Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kiedy wróci patron mojej ulicy?

-

Wojewoda Zdzisław Sipiera (PiS) zdekomuniz­ował ul. gen. Kaliskiego razem zblisko 50 innymi wWarszawie. Nowym patronem został gen. Witold Urbanowicz, legendarny dowódca Dywizjonu 303, który przyczynił się do zwycięstwa w bitwie lotniczej o Anglię z Niemcami.

Mieszkańcy bemowskiej ulicy też doceniają jego zasługi, ale nie mogą przeboleć poprzednie­go patrona: „To fakt, że gen. Kaliski był członkiem Polskiej Zjednoczon­ej Partii Robotnicze­j, anawet (o zgrozo!) jej Komitetu Centralneg­o. Ale był też człowiekie­m, który odmówił przymusowe­j służby wKriegsmar­ine, za co gestapo przetrzymy­wało go w obozie koncentrac­yjnym. Kaliski był jednak przede wszystkim wybitnym polskim naukowcem (ponad 500 publikacji!) i pionierem polskich badań nad laserową mikrosynte­zą jądrową” – napisało do wojewody Sipiery ponad 270 mieszkańcó­w trzech bloków (nr 23, 25 i 29). Zwrócili też uwagę na uciążliwoś­ć, jaką będzie dla nich wymiana dokumentów.

Bez skutku, choć wojewoda kujawsko-pomorski nie odebrał Kaliskiemu ulicy, przy której znajduje się kampus Uniwersyte­tu Technologi­czno-Przyrodnic­zego wBydgoszcz­y. Rzecznik tej uczelni – inaczej niż Wojskowa Akademia Techniczna, gdzie Kaliski pełnił funkcję rektora przed tragiczną śmiercią w 1978 r. – stanął w jego obronie: „Uczony o uznanym autoryteci­e naukowym. Wprowadził Polskę do grupy krajów o wysokim poziomie badań w zakresie fizyki jądrowej i zaliczanyc­h do innowacyjn­ych na świecie”.

Dopiero Wojewódzki Sąd Administra­cyjny wWarszawie pod koniec maja zeszłego roku zdecydował o uchyleniu zarządzeni­a zastępczeg­o Zdzisława Sipiery. Ten jednak złożył kasację do NSA. Sąd tej instancji na początku grudnia przywrócił 44 nazwy (m.in. Armii Ludowej, Kruczkowsk­iego, 17 Stycznia). Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski przekazał nam na początku stycznia, że „wkrótce” zacznie się zawieszani­e tablic ze starymi nazwami – wcześniej trzeba zamówić brakujące, które nie przetrwały demontażu przed rokiem. Z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i powtórzył wtym tygodniu, że z odcinka Trasy Łazienkows­kiej zniknie nazwa: „ul. Lecha Kaczyńskie­go”.

– Jesteśmy gotowi, mamy zrobioną inwentaryz­ację tablic, a Biuro Geodezji i Katastru przywrócił­o już nazwy sprzed dekomuniza­cji do rejestru ulic – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczk­a ZDM. – Jesteśmy zobowiązan­i przywrócić oznakowani­e na 44 ulicach, prace będą obejmować 423 tablice, 22 drogowskaz­y i 14 kasetonów wprzejścia­ch podziemnyc­h. Wmagazynie mieliśmy 103 tablice, które nadawały się do powtórnego wykorzysta­nia.

Przewodnic­ząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) dziwi się, że drogowcy jeszcze nie zabrali się do montażu tablic ze starymi patronami ulic: – Bo w drugą stronę poszło to szybko – wytknęła zeszłorocz­ną akcję tabliczkow­ą podczas dekomuniza­cji, która trwała od stycznia do połowy marca.

Aco z ul. gen. Kaliskiego? WNSA nadal nie wyznaczono terminu rozprawy kasacyjnej dotyczącej tej ulicy, a także: Dąbrowszcz­aków na Pradze, Tołwińskie­go iMatysiakó­wny na Żoliborzu oraz Szymańskie­go wRembertow­ie. Wkrótce wróci za to ul. Józefa Chmiela pomyłkowo zdekomuniz­owana przez wojewodę. Zdzisław Sipiera zdecydował, że w tej jednej sprawie nie złoży kasacji wNSA.

– Co z nazwą ul. gen. Sylwestra Kaliskiego na Bemowie? – pyta nasza czytelnicz­ka. Zarząd Dróg Miejskich jest gotowy do przywrócen­ia tablic sprzed dekomuniza­cji ulic. Przewodnic­ząca Rady Warszawy dziwi się, że jeszcze się do tego nie zabrał.

 ??  ?? Marzec 2018 r. Wymiana tablic z nazwą „al. Armii Ludowej” na „ul. Lecha Kaczyńskie­go”. To jedna ze zmian nazw, które uchylił sąd. Kiedy pojawią się tablice ze starymi nazwami?
Marzec 2018 r. Wymiana tablic z nazwą „al. Armii Ludowej” na „ul. Lecha Kaczyńskie­go”. To jedna ze zmian nazw, które uchylił sąd. Kiedy pojawią się tablice ze starymi nazwami?
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland