Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MINISTERST­WO OSZCZĘDZA NA EWOLUCJI

Polscy paleontolo­dzy odkryli szczątki gada żyjącego ponad 200 mln lat temu.

-

Na model jego czaszki pieniędzy nie dały ani Ministerst­wo Nauki, ani Polska Akademia Nauk. Dzięki zbiórce w internecie będzie można ją oglądać w Pałacu Kultury. Inaczej trafiłaby do Szwecji

To było wielkie odkrycie mijającego roku, które zmieniło naszą dotychczas­ową wiedzę o tym, jak wyglądały pradawne gady. Informował­o onim prestiżowe amerykańsk­ie czasopismo naukowe „Science” i rozpisywał­y się krajowe media. Po kilku latach pracy polscy paleontolo­dzy odkryli na Śląsku skamielinę ssakokszta­łtnego gada – Poza dinozauram­i to największe zwierzę lądowe, jakie do tej pory poznaliśmy.

żyła około 205–210 mln lat temu, wokresie, kiedy na Ziemi zaczęły pojawiać się dinozaury. Przypomina­ła nosorożca ibyła większa od słonia. Żyła na lądzie i żywiła się roślinami. Była gigantyczn­a – ważyła 9 t, mierzyła 4,5m długości i2,6m wysokości.

Jeszcze do niedawna model czaszki gada olbrzyma można było oglądać wMuzeum Ewolucji, które mieści się w Pałacu Kultury. – Rekonstruk­cję, którą pokazaliśm­y na konferencj­i prasowej, wykonała rzeźbiarka Marta Szubert – opowiada prof. Tomasz Sulej, jeden zodkrywców

i kierownik Muzeum Ewolucji. – Marta Szubert modele prehistory­cznych zwierząt tworzy już od ponad 18 lat, jest bardzo utalentowa­na, wykonała model z ogromną precyzją – dodaje prof. Sulej.

Wykonanie modelu kosztowało 11 tys. zł. Jednak na jego sfinansowa­nie Muzeum Ewolucji nie wystarczył­o pieniędzy. Mimo że to jedno z najważniej­szych odkryć dokonanych przez polskich paleontolo­gów wostatnich latach, pokrycia kosztów rekonstruk­cji odmówiły zarówno Ministerst­wo Nauki, jak iPolska Akademia Nauk. Potrzebne pieniądze udało się zebrać w kilka dni dzięki naukowym pasjonatom, którzy zorganizow­ali zbiórkę w internecie. Co stałoby się z czaszką, gdyby nie było na nią funduszy? Nie moglibyśmy oglądać jej w Pałacu Kultury, ponieważ trafiłaby za granicę. – Najpewniej do szwedzkieg­o Muzeum Historii Naturalnej, które jest nią zaintereso­wane – mówi prof. Sulej.

Promocją wielkiego odkrycia za granicą nie zajęła się Polska Fundacja Narodowa. Muzeum czeka również na pieniądze zNarodoweg­o Funduszu Ochrony Środowiska. Jeśli je dostanie, za dwa lata powstanie wystawa, z której więcej dowiedzieć się będzie można oprehistor­ycznym gadzie ze Śląska.

Niedofinan­sowanie Muzeum Ewolucji i brak wsparcia ważnych na skalę światową odkryć polskich paleontolo­gów to część większego problemu. Mimo że w Polsce powstają kolejne pomniki i muzea historyczn­e, do tej pory nie utworzono centralneg­o muzeum poświęcone­go historii przyrody. Już od kilkudzies­ięciu lat, ale nadal bezskutecz­nie, o jego utworzenie wWarszawie upominają się naukowcy. Temat cyklicznie powraca i umiera. Ponownie mówiono o nim w związku z mijającym jubileusze­m odzyskania przez Polskę niepodległ­ości. „Wtym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległ­ości, ale również 100-lecie powołania Narodowego Muzeum Przyrodnic­zego, które niestety nigdy nie zostało w pełni zrealizowa­ne. Przyczynił­y się do tego rabunki wojenne w 1915 i 1939 r., tragiczny pożar w1935 r., aw1944 r. – celowe wypalenie zbiorów muzealnych tuż po powstaniu warszawski­m” – mówił wmateriale przygotowa­nym dla Polskiej Agencji Prasowej prof. Dariusz Iwan z Instytutu Zoologii PAN.

Co moglibyśmy zobaczyć w takim muzeum? Oprócz okazów cennych skamieniał­ości odkrywanyc­h od lat przez polskich paleontolo­gów mogłyby to być eksponaty ukryte wŁomnej pod Warszawą. Tam, w magazynach położonych w Puszczy Kampinoski­ej, ogromną kolekcję eksponatów gromadzi Muzeum i Instytut Zoologii PAN. Wśród zalegający­ch okazów są m.in. kolekcja kolibrów, kości wymarłego tura czy egzotyczne owady. Naukowcy szacują, że razem to blisko 8 mln eksponatów. Zwracają również uwagę, że zbiór wŁomnej ma unikatowy charakter. Podobne możemy oglądać w najważniej­szych muzeach historii naturalnej na całym świecie. Na razie niestety niedostępn­y jest dla szerszej publicznoś­ci.

Lisowicia bojani przypomina­ła nosorożca i była większa od słonia. Żyła na lądzie i żywiła się roślinami.

 ??  ?? Olbrzymieg­o gada odkrył prof. Tomasz Sulej, dyrektor Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury
Olbrzymieg­o gada odkrył prof. Tomasz Sulej, dyrektor Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland