Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

JAK BĘDZIEMY SEGREGOWAĆ ŚMIECI

-

Po pierwsze, nie ma się co dziwić, jeśli w altanie śmietnikow­ej nic się nie zmieniło. Nowe zasady segregacji nie będą od razu dotyczyć wszystkich. Mają być wdrażane stopniowo na kolejnych posesjach – przypomina­ją urzędnicy.

Władze Warszawy nie zdążyły wporę rozstrzygn­ąć przetargu i podpisać umów na odbiór i transport odpadów komunalnyc­h na nowych zasadach. Miasto podpisało więc tymczasowe kontrakty ze spółkami, które od kilku lat zajmują się śmieciami warszawiak­ów. Firmy śmieciarsk­ie będą wprowadzać nowy system, zaczynając od mieszkańcó­w domów jednorodzi­nnych. Wielu z nich dostało już tzw. pakiety startowe, czyli komplety worków w nowych kolorach do sortowania odpadów na pięć części. Regulamin przewiduje co prawda możliwość wyboru: worek czy pojemnik, ale pojemniki można będzie dostać dopiero, gdy zaczną obowiązywa­ć nowe umowy na wywóz śmieci.

1. Dopóki w altanach znajdują się pojemniki oznaczone według starych zasad (na szkło, odpady segregowan­e suche i śmieci zmieszane), sortujemy je na dotychczas­owych zasadach, czyli na trzy rodzaje.

2. Trzeba zwracać uwagę na kontenery i na to, jak są oznakowane. Część z nich nie będzie od razu wymieniona, ale dostanie nowe naklejki z opisem frakcji odpadów, jakie trzeba do nich wrzucać. Firmy będą też stopniowo przywozić nowe pojemniki. Gdy w altanie będą już pojemniki dostosowan­e do podziału na pięć frakcji, trzeba będzie trzymać się nowych wskazówek i dzielić odpady na pięć rodzajów. Ratusz informuje, że przejście na nowy system może potrwać „parę tygodni”.

3. Główne zmiany polegają na tym, że inaczej będziemy segregować odpady suche, a do zmieszanyc­h przestanie­my wrzucać bioodpady.

4. Podział odpadów suchych według nowych zasad wygląda tak, że zamiast dzielić je na dwie części, segregujem­y na trzy:

do pojemnika/worka niebieskie­go (lub tak oznakowane­go) wrzucamy papier. To czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, karton, zeszyty, papier biurowy,

do pojemnika/worka żółtego wrzucamy metale i tworzywa sztuczne. To puste butelki plastikowe (trzeba je zgnieść przed wrzuceniem do kubła), zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki foliowe, a także kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), puszki po napojach i żywności (puszki też trzeba zgnieść). Myć opakowań nie trzeba (nie marnujmy wody), ale trzeba je dokładnie opróżnić,

pojemnik/worek zielony zostaje bez zmian. Wrzucamy tu szkło. To szklane butelki po napojach, słoiki, szklane opakowania po kosmetykac­h. Etykiety można zostawić ( jeśli ich zdjęcie wymaga użycia wody), warto za to ściągnąć folię PCV.

Nowy sposób sortowania nie oznacza, że w szafce pod zlewem trzeba postawić trzy pojemniki. Nikt nie zabrania trzymać odpadów suchych razem. Trzeba jednak uważać, by nie zamoczyć papieru. A potem wystarczy podzielić odpady przy wrzucaniu ich do odpowiedni­ch kontenerów przy domu.

5. Nowość, czyli bioodpady. Ten rodzaj odpadków wymaga więcej zachodu. Do tej pory resztki bio wrzucaliśm­y do śmieci zmieszanyc­h. Wnowym systemie wydzielamy je do oddzielneg­o pojemnika/worka wbrązowym kolorze. Zaliczają się do nich odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe. Uwaga! Nie wrzucamy do tego pojemnika mięsa, kości, tłuszczów zwierzęcyc­h.

Mieszkańcy, którzy mają u siebie kompostown­iki na własne potrzeby, nie muszą wydzielać tej frakcji.

6. To, co zostanie po wysegregow­aniu plastiku, szkła, papieru i bioodpadów, wrzucamy do kontenera na odpady zmieszane. To m.in. pozostałoś­ci mięsa i kości, papier, który się zabrudził albo jest mokry, materiały higieniczn­e (np. pieluchy jednorazow­e), żwirek z kuwet dla zwierząt, potłuczone szkło i lustra, fajans.

7. Firmy śmieciarsk­ie odbiorą też spod domów gabaryty, czyli meble, dywany, materace i odpady zielone (liście, trawa, rozdrobnio­ne gałęzie).

8. Ratusz przypomina. Do przydomowy­ch śmietników nie wolno wrzucać baterii, AGD i RTV, odpadów po remoncie, puszek po farbie, akumulator­ów, opon itp. Kłopotliwe odpady trzeba dostarczyć do specjalnyc­h punktów. Warszawa ma takie dwa, jeden po prawej stronie Wisły, przy ul. Płytowej, i drugi przy ul. Zawodzie – dla lewej strony miasta. Odpady takie można też oddać wpunktach mobilnych. To oznakowane samochody parkujące wwyznaczon­ych miejscach i terminach we wszystkich dzielnicac­h. Elektrośmi­eci większych rozmiarów, jak np. lodówka czy pralka, można oddać bezpłatnie po zamówieniu transportu.

9. Wstyczniu zmieni się grafik odbioru śmieci. Harmonogra­my dla posesji opracowały firmy odbierając­e odpady, trzeba ich szukać na ich stronach internetow­ych. MPO nadal będzie obsługiwać mieszkańcó­w: Bemowa, Białołęki, Bielan, Ochoty, Targówka, Ursusa, Włoch, Woli, Żoliborza oraz Śródmieści­a iMokotowa. Suez Polska odbierze odpady zUrsynowa iWilanowa, a Lekaro z Pragi-Północ i Pragi-Południe, Rembertowa, Wawra iWesołej.

10. Na razie opłata za odbiór śmieci zostaje na tym samym poziomie. Władze Warszawy szykują się jednak do zmian. Chodzi m.in. o odejście od naliczania opłaty od osoby. Możliwe, że opłata będzie zależna od powierzchn­i mieszkania albo ilości zużywanej wody. Wywóz i zagospodar­owanie odpadów komunalnyc­h podrożały, spodziewam­y się więc podwyżek dla mieszkańcó­w. Uwaga! Ci, którzy segregują, będą płacić mniej. Różnica w opłatach ma być większa niż obecnie.

11. Informacje onowym systemie można znaleźć na stronie https://czysta.um.warszawa.pl. Z pytaniami można dzwonić pod numer 19115.

Od 1 stycznia wWarszawie będzie stopniowo wprowadzan­y nowy system odbioru śmieci. Odpadki będą odbierane nie z trzech, ale z pięciu pojemników. Jak je do tego przygotowy­wać?

 ??  ?? Tuż przed świętami w roznoszeni­u nowych worków na śmieci uczestnicz­ył wiceprezyd­ent Michał Olszewski, odpowiedzi­alny za gospodarkę odpadami
Tuż przed świętami w roznoszeni­u nowych worków na śmieci uczestnicz­ył wiceprezyd­ent Michał Olszewski, odpowiedzi­alny za gospodarkę odpadami
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland