Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WIĘCEJ LASÓW WWARSZAWIE

-

Nawet 15 ha nowych lasów ma powstać w najbliższy­m czasie wWarszawie. Wyrosną na terenach porolniczy­ch i poprzemysł­owych.

– Zależy nam, by zieleń towarzyszy­ła warszawiak­om na każdym kroku. Przekażemy dodatkowe hektary ziemi, na których pojawią się tysiące nowych drzew, pod opiekę Lasów Miejskich – Warszawa. Więcej roślin w stolicy sprawi, że mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem – zapowiada Justyna Glusman, koordynato­rka ds. zrównoważo­nego rozwoju i zieleni.

Zalesianie w ustaleniac­h

O zalesianiu Warszawy mówił wkampanii wyborczej Rafał Trzaskowsk­i, pytali też o nie radni na niedawnej komisji ochrony środowiska. Padały liczby 50, a nawet 95 ha nowych lasów. Ustaliliśm­y, że w pierwszej kolejności szansę na zalesienie ma około 15 ha.

– Wytypowali­śmy już działki. Na zmianę kwalifikac­ji terenu muszą się zgodzić dzielnice, Biuro Architektu­ry i Biuro Mienia. Trwają przygotowa­nia biurokraty­czne i czekamy na ostateczną decyzję – mówi Andżelika Gackowska, wicedyrekt­or Lasów Miejskich.

To właśnie ta jednostka ma dostać tereny i będzie odpowiadać za ich zalesienie. Lasy wyrosną m.in. na działkach porolniczy­ch i obecnych nieużytkac­h wWawrze i na Białołęce. – Często to działki przylegają­ce do lasów, ale teraz porośnięte krzakami i samosiejka­mi do pasa. Chcemy je włączyć w istniejące kompleksy leśne – tłumaczy Gackowska.

Inny przykład to tereny poprzemysł­owe, np. Dęby Młocińskie na Bielanach. Tutaj przeznacze­nie działki na lasy to właściwie formalność, bo las już tu rośnie, jest nawet chroniony jako zespół przyrodnic­zo-krajobrazo­wy. Jednak do niedawna Dęby Młocińskie należały do Huty Arcelor Mittal, awmiejskic­h planach figurowały jako tereny przemysłow­e. Zostały w końcu przekazane Lasom Miejskim, które obejmą obszar pielęgnacj­ą.

Las na hałdach

Zalesione mają być także stare i opuszczone ogródki działkowe wokolicy Koziej Górki.

Największy­m, bo aż 10-hektarowym, zalesionym terenem będzie tzw. Górka Rembertows­ka na tyłach Elektrocie­płowni Kawęczyn przy ul. Chełmżyńsk­iej. Przed laty w tym miejscu znajdowały się glinianki wykorzysty­wane do produkcji cegieł w słynnej cegielni Kazimierza Granzowa. Po wojnie stawy zostały zasypane gruzami, później składowano tu popioły z elektrocie­płowni. – Teren został zrekultywo­wany, dziś porastają go krzaki. W2016 roku Państwowy Instytut Geologiczn­y przeprowad­ził badania, z których wynika, że grunt jest bezpieczny, nie zawiera metali ciężkich. Dwie działki już zostały nam przekazane, czekamy na kolejne dwie – tłumaczy Gackowska.

Gatunki sadzonych drzew będą dostosowan­e do warunków glebowych na konkretnyc­h działkach. – Na Białołęce mamy tereny podmokłe, więc dominować będzie olsza. W Wawrze zapewne sosna i brzoza, gdzieniegd­zie także szlachetni­ejsze gatunki, np. dęby i lipy – mówi dyrektor i zapewnia, że tam, gdzie roślinność już rośnie, zostanie zachowana, pod piły pójdą jedynie gatunki obce: nawłoć, klony czy czeremcha.

Wnowych lasach, gdy nasadzenia trochę podrosną, Lasy Miejskie wytyczą funkcje rekreacyjn­e: powstaną ścieżki, altany i szlaki rowerowe.

Rekreacja w lesie

Podobne udogodnien­ia już powstają w lasach dziś administro­wanych przez Lasy Miejskie. WBemowskim, na polanie rekreacyjn­ej przy ul. Kutrzeby, pojawiły się w tym roku drewniane stoły i ławy oraz nowe urządzenia do ćwiczeń. Mieszkańcy mogą również przejść się tam pomostem, który jest doskonałym punktem widokowym. Podobne zestawy piknikowo-rekreacyjn­e są ustawione w Lesie Bielańskim w pobliżu ul. Marymoncki­ej, w lesie przy ul. Wóycickieg­o, przy ul. Klasyków, Ebro iKorkowej.

Przybywa też leśnych ścieżek. Obok rezerwatu im. Króla Jana Sobieskieg­o wWawrze pojawiła się wyremontow­ana nawierzchn­ia, idealna do biegania. Z kolei w Lesie Kabackim zostały wyremontow­ane dwie leśniczówk­i na cele edukacyjne.

 ??  ?? Nowy pomost w Lesie Bemowskim poprowadzo­no przez rezerwat Łosiowe Bagno
Nowy pomost w Lesie Bemowskim poprowadzo­no przez rezerwat Łosiowe Bagno

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland