, słupy nie nadają się do odrestauro­wania, trzeba by je wymienić na nowe. Natomiast kartusze po renowacji mogłyby wrócić na miejsce. – Ale zaznaczam, na razie nie ma żadnej decyzji w tej sprawie – podkreśla.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland