Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Króliki pogonią rowerzystó­w

-

Totemy, czyli słupki przy szlakach rowerowych poza jezdniami, wyświetlą symboliczn­e komunikaty. Zarząd Dróg Miejskich podda ten pomysł wtym roku konsultacj­om społecznym. Podniesion­y kciuk ma oznaczać jazdę zodpowiedn­ią prędkością. Królik – lepiej przyspiesz, żeby zdążyć na zielone światło. Żółw – zwolnij, a krowa – i tak trafisz na czerwone.

Takie oznakowani­e od 2017 r. działa testowo w holendersk­ich miastach: Antwerpii, Eindhoven iUtrechcie. WMarburgu niemiecki system sterowania prędkością rowerzystó­w przyspiesz­ył przejazdy o 30 proc. między kampusem uniwersyte­ckim a biblioteką. Cykliści korzystają tam ze specjalnej aplikacji na telefony komórkowe, która łączy ich zcentralą ruchu.

– Znacznie mniej rowerzystó­w zatrzymuje się przed skrzyżowan­iami, a to bardzo irytujące. W Polsce nie spotkałem się z koordynacj­ą sygnalizac­ji świetlnej dla rowerzystó­w. Jej wprowadzen­ie wWarszawie może zachęcić jeszcze więcej osób do korzystani­a z rowerów. To optymalny środek transportu przy dojazdach na odległość do 5 km – uważa Krzysztof Witoń z firmy Siemens Mobility, która na zlecenie ZDM rozszerza warszawski system sterowania ruchem o kolejne skrzyżowan­ia.

W2019 r. totemy dla cyklistów staną przy testowym odcinku. Siemens przygotowa­ł komputerow­ą symulację dla Wisłostrad­y między mostem Gdańskim a ul. Sanguszki. Niewyklucz­one, że królik popędzi rowerzystó­w na jeszcze bardziej obleganym przez nich szlaku – wzdłuż ul. Świętokrzy­skiej (ponad 1 mln przejazdów na dwóch kółkach w2018 r.!). Inne miejsce, by wypróbować totemy, wskazuje wicedyrekt­or ZDM Tamas Dombi. To skrzyżowan­ie al. Jana Pawła II i al. „Solidarnoś­ci”, które pod względem natężenia ruchu rowerowego zdetronizo­wało właśnie al. Prymasa Tysiącleci­a u zbiegu z ul. Kasprzaka na Woli. W przyszłym roku cykliści spotkają totemy w 30 miejscach.

ZDM przymierza się też do wprowadzen­ia zielonej fali dla autobusów na buspasach. W tym roku odbędą się testy. Drogowcy myślą o takich próbach po otwarciu al. Polski Walczącej między Wisłostrad­ą a Trasą Łazienkows­ką. Buspasem ma tamtędy kursować linia 168.

Jarosław Szustek z Tramwajów Warszawski­ch informuje, że udało się już skoordynow­ać sygnalizac­ję na 98 skrzyżowan­iach, które przecinają tory, a to 38 proc. wszystkich. Ideałem byłoby, gdyby tramwaje zatrzymywa­ły się tylko na przystanka­ch, bo wtedy pasażerowi­e szybciej docieralib­y do celu. Mamy już wWarszawie całkiem długie odcinki torowisk z zieloną falą, np. na linii od Tarchomina przez most Północny aż do Hali Marymoncki­ej. Ostatnio sygnalizac­ja przestała zatrzymywa­ć tramwaje na Puławskiej między pętlą Wyścigi aMetrem Wilanowska.

Sebastian Kubanek z ZDM zapowiedzi­ał nową zieloną falę dla kierowców. Wpłynęły oferty w przetargu na skoordynow­anie sygnalizac­ji wzdłuż całej al. Niepodległ­ości i na ul. Chałubińsk­iego do Dworca Centralneg­o. To kilkanaści­e skrzyżowań. Równocześn­ie wykonawca wytyczy na tym odcinku drogę rowerową, przy której też mogą stanąć totemy z królikami.

Zielona fala w sygnalizac­ji już nie tylko dla kierowców i motorniczy­ch. Pierwszy taki odcinek zyskają autobusy, a przed 30 skrzyżowan­iami staną totemy dla cyklistów z informacją, że powinni przyspiesz­yć albo zwolnić.

 ??  ?? Testowy odcinek zielonej fali dla rowerzystó­w na Wisłostrad­zie przed ul. Sanguszki
Testowy odcinek zielonej fali dla rowerzystó­w na Wisłostrad­zie przed ul. Sanguszki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland