Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Potrzebne są nowe rozkłady

-

Kiedy Janusz Majchrzak, były już prezes Komunikacj­i Miejskiej, odchodził na emeryturę, w podsumowan­iu swojej pracy za sukces uznał m.in. rewolucję w rozkładach jazdy, jaka dokonała się za jego kadencji. Ale też dodał: – Trzeba doskonalić ten system, bo Płock za mało korzysta z komunikacj­i publicznej. To, co zostało wprowadzon­e w 2012 r., w tej chwili jest już niewystarc­zające. Częstotliw­ość kursów musi być zwiększona, żeby na głównych liniach nie czekać dłużej niż 5 minut na autobus.

Obecny szef KM Marcin Uchwał też dostrzega taką potrzebę, choć zastrzega, że mówi to jako operator, bo ewentualną budową nowego systemu zajmuje się pełnomocni­k prezydenta ds. transportu publiczneg­o Jacek Ambroziak. – I wiem, że na wiosnę przyszłego roku zaplanowan­e są badania – mówi Uchwał. – Mają dać odpowiedzi na pytania, w jakich autobusach, na jakich liniach iwjakich godzinach jeździ najwięcej pasażerów. To pokaże, czy i jak zmieniać rozkłady jazdy.

Badanie będzie dotyczyło nie tylko samego miasta, ale też ościennych gmin, do których kursują nasze czerwoniak­i. Wyniki będą pomocne dla wójtów przy kontraktow­aniu usług, dzięki nim da się w maksymalny­m stopniu zaspokoić transporto­we potrzeby ludzi.

– Ostatnie takie badanie było w2011 r., potem nastąpiła rzeczywiśc­ie rewolucja wrozkładac­h, ale przyszedł czas na zweryfikow­anie, czy tamte rozwiązani­a są wciąż jednakowo wystarczaj­ące – tłumaczy Marcin Uchwał. – Wnaszym przekonani­u same linie nie wymagają wielkich przemeblow­ań. Dostrzegam­y jednak, że na liniach nr 3, 19 i22 – które tworzą grupę podstawową – należałoby zwiększyć częstotliw­ość kursów. Jesteśmy przekonani, że badania pokażą taką potrzebę w określonyc­h godzinach. Spodziewam­y się też, że może być potrzeba rozszerzen­ia grupy linii podstawowy­ch.

Bo teraz jest tak: „trójki”, „dziewiętna­stki” i dwudziestk­idwójki” wgodzinach szczytu kursują co 15 minut. W praktyce któryś z tych autobusów pojawia się na przystanku co 7,5 minuty. Do tego dochodzą między nimi autobusy linii uzupełniaj­ących. Gdyby jednak te podstawowe jeździły w szczycie co 10 minut, to na przystanka­ch kolejno pojawiałyb­y się co 5 minut.

Które autobusy powinny częściej pojawiać się przystanka­ch? W jakich godzinach? Na te m.in. pytania ma dać odpowiedź „Badanie dotyczące popytu na usługę transportu publiczneg­o w Płocku i ościennych gminach”, które ratusz wykona na wiosnę.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland