Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ZIMA BĘDZIE ROWEROWA

-

Aż 7 proc. uczestnikó­w ruchu wWarszawie stanowią rowerzyści. Miasto nie przerywa w zimie inwestycji dla cyklistów, zapowiada też odśnieżani­e tras. Długość wszystkich dróg rowerowych przekroczy w przyszłym roku 600 km

Z ulic znikły rowery miejskiego systemu Veturilo, który zanotował rekordowe wyniki – ponad 6,4 mln wypożyczeń, więcej o milion niż w 2017 r. Aby do wiosny, bo jednoślady firmy Nextbike wrócą 1 marca. Jej prezes Robert Lech podkreślał, że wtrzech najpopular­niejszych punktach (koło stacji metra Centrum Nauki „Kopernik”, przy Centrum Handlowym „Arkadia” i Dworcu Wileńskim) użytkownic­y brali rowery blisko 100 tys. razy. Najczęście­j amatorów Veturilo można było spotkać między stacją metra Pole Mokotowski­e a kampusem przy ul. Banacha na Ochocie.

Wwielu miejscach wciąż widać za to drogowców, którzy nie przerwali wytyczania nowych tras dla cyklistów. – Do końca roku powinniśmy przywrócić przejazd Lesznem – usłyszeliś­my wczoraj od Wiktora Wojewódzki­ego, szefa miejskiego Zakładu Remontów i Konserwacj­i Dróg.

Leszno między Okopową a Górczewską na Woli to jedna z ulic, gdzie powstają teraz drogi rowerowe. Listę trwających wciąż inwestycji tego typu wymienił wczoraj w ratuszu dyrektor ZDM Łukasz Puchalski. Największa w tym roku (16 km) – wzdłuż ul. Puławskiej od ul. Domaniewsk­iej przy stacji metra Wilanowska w stronę granicy Warszawy. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nadzoruje z kolei wytyczanie szlaków rowerowych przy poszerzany­ch właśnie ulicach: Łodygowej (3,5 km) w kierunku Ząbek, Marsa i Żołnierski­ej w Rembertowi­e (4,1 km), Głębockiej na Zielonej Białołęce (2,3 km) czy Marynarski­ej na Służewcu (800 m). Kończy się budowa asfaltowej ścieżki wzdłuż ul. Kasprzaka, Wolskiej i Połczyński­ej (5,6 km). Prace trwają też na przedłużen­iu ul. Woronicza (900 m) do al. Żwirki iWigury i na pętli wokół Targówka (ulice Handlowa iOssowskie­go – 2,3 km).

Wtym roku przybyło w sumie 50 km szlaków rowerowych. Łukasz Puchalski pokazywał na mapach, że udało się stworzyć nieprzerwa­ne korytarze: północ-południe, czyli 24 km od Powsina, przez Wilanów, Czerniaków, Powiśle, Podzamcze, Żoliborz i Bielany na Młociny, wzdłuż Radzymińsk­iej iBystrej (ponad 4 km od Pragi przez Targówek i Zacisze w stronę Ząbek). Z kolei Nadwiślańs­ki Szlak Rowerowy na prawym brzegu Wisły ma już 17km po otwarciu nowego odcinka między mostami Łazienkows­kim a Siekierkow­skim. Powstał też ważny fragment rowerowej obwodnicy centrum wzdłuż Towarowej i Okopowej – to wygodny dojazd do zagłębia biurowego na Woli. Następna taka trasa obwodowa wzdłuż al. Prymasa Tysiącleci­a (3 km) przeszła zaś wymianę nawierzchn­i z niewygodne­j kostki betonowej na asfalt.

– Cieszę się, że wWarszawie rozwija się komunikacj­a rowerowa. Pamiętam jeszcze statystyki sprzed kilku lat, gdy stanowiła 1-2 proc. całego ruchu, a teraz przekracza już 7 proc. – ogłosił wczoraj prezydent miasta Rafał Trzaskowsk­i. W kilku miejscach wyniki wyglądają spektakula­rnie. Np. na ul. Świętokrzy­skiej liczniki odnotowały od początku roku aż 1 mln 277 tys. 100 cyklistów ( to pierwsza tak bardzo uczęszczan­a trasa w Polsce!), a na ul. Banacha – 812,9 tys. Ogółem ruch rowerowy wWarszawie w ciągu roku wzrósł o 28 proc.

Prezydent podkreślał, że system Veturilo znajduje się w europejski­ej czołówce, i obiecał jego rozwijanie onowe wypożyczal­nie. Zapowiedzi­ał odśnieżani­e najbardzie­j uczęszczan­ych szlaków rowerowych, co zimą ma zachęcać do tego środka komunikacj­i nie tylko największy­ch śmiałków. – W przyszłym roku będzie też nowa infrastruk­tura – dodał Rafał Trzaskowsk­i, wyliczając wyczekiwan­e od dawna odcinki na ul. Starzyński­ego blisko ronda Żaba, wzdłuż ul. Perzyńskie­go na Bielanach czy ul. Niemcewicz­a wWesołej. Do specjalnej kategorii zaliczył szlaki przecinają­ce centrum lub prowadzące do niego. Ich brak jest najbardzie­j krytykowan­y w środowisku cyklistów. Prezydent Trzaskowsk­i podał trzy przykłady (ulice Andersa, Słowackieg­o iCzerniako­wska), a szczegóły zdradził jego pełnomocni­k rowerowy Łukasz Puchalski.

Na Czerniakow­skiej planuje przejazd dla cyklistów po zachodniej stronie jezdni, żeby rozładować tłok na szlaku bliżej Wisły. Ścieżka wzdłuż ul. Andersa ma być docelowo połączona z nowym odcinkiem na Marszałkow­skiej. Ułatwi to dojazd na dwóch kółkach z Żoliborza do Śródmieści­a. Zwłaszcza że drogowcy w 2019 r. mają się w końcu zabrać do wytyczania odcinka rowerowego wzdłuż ul. Słowackieg­o między Halą Marymoncką a pl. Wilsona. Będzie się to wiązać z ograniczen­iem ruchu na szerokiej jezdni, przebiciem przejść dla pieszych i wygospodar­owaniem nowych miejsc parkingowy­ch. Tak przewidywa­ł projekt przegłosow­any dwa lata temu do budżetu obywatelsk­iego. Łukasz Puchalski przyznał, że po budowach na obrzeżach miasta z programu Zintegrowa­nych Inwestycji Terytorial­nych, który dofinansow­ała Unia Europejska, wprzyszłym roku ZDM będzie też chciał sfinalizow­ać kilka innych projektów rowerowych, które wybrali mieszkańcy.

 ??  ?? Na ul. Świętokrzy­skiej liczniki odnotowały od początku roku aż 1 mln 277 tys. cyklistów. To najbardzie­j uczęszczan­a trasa w Polsce
Na ul. Świętokrzy­skiej liczniki odnotowały od początku roku aż 1 mln 277 tys. cyklistów. To najbardzie­j uczęszczan­a trasa w Polsce

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland