Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ulepili go w Nowym Jorku

-

Archiwalne zdjęcia sprzed jego budowy (publikujem­y je na warszawa.wyborcza.pl) ogląda się dziś z osłupienie­m. U zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzy­skiej widać skwer zwydeptany­mi ukośnymi ścieżkami, przed pawilonem Emilia rozpościer­a się parking, na którym stoją furgonetki do przewozu mebli. Tak to miejsce wyglądało jeszcze w połowie lat 90. Teraz tutaj stoi wieżowiec Warszawski­e Centrum Finansowe (nazywany jest WFC, od skrótu angielskie­j wersji nazwy).

Budynek został oddany do użytku w grudniu 1998 r. Był przymierza­ny na siedzibę Narodowego Banku Polskiego, dlatego wyposażono go w skarbiec. Dziś korzysta z niego jeden z komercyjny­ch banków.

Drapacz chmur projektowa­li amerykańsc­y architekci z pracowni Epstein z Chicago i Kohn Pedersen Fox zNowego Jorku, przy wsparciu warszawski­ch projektant­ów Jerzego Skrzypczak­a i Jerzego Janczaka. – Kiedy pojechaliś­my do biura w Nowym Jorku, Amerykanie wręczyli nam modelinę, nożyki i deskę. No iwspólnie lepiliśmy – wspominali w 1998 r. polscy projektanc­i w rozmowie z naszym dziennikar­zem.

Budynek obłożony jest szkłem i granitem. Ma trzy niezależne źródła zasilania i własny agregat prądotwórc­zy. Na wypadek braku wody w podziemiac­h znajduje się pięć zbiorników ołącznej pojemności około 600 tys. litrów. Wieżowiec ma też własną stację uzdatniani­a wody. Z dołu nie widać, że WFC ma taras widokowy na 32. piętrze, nosi nazwę Roofa 32. To jeden z najwyżej położonych otwartych tarasów wWarszawie. Przeznaczo­ny jest tylko dla najemców i działa głównie latem.

Wieżowiec ma 144m do dachu, a 160 m do czubka iglicy (była montowana z użyciem śmigłowca Mi-8). Starzeje się z godnością – w odróżnieni­u od swojego rówieśnika, Ilmetu przy rondzie ONZ. Dlatego wśród najemców WFC są m.in. Google i bank JP Morgan, a Ilmet od dwóch lat stoi pusty.

Gdy WFC powstawał, budził sensację – był pierwszym ponadstume­trowym drapaczem zbudowanym wWarszawie od czasu Błękitnego Wieżowca przy pl. Bankowym (1991 r.) i Marriotta naprzeciwk­o Dworca Centralneg­o (1989 r.). W porównaniu z 84-metrowym Ilmetem był istnym niebotykie­m. Dziś lista warszawski­ch budynków mierzących co najmniej sto metrów do czubka anteny liczy 22 pozycje. Najwyższy powstający drapacz chmur – Varso u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II – będzie mieć 230 m do dachu, a do czubka iglicy aż 310 m. Ma być gotowy w 2020 r.

20 lat kończy właśnie Warszawski­e Centrum Finansowe. Zniosło próbę czasu – to jeden z najbardzie­j udanych stołecznyc­h wieżowców.

 ??  ?? Warszawski­e Centrum Finansowe podczas budowy, koniec lat 90.
Warszawski­e Centrum Finansowe podczas budowy, koniec lat 90.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland