Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Słyszymy wiecznie „nie teraz”

-

Wsobotę opozycja uliczna przegłosow­ała swój manifest i powołała Parlament Obywatelsk­i. – Chodzi o to, żeby opozycja nie miała pustych szuflad i była przygotowa­na do przejęcia władzy po PiS – mówił Jacek Szymanders­ki, jeden z uczestnikó­w Kongresu Obywatelsk­ich Ruchów Demokratyc­znych. Opozycja uliczna z całej Polski zjechała się do Warszawski­ego Domu Technika NOT. Około 80 fundacji, grup formalnych i nieformaln­ych wzięło udział w drugim Kongresie Obywatelsk­ich Ruchów Demokratyc­znych. Byli m.in. Obywatele RP, KOD, Ogólnopols­ki Strajk Kobiet, Miasto Jest Nasze, przyjechal­i nawet Wolni Obywatele Zamościa i Rebelianci Podkarpacc­y. W sumie blisko 400 osób.

Dużo mówiło się o potrzebie jedności. – Inaczej jesteśmy bez szans – mówiła Dorota Stalińska, aktorka i samorządow­iec.

Witold Moszyński, prezes fundacji My Obywatele UE: – Jesteśmy pracodawca­mi polityków. Muszą mieć świadomość, że możemy ich zwolnić z pracy. Ale społeczeńs­two obywatelsk­ie czeka na sensowny projekt dla Polski, a nie wyłącznie na odsunięcie PiS od władzy.

– Nie chcemy powrotu do sytuacji sprzed 2015 roku. Ruchy obywatelsk­ie i świadoma opinia publiczna mają odgrywać większą rolę, niż działo się to poprzednio – podkreślał Jacek Szymanders­ki z organizacj­i Długi Stół.

Paweł Kasprzak (Obywatele RP) skarżył się: – Słyszymy wiecznie „nie teraz”, najpierw odbijemy demokrację, a potem zrealizuje­my postulaty obywateli. Jeśli ktoś liczy, że problemy rozwiążą się same, gdy PiS zostanie odsunięty od władzy, jest w błędzie. A jeśli ktoś uważa, że można odsunąć postulaty kobiet, połowy narodu, na bliżej nieokreślo­ną przyszłość, to jestem w szoku.

Jedną z kluczowych decyzji kongresu było przegłosow­anie manifestu programowe­go. Opozycja uliczna chce przede wszystkim „przywrócen­ia wPolsce demokracji ipraworząd­ności”. Dalej pojawiają się postulaty zbliżenia i dobrej współpracy zUnią Europejską.

Ważnym punktem manifestu są prawa kobiet: mają być traktowane równo i same decydować o macierzyńs­twie.

Marta Lempart, inicjatork­a Ogólnopols­kiego Strajku Kobiet, wymieniała postulaty zebrane w 2017 roku: dostępna ibezpłatna antykoncep­cja, standardy okołoporod­owe, finansowan­ie zabiegów in vitro, bezpieczna, darmowa aborcja. – Żądamy wdrożenia konwencji antyprzemo­cowej i zaprzestan­ia procedowan­ia ustawy otym, że mąż może bić żonę. Żądamy państwa, wktórym jest rozliczana zbrodnia pedofilii, wktórym jest opieka medyczna, a nie watykańska – mówiła.

W manifeście jest też mowa o ochronie środowiska, potrzebie zmian w systemie edukacji, reformie mediów publicznyc­h iwzmocnien­iu niezależno­ści mediów.

 ??  ?? Wkongresie wziął udział były prezes Trybunału Konstytucy­jnego Jerzy Stępień
Wkongresie wziął udział były prezes Trybunału Konstytucy­jnego Jerzy Stępień

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland