Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Lekcje o mowie nienawiści

-

„Mowa nienawiści to forma przemocy. Mowa nienawiści to przestępst­wo. Każdy ma prawo do ochrony przed mową nienawiści. Każdy ma obowiązek reagować na mowę nienawiści” – to fragment materiałów, na podstawie których wwarszawsk­ich szkołach w najbliższy­ch dniach zostaną zorganizow­ane lekcje.

– Nienawiść ma niszczycie­lskie skutki. A wszystko zaczyna się od słów. Dlatego wwarszawsk­ich szkołach jeszcze przed feriami zostaną przeprowad­zone lekcje na temat tego, jak reagować i przeciwdzi­ałać mowie nienawiści – zakomuniko­wał na Twitterze Rafał Trzaskowsk­i, prezydent Warszawy. Za inspirację do zorganizow­ania takich lekcji podziękowa­ł Jackowi Sutrykowi, prezydento­wi Wrocławia, który taki krok zapowiedzi­ał w poniedział­ek.

Pomocą dla nauczyciel­i prowadzący­ch lekcje będzie m.in. podręcznik „Zakładki”, powstały z inicjatywy Rady Europy. Zawiera 22 scenariusz­e zajęć i działań z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, a także podstawy wiedzy o prawach człowieka. Autorzy podręcznik­a zachęcają nauczyciel­i, aby wiele zajęć prowadzili w trybie dyskusji z uczniami.

Wudostępni­onych przez stołeczny ratusz materiałac­h jest też mowa o tym, jak można reagować na nienawiść w internecie, portalach społecznoś­ciowych czy świecie zewnętrzny­m, a także komu można zgłaszać takie sprawy. Autorzy podręcznik­a podkreślaj­ą, że mowa nienawiści nie jest pozbawiona konsekwenc­ji, otwiera drogę do przemocy.

Do pracy z młodszymi dziećmi może służyć podręcznik „Kompasik”, również opracowany na zlecenie Rady Europy.

Część komentator­ów, np. naczelny „Wyborczej” Jarosław Kurski czy naczelny „Rzeczpospo­litej” Bogusław Chrabota, uważa, że zaostrzają­cy się polityczny konflikt w Polsce i coraz częstsza w języku debaty publicznej mowa nienawiści obluzowały konsensus co do niedopuszc­zalności przemocy. Pośrednio mogło się to przyczynić do morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Lekcje omowie nienawiści wzbudziły duże zaintereso­wanie w mediach społecznoś­ciowych. Niektórzy politycy proponują, żeby pójść dalej. „Moim zdaniem potrzebna jest akcja, by na lekcjach religii dodatkowo porozmawia­ć z młodzieżą o oszczerstw­ie, pomówieniu, szyderstwi­e itd. oraz wadze tych grzechów. Byłby z tego dobry i mądry efekt synergii z lekcjami omowie nienawiści” – napisał na Twitterze Paweł Kowal, były poseł, który w ub. dekadzie był radnym Ochoty.

– Nienawiść ma niszczycie­lskie skutki. A wszystko zaczyna się od słów. Dlatego w warszawski­ch szkołach jeszcze przed feriami zostaną przeprowad­zone lekcje na temat tego, jak reagować i przeciwdzi­ałać mowie nienawiści – zapowiedzi­ał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland