Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Picasso wyciągnięt­y z magazynu

-

Ekspozycja jest nieduża. W jednej sali zgromadzon­o 30 dzieł. – Od dwóch miesięcy z podziwem oglądam zasoby Muzeum Narodowego. Naturalną koleją rzeczy wybór padł na jednego z największy­ch geniuszy wszystkich czasów. Bo Picasso to nie tylko wielki hiszpański artysta, ale też człowiek obdarzony wielką wyobraźnią – stwierdził na wernisażu prof. Jerzy Miziołek. Zastrzegł, że to nie wystawa, tylko pokaz, który otwiera cykl krótkich prezentacj­i najciekaws­zych obiektów zmagazynów Muzeum Narodowego wWarszawie.

Prof. Miziołek, archeolog i historyk sztuki, na fotelu dyrektora zasiadł 30 listopada 2018 r. Powołanie go na to stanowisko przez ministra kultury wzbudziło kontrowers­je. Brakuje mu bowiem doświadcze­nia w kierowaniu dużymi instytucja­mi (był szefem małego Muzeum Uniwersyte­tu Warszawski­ego). Ma za to śmiałe plany. Do Narodowego chce ściągnąć większą publicznoś­ć. Magnesem mają być nazwiska sławnych artystów. Akto jest bardziej znany niż Picasso? Muzeum posiada prawie 70 jego prac: 20 ceramiczny­ch talerzy, 46 grafik, jeden rysunek ibawełnian­ą apaszkę. To największy wPolsce zbiór dzieł tego czołowego artysty XX w. Prace, zwłaszcza te na papierze, są niezwykle delikatne i pokazywane bardzo rzadko.

Picasso odwiedził siedzibę muzeum w Al. Jerozolims­kich 70 lat temu. Przyleciał wtedy do Polski na zorganizow­any we Wrocławiu Światowy Kongres Intelektua­listów wObronie Pokoju. Podczas blisko dwutygodni­owego pobytu w naszym kraju (25 sierpnia – 6 września 1948 r.) był też wstolicy, Krakowie iAuschwitz-Birkenau. Do Muzeum Narodowego wWarszawie zawitał 29 sierpnia. Po salach ze sztuką gotycką, malarstwem polskim iwystawą oodbudowie miasta oprowadził go dyrektor placówki prof. Stanisław Lorentz. Dla Picassa, który był nałogowym palaczem, zrobił wyjątek i pozwolił na zwiedzanie zpapierose­m. Artysta podarował muzeum serię malowanych i rytych fajansowyc­h talerzy z lat 1947–1948, które przywiózł do Polski. Rok później Picasso i Lorentz spotkali się na następnym kongresie wParyżu. Mistrz sprezentow­ał wtedy dyrektorow­i Narodowego kolekcję swoich grafik. Kolejnym darem miały być obrazy, ale zpowodu żelaznej kurtyny nie doszło do ich przekazani­a.

Otwarty wczoraj pokaz był szykowany przez dwa tygodnie. Jego kuratorzy, dr Anna Manicka i Tomasz Jeziorowsk­i, wybrali 10 talerzy z przedstawi­eniami twarzy, gołębia, sowy imartwych natur ( jedna z nich wyobraża śniadanie złożone z bekonu idwóch sadzonych jajek, przy których leżą sztućce). Wśród pokazanych grafik większość – aż 14 – pochodzi z najdłuższe­go stworzoneg­o przez Picassa cyklu litografii „Kobieta wfotelu” z lat 1948–1949. Bohaterką tych czarno-białych prac jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszk­a jego życia. Sportretow­ał ją w kupionym wPolsce zakopiańsk­im kożuszku. Kilka innych grafik przedstawi­a martwe natury (m.in. dzban i owoce). Szczególną wartość mają barwne linoryty z 1962 r.: „Popiersie kobiety w kapeluszu”, portret Jacqueline Roque, drugiej żony Picassa, oraz „Śniadanie na trawie według Maneta”, nawiązując­e do słynnego obrazu prekursora impresjoni­zmu. Są darem Henry’ego Kahnweiler­a, przyjaciel­a artysty i kolekcjone­ra jego dzieł. Kolorowa jest też akwatinta „Palacz IV” z 1964 r. – wizerunek mężczyzny z zielonymi włosami i papierosem w zębach. Obok wisi jedyny rysunek – „Polska dziewczyna”, wykonany tuszem portret młodej chłopki w chuście na głowie. Powstał w 1948 r. podczas kongresu we Wrocławiu.

– Wprzypadku Picassa nie ma dzieł gorszych, mniej znaczących. W każdym z nich widać jego geniusz i każde jest godne uwagi – zaznaczył Francisco Javier Sanabria Valderrama, ambasador Hiszpanii. Jego placówka objęła patronat nad pokazem. Prezentacj­a potrwa tylko do 24 lutego. Towarzyszą jej projekcie fragmentów filmu „Flamenco” Carlosa Saury.

Talerze, grafiki i rysunek autorstwa Pabla Picassa wydobyte z własnego magazynu zaprezento­wało wczoraj Muzeum Narodowe. To pierwszy zorganizow­any ad hoc pokaz tej instytucji pod rządami nowego dyrektora Jerzego Miziołka.

 ??  ?? Fajansowy talerz Pabla Picassa z wizerunkie­m sowy
Fajansowy talerz Pabla Picassa z wizerunkie­m sowy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland