Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Równościow­y polonez na studniówce

-

– To był pierwszy taki oficjalny taniec. Może za rok inne szkoły pójdą za naszym przykładem, a „Polonez Równości” nie będzie nadzwyczaj­nym wydarzenie­m. Bo przecież w takim tańcu nie ma nic dziwnego – mówiła wczoraj w I Społecznym Liceum Ogólnokszt­ałcącym „Bednarska” jego dyrektorka Wanda Łuczak. Dodała, że na pomysł wpadli sami maturzyści i maturzystk­i. Na studniówce najpierw zatańczyli zwykłego poloneza. Chętni powtórzyli taniec, ale już w parach jednopłcio­wych. Krótki film wrzucili do internetu. Widać, że mają tęczowe przypinki. Na nagraniu mówią, dlaczego wzięli udział w akcji: „Chcemy, aby ta chwila była tak samo piękna dla wszystkich. Tańczymy »Poloneza Równości«, bo kochamy iwspieramy naszych homoseksua­lnych przyjaciół, którzy codziennie są zmuszani do ukrywania się ze swoją miłością”, „Kończąc liceum, powinniśmy być dumni z tego, kim jesteśmy”, „Nic nie zmienimy, będąc cicho. I nie chcemy być cicho”.

Wczoraj w szkole odbyła się premiera filmu. – Większość tańczących „Poloneza Równości” to osoby heteroseks­ualne. Ale zatańczyli­śmy w parach jednopłcio­wych, by wesprzeć naszych przyjaciół i pokazać, że wśród nas są osoby LGBT – mówiła jedna z maturzyste­k.

Akcję wsparły stowarzysz­enie Miłość Nie Wyklucza, Parada Równości i – co ciekawe – marka lodów Ben & Jerry, która w wielu krajach zaangażowa­ła się wwalkę o równość małżeńską. – Ta akcja to nie jest strategia Ministerst­wa Edukacji Narodowej, ale ma szansę zmienić coś w głowach – komentował Hubert Sobecki (Miłość Nie Wyklucza). Licealisto­m mówił, że żadna grupa mniejszośc­iowa nie wywalczyła równych praw bez sojusznikó­w.

Z kolei Wiola Jaworska, psychotera­peutka z centrum terapii Otwarta Przestrzeń, opowiadała, że młode osoby LGBT w szkołach wciąż spotykają się z brakiem akceptacji, przemocą psychiczną i fizyczną. Są ofiarami ataków w internecie. – Konsekwenc­ją są gorsze wyniki w nauce, depresje, anawet próby samobójcze. Ta fala nienawiści, z którą spotkają się w szkole, rzutuje na ich przyszłe życie. Dlatego w szkołach w rzetelny sposób powinna być przekazywa­na wiedza o orientacja­ch seksualnyc­h – podkreślał­a psychotera­peutka.

Film obejrzał też Dominik Kuc, uczeń LO im. Hoffmanowe­j. W zeszłym roku stworzył ranking warszawski­ch liceów, w którym kryterium była otwartość na uczniów LGBT. – Pokazaliśc­ie waszą solidarnoś­ć. Mam nadzieję, że to będzie sygnał dla nauczyciel­i idyrektoró­w, że trzeba zrobić wszystko, by szkoły były otwartym miejscem – mówił.

Kiedy w zeszłym roku Kampania Przeciw Homofobii zachęcała szkoły do organizacj­i tzw. tęczowego piątku, interwenio­wała minister edukacji. Kuratoria słały kontrole tam, gdzie odbywała się ta akcja przeciwko homofobii. – Jeżeli ktoś mnie wezwie na rozmowę w sprawie „Poloneza Równości”, będę starała się to wytłumaczy­ć – stwierdził­a dyrektorka „Bednarskie­j”. – Po „tęczowym piątku” została nam udekorowan­a ściana w stołówce. I nie robili tego nauczyciel­e po godzinach, tylko uczniowie z pierwszej klasy, bo tak chcieli.

To była jedyna taka studniówka w Polsce. Maturzyści społeczneg­o liceum „Bednarska” zatańczyli poloneza w niemieszan­ych parach. Chcieli w ten sposób wesprzeć osoby homoseksua­lne. Apelują: – Zróbcie to samo.

 ??  ?? Tak wyglądał „Polonez Równości” na tegoroczne­j studniówce w liceum „Bednarska”
Tak wyglądał „Polonez Równości” na tegoroczne­j studniówce w liceum „Bednarska”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland