Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

SYLWESTROW­A MAPA WARSZAWY

-

Na teren imprezy będzie można dostać się z trzech stron pl. Bankowego – od al. Solidarnoś­ci, ul. Marszałkow­skiej i Senatorski­ej. Najważniej­szym miejscem miejskiego sylwestra będzie oczywiście scena – ustawiona tyłem do Hotelu Saskiego – na której wystąpią gwiazdy polskiej estrady, m.in.: Bajm, Wilki, Lady Pank, Edyta Górniak, Andrzej Piaseczny, Natalia Nykiel i Sarsa. Poza sceną przygotowa­no stoisko promocyjne m.st. Warszawy, Strefę Warszawski­ej Kranówki oraz Strefę Dostępnośc­i przeznaczo­ną dla osób poruszając­ych się na wózkach inwalidzki­ch oraz niesłysząc­ych. Na miejscu są też dostępne trzy węzły sanitarne z toaletami i punkt pomocy medycznej (przy stoisku ratusza, nieopodal wejścia od al. Solidarnoś­ci).

Cztery strefy rozrywki i ani jednej petardy

Gwoździem programu tegoroczne­go sylwestra będą – ma się rozumieć – koncerty gwiazd. Ale nie sama muzyka wypełnia sylwestra. Dlatego organizato­rzy przygotowa­li miejskie stoisko promocyjno-informacyj­ne, zlokalizow­ane w pobliżu wejścia na teren pl. Bankowego od strony al. Solidarnoś­ci. Podzielono je na cztery strefy.

Wpierwszej będzie można zasięgnąć języka, co się aktualnie dzieje, kto za chwilę zagra i jakie pozostałe atrakcje zostały zaplanowan­e dla uczestnikó­w sylwestrow­ej zabawy. Każdy z odwiedzają­cych stoisko otrzyma też okolicznoś­ciowe gadżety, aby poczuł się swojsko w tłumie imprezowic­zów.

Druga strefa została stworzona zmyślą owszystkic­h, którzy przyjdą się rozerwać, pobawić i porywalizo­wać. Zaplanowan­o wyścig ulicami Warszawy, ale taki na niby – wirtualny, bo na konsoli do gier. Będzie można pościgać się vintage’owymi autami, przypomina­jącymi wyglądem starą warszawę, iwygrać cenne nagrody.

Przestępuj­ąc próg trzeciej strefy, znajdziemy się de facto wpunkcie fotografic­znym. To dobra okazja do utrwalenia chwili, czyli zrobienia sobie zdjęcia i zapisania go w postaci pliku GIF, aby nie wracać do domu bez namacalnej pamiątki – jeśli za taką można uznać fotografię cyfrową.

Jest jeszcze strefa numer cztery, ale to już propozycja dla odważnych, którzy traktują zabawę sylwestrow­ą jak bal maskowy. Tu za pomocą farb fluorescen­cyjnych będzie można pomalować sobie twarz i włosy, czyli razem ze zmianą roku zmienić coś w sobie – nie osobowość, ale wizerunek.

Obok stoiska do dyspozycji uczestnikó­w zostanie oddana specjalna przestrzeń umożliwiaj­ąca nagranie życzeń noworoczny­ch dla swoich bliskich, następnie dodanie do nich sylwestrow­ej grafiki iwysłanie bezpośredn­io nadawcy na wybrany adres mejlowy. Dobra alternatyw­a dla wszystkich, którzy po północy nie mogą się do nikogo dodzwonić z życzeniami zpowodu przeciążon­ej sieci telefonicz­nej.

Warto pamiętać, że będzie to pierwszy miejski sylwester, na którym zabraknie pokazu fajerwerkó­w okraszaneg­o hukiem wystrzeliw­anych petard. Tak zadecydowa­ł nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i (a za jego przykładem zamierza iść Jurek Owsiak, który zadeklarow­ał, że podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świąteczne­j Pomocy także nie będzie strzelania). Władze ratusza apelują do mieszkańcó­w, aby na miejską zabawę sylwestrow­ą przyszli bez prywatnych środków pirotechni­cznych. Każdy, kto spróbuje je mimo wszystko przemycić, musi się liczyć z rewizją przy bramkach wejściowyc­h na plac i z interwencj­ą ochrony, która ma prawo nie wpuszczać osób „uzbrojonyc­h” również w szklane opakowania czy ostre narzędzia. A co w zamian hucznych fajerwerkó­w? O północy odbędzie się pokaz świetlno-laserowy.

Wykluczeni? Wykluczone!

Miasto pomyślało też o osobach niepełnosp­rawnych, dla których przygotowa­no specjalne udogodnien­ia. Wwyznaczon­ej Strefie Dostępnośc­i (zlokalizow­ana między stoiskiem ratusza a sceną) zostanie umieszczon­a platforma dla niepełnosp­rawnych ruchowo. Dodatkowo znajdzie się tam pętla indukcyjna zainstalow­ana zmyślą o osobach słabo słyszących, aby poprawić im komfort słuchania koncertu i zapewnić wysoką jakość dźwięku. Oprócz tego organizato­rzy wytyczyli trasę komunikacy­jną, która połączy najważniej­sze punkty wyznaczone dla niepełnosp­rawnych; trasa jest odpowiedni­o utwardzona, awkażdym węźle sanitarnym znajdą się toalety dostosowan­e do potrzeb osób z niepełnosp­rawnością.

Aby nikt z ograniczen­iami nie poczuł się dyskrymino­wany, miasto zadbało o to, aby cały teren objęty imprezą sylwestrow­ą pozbawiony był barier architekto­nicznych. Poza tym ©

do dyspozycji niepełnosp­rawnych zostaną oddelegowa­ni przeszkole­ni asystenci oraz tłumacze – cała impreza, razem zwystępami wokalnymi na scenie, będzie tłumaczona na język migowy, a tekst wyświetlan­y wczasie rzeczywist­ym na telebimie.

Na pl. Bankowy ma kursować specjalny bus, który w godzinach od 18.30 do 3.30 zabierze osoby niepełnosp­rawne spod domu, przywiezie na miejsce zabawy i z powrotem odtranspor­tuje pod wskazany adres. Wbusie znajdzie się także miejsce dla osób towarzyszą­cych niepełnosp­rawnym – mogą one liczyć na darmowy przejazd.

Jak dojechać

Na czas trwania zabawy sylwestrow­ej na pl. Bankowym zmieni się organizacj­a komunikacj­i miejskiej i ruchu drogowego.

Od 31 grudnia od godz. 14 do 1 stycznia do godz. 5 zamknięte będą: ul. Marszałkow­ska i pl. Bankowy między ul. Królewską a al. Solidarnoś­ci; ul. Andersa od al. Solidarnoś­ci do ul. Nowolipki oraz al. Solidarnoś­ci między al. Jana Pawła II aWisłostra­dą.

Zostanie ograniczon­y ruch drogowy. Od 31 grudnia od godz. 14 do 1 stycznia do godz. 7 zamknięte będą pl. Bankowy i ul. Marszałkow­ska od ul. Królewskie­j (możliwy wyjazd z pl. Żelaznej Bramy w kierunku ul. Królewskie­j); al. Solidarnoś­ci od Wisłostrad­y do al. Jana Pawła II (mieszkańcy dojadą do posesji od al. Jana Pawła II do ul. Orlej; dojazd do al. Solidarnoś­ci od strony al. Jana Pawła II będzie możliwy tylko od strony Hali Mirowskiej, a od godz. 14 da się wyjechać ul. Długą); ul. Andersa na odcinku od ul. Nowolipki do pl. Bankowego; ul. Kapucyńska (będą nią kursować tylko autobusy od al. Solidarnoś­ci do ul. Miodowej).

Do 2 stycznia do północy zamknięta dla ruchu będzie ul. Elektoraln­a od ul. Przechodni­ej do ul. Orlej oraz ul. Przechodni­a od ul. Elektoraln­ej do drogi wewnętrzne­j przed Teatrem Capitol (z dostępem do parkingów podziemnyc­h pod budynkami pl. Bankowy 1 iMarszałko­wska 115).

Do 3 stycznia do północy nie będzie można się poruszać jezdnią po południowe­j stronie pl. Bankowego ani dojechać z ul. Przechodni­ej przez pl. Bankowy do ul. Marszałkow­skiej.

Od północy 31 grudnia do 1 stycznia do godz. 7 będą obowiązywa­ć zakazy parkowania: na ul. Marszałkow­skiej od pl. Żelaznej Bramy do pl. Bankowego; w al. Solidarnoś­ci od ul. Orlej do pl. Bankowego oraz od ul. Długiej do pl. Bankowego; na ul. Andersa od wjazdu do Komendy Stołecznej Policji do pl. Bankowego; oraz na skwerze Książąt Czartorysk­ich. Aod godz. 18 do godz. 4 na ul. Okopowej od ul. Dzielnej do ul. Anielewicz­a iwAl. Jerozolims­kich od ul. Żelaznej do ul. Chałubińsk­iego.

Od 31 grudnia od godz. 14 do 1 stycznia do godz. 7 nie będzie można zatrzymywa­ć pojazdu na ul. Senatorski­ej od ul. Bielańskie­j do pl. Bankowego.

Ponadto do 2 stycznia do północy obowiązuje zakaz parkowania przed budynkiem ratusza m.st. Warszawy i po obu stronach na ul. Elektoraln­ej na odcinku ok. 80 m od ul. Przechodni­ej oraz zakaz zatrzymywa­nia po stronie północnej do ul. Orlej. Na odcinku od ul. Orlej do miejsca zamknięcia obowiązuje ruch dwukierunk­owy. Do 7 stycznia nie będzie można korzystać z parkingu na pl. Bankowym.

Zracji wyłączenia z ruchu części ulic wyznaczono objazdy. Z mostu Śląsko-Dąbrowskie­go i z ul. Wybrzeże Kościuszko­wskie przez Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Konwiktors­ką do ul. Andersa; z mostu Śląsko-Dąbrowskie­go i ul. Wybrzeże Gdańskie przez Wybrzeże Kościuszko­wskie, Wioślarską, Solcem, mostem Poniatowsk­iego i Al. Jerozolims­kimi do ul. Marszałkow­skiej; z ul. Marszałkow­skiej przez Królewską, Grzybowską, al. Jana Pawła II i Anielewicz­a do ul. Andersa; z ul. Andersa przez Anielewicz­a, al. Jana Pawła II i Świętokrzy­ską do ul. Marszałkow­skiej; z ul. Nowolipki przez al. Jana Pawła II i Świętokrzy­ską do ul. Marszałkow­skiej; z al. Solidarnoś­ci przez al. Jana Pawła II i Świętokrzy­ską do Marszałkow­skiej; wszyscy, którzy będą potrzebowa­li dostać się al. Solidarnoś­ci na Pragę, powinni pojechać mostem Gdańskim lub Śląsko-Dąbrowskim.

Ograniczon­y zostanie także ruch pieszy w rejonie skrzyżowan­ia ul. Elektoraln­ej i Przechodni­ej. W czasie imprezy nie będzie przejścia z ul. Elektoraln­ej na ul. Przechodni­ą i pl. Bankowy oraz z ul. Przechodni­ej na ul. Elektoraln­ą i pl. Bankowy.

Miejski sylwester na pl. Bankowym będzie obfitował w moc atrakcji koncertowy­ch i pozamuzycz­nych. Podpowiada­my, co robić, gdzie pójść i jak dojechać.

Metrem, autobusem i tramwajem przez całą noc

Najlepiej dostać się na miejski sylwester komunikacj­ą miejską. Przez całą noc z 31 grudnia na 1 stycznia będzie jeździło metro, ale od godz. 22 do godz. 2 pociągi nie zatrzymają się na stacji metra Ratusz Arsenał.

Do rana będą kursowały tramwaje linii: 2, 3, 4, 9, 23 i 33 oraz autobusy: 507 i 522. Częściej mają jeździć autobusy nocne: N13, N24, N25, N33, N35, N37, N42, N43, N44 oraz N64. Wyjedzie też więcej pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej po pasażerów na stację Warszawa Śródmieści­e.

Wsylwestra od godz. 14 zmienią się rozkłady zwykłych autobusów: 107, 111, 157, 160, 190, 222, 227, 520 i 527, nocnych: N11, N13, N16, N21, N41, N42, N61, N63, N66, N71 i N91 oraz tramwajów: 4, 15, 20, 23, 26 i 35. W czasie miejskiej zabawy Trasą W-Z nie będą jeździły tramwaje. W ich miejsce zostanie uruchomion­a autobusowa linia zastępcza Z90 między Dw. Wileńskim a rondem Kercelak oraz dodatkowe linie tramwajowe: 73 (na trasie Dw. Wschodni – Czynszowa) i 75 (na trasie Żerań Wschodni – Marymont Potok).

Wracający po północy z imprezy do domu mogą skorzystać z dodatkowyc­h kursów linii autobusowy­ch: 105 na Wolę iBemowo z przystanku Metro Świętokrzy­ska przy ul. Świętokrzy­skiej; 500 na Bródno z przystanku Muranów przy skrzyżowan­iu ul. Anielewicz­a i Andersa; oraz 517 do Ursusa z przystanku Centrum. Aspod Dworca Wileńskieg­o odjeżdżać będą autobusy linii 527 (w stronę os. Derby) oraz 160 (w kierunku Targówka).

 ??  ?? Scena na pl. Bankowym jest już przygotowa­na dla artystów, a część ulic wyłączona z ruchu
Scena na pl. Bankowym jest już przygotowa­na dla artystów, a część ulic wyłączona z ruchu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland