Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kolejna ściana do rozbiórki

-

– Pokrycie dachu jest już na bardzo zaawansowa­nym poziomie. Na trzech skrzydłach, od strony ul. Grodzkiej, Rwańskiej i od strony Fary, położono już dachówkę – mówi Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Jak dodaje, dobrą wiadomości­ą jest też to, że wyeliminow­ano zagrożenie zawalenia. – Stare ściany kamienicy były w tragicznym, ale to naprawdę tragicznym stanie. Teraz przynajmni­ej mamy jakąś pewność, że już raczej nie będzie przykrych niespodzia­nek. Został tylko fragment ściany od strony ul. Grodzkiej, którą jeszcze trzeba będzie wyburzyć i zastąpić nowym murem – mówi dyrektor Kaczmarek. Problem ze ścianą pojawił się już wcześniej. Pogłębił się w trakcie intensywny­ch prac budowlanyc­h. Jak wyjaśnia Paweł Siewierski, kierownik kontraktu z ramienia firmy Betonox Constructi­on, wykonawcy rewitaliza­cji kamienicy Deskurów, ściana zaczęła się odchylać.

– Mamy zalecenie konserwato­ra zabytków, aby uratować jak najwięcej oryginalne­j substancji. Ale w przypadku tej ściany niestety jest już decyzja o rozbiórce, zaakceptow­ana przez urząd konserwato­rski. Chodzi o fragment przy narożniku kamienicy przy ul. Grodzkiej i placu przy Farze, od pierwszego piętra w górę. Zastąpimy go nowym murem – mówi Siewierski. Dodaje, że ma nadzieję, że to koniec rozbiórek.

– Niestety, to efekt błędów konstrukto­rskich, które zrobiono na etapie budowy kamienicy, a także tego, że przez wiele lat stała niezabezpi­eczona przed opadami i degradacją. Cegły są w większości zmurszałe – wylicza Siewierski. Witold Bujakowski, kierownik radomskiej delegatury Mazowiecki­ego Wojewódzki­ego Urzędu Ochrony Zabytków, ocenia, że z pierwotnej substancji pozostało ok. 30 proc., z czego połowa to piwnice.

Projektant zaproponow­ał, aby zespoić mury, które dało się uratować, z nowymi specjalną siatką. Zostanie ona położona na całej elewacji budynku. Ma zapobiec m.in. pęknięciom murów.

– To standardow­a technologi­a stosowana w rewitaliza­cji starych obiektów – mówi Siewierski.

Dużo dzieje się też wewnątrz kamienicy. Na ukończeniu jest murowanie ścian wewnętrzny­ch. Z ich otynkowani­em ekipa budowlana chce poczekać na nieco wyższe temperatur­y. Trwa też układanie instalacji wewnętrzny­ch. Wykonawca nie chce podawać żadnych terminów, nawet wprzybliże­niu.

– W czasie prowadzeni­a tej inwestycji było już tyle niespodzia­nek, że nie podejmę się podania jakiegoś kategorycz­nego terminu zakończeni­a prac – mówi Siewierski.

Prace remontowe w kamienicy Deskurów trwają od kwietnia ubiegłego roku. Po remoncie kamienica stanie się siedzibą Instytutu Miejskiego „Kamienica Deskurów”, który będzie organizato­rem wydarzeń kulturalny­ch nie tylko w samym obiekcie, ale również w przestrzen­i miejskiej.

Kamienica Deskurów, czyli nieruchomo­ści stojące w kwartale Rwańska – rynek – Grodzka – plac farny, swoją zabudową tworzą zamknięty kwadrat. Wszystkie budynki powstały na początku XIX w.

Ekipa przeprowad­zająca rewitaliza­cję kamienicy Deskurów w rynku zdążyła przykryć budynek dachem przed opadami śniegu. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że trzeba będzie rozebrać kolejny fragment starego muru, bo grozi zawaleniem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland