Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nowa ładowarka dla elektryczn­ych autobusów

-

Podobne deklaracje władze Warszawy i Miejskich Zakładów Autobusowy­ch składają od kilku lat. Realizacja tego celu idzie jednak topornie. Po pierwsze, MZA mają na razie zaledwie 30 autobusów elektryczn­ych (na mniej więcej 1,5 tys. wszystkich). Tylko część z nich wjeżdża na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieśc­ie po trasie linii 222 z ul. Spartański­ej. Na tej pętli zamontowan­o pierwszą ładowarkę prądu, która działa od połowy 2017 r.

Niestety, pasuje tylko do elektryczn­ych solarisów, aMZA kupiły też 10 ursusów z takim napędem. Ich baterie muszą być ładowane wzajezdni przy ul. Woronicza. Tam w jednym zursusów wybuchł w listopadzi­e pożar. – W trakcie wykonywani­a działań serwisowyc­h przez pracownikó­w producenta doszło do zwarcia wkabinie kierowcy – przekazał nam Adam Stawicki, rzecznik MZA. Dodał, że ogień udało się stłumić gaśnicą, a lubelska fabryka ma wyjaśnić przyczyny pożaru i usunąć jego skutki.

Ładowarka, która stanęła właśnie na pętli Konwiktors­ka, jest przeznaczo­na właśnie do ładowania ursusów na linii 178 kursującej do Ursusa przez Krakowskie Przedmieśc­ie. Według Stawickieg­o krótkie autobusy będą podjeżdżać z podniesion­ym pantografe­m pod wysięgnik urządzenia. Kawałek dalej, na wysokości stadionu Polonii Warszawa, zaczął się montaż ładowarki pasującej do solarisów. To przystanek ursynowski­ej linii 503, na której trasę wyjeżdżają jednak wyłącznie przegubowc­e. MZA testują jednego takiego solarisa na prąd.

Tuż przed wyborami samorządow­ymi spółka ogłosiła przetarg na dostawę 130 długich autobusów elektryczn­ych. Wartość tego rekordoweg­o wPolsce zamówienia przekracza 300 mln zł. Koszty częściowo pokryje Unia Europejska. Producenci mieli zastrzeżen­ia do warunków kontraktu i musiała je rozstrzyga­ć Krajowa Izba Odwoławcza. Złożyli też kilkadzies­iąt pytań do MZA. Z tego powodu miejski przewoźnik przesunął otwarcie ofert na 8 stycznia.

Stawicki zapowiada, że w 2019 i 2020 r. stanie jeszcze kilkanaści­e ładowarek ulicznych na pętlach, gdzie zawracają linie kursujące Traktem Królewskim. W pierwszej kolejności wymienia Szczęśliwi­ce iWilanów.

Nowe urządzenie do uzupełnian­ia prądu w bateriach autobusowy­ch stanęło na pętli Konwiktors­ka. Stąd „elektryki” będą wyruszać na Trakt Królewski, z którego ma zniknąć tabor mniej ekologiczn­y z silnikami Diesla.

 ??  ?? Nowy punkt ładowania baterii autobusowy­ch przy Konwiktors­kiej
Nowy punkt ładowania baterii autobusowy­ch przy Konwiktors­kiej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland